REKLAMA

Szefowie MON Polski i Włoch rozmawiali m.in. o problemie nielegalnego przemytu ludzi

Rozwój współpracy w obszarze wojskowym oraz zbrojeniowym był głównym tematem rozmów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej oraz Elisabetty Trenty, minister obrony Włoch, które odbyły się w poniedziałek w siedzibie MON przy ul. Klonowej w Warszawie.
 Szefowie MON Polski i Włoch rozmawiali m.in. o problemie nielegalnego przemytu ludzi
/ mon.gov.pl
Minister Błaszczak, podziękował włoskiej minister obrony  za współpracę włoskich sił zbrojnych ze stacjonującym we Włoszech Polskim Kontyngentem Wojskowym SOPHIA.  Szef MON podkreślił, że Polska jako aktywny i odpowiedzialny sojusznik angażuje się w działania, które poprawiają bezpieczeństwo, zarówno we wschodnim, jak i południowym sąsiedztwie.  Polska jest zdeterminowana, aby zapewnić zdolność wspólnoty UE i NATO do adekwatnej odpowiedzi na zagrożenia ze wszystkich kierunków strategicznych.
Ministrowie podczas spotkania omówili także współpracę  dotyczącą projektów realizowanych w ramach mechanizmu Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO).  Oboje zgodzili się, że rozwój wojskowej współpracy dwustronnej powinien zawsze służyć wzmacnianiu najważniejszych zdolności Europy, niezbędnych zarówno UE jak i NATO.
 
***
 
Główne zadania PKW EU SOPHIA to działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.  Zadania mandatowe operacji EU SOPHIA, kontyngent wykonuje  z bazy NATO Sigonella, położonej na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. PKW EU SOPHIA, wystawiony jest w większości przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej i liczy 100 żołnierzy.
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura