REKLAMA

Historyczny moment - pierwsze spotkanie najwyższego wojskowego organu NATO w Polsce

– Komitet Wojskowy NATO jest ważny również dziś, gdy NATO kolejny raz adaptuje się do nowych wyzwań pod wpływem agresywnej polityki Rosji oraz szerokiego spektrum zagrożeń płynących z kierunku południowego – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas konferencji Komitetu Wojskowego NATO w Warszawie.
 Historyczny moment - pierwsze spotkanie najwyższego wojskowego organu NATO w Polsce
/ mon.gov.pl
Szef MON wziął udział w spotkaniu 29 szefów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego 29 września br. w Warszawie. To pierwsze spotkanie najwyższego wojskowego organu NATO, które odbyło się w Polsce.
 
– To dobrze, że stosuje się w praktyce zasadę ‘360 stopni’, bowiem ważne jest, aby wszyscy sojusznicy byli usatysfakcjonowani działaniami NATO, by dawały one więcej odpowiedzi na oczekiwania nas wszystkich, oczywiście we współpracy z innymi organizacjami, jak Unia Europejska – powiedział szef MON, zwracając uwagę na potrzebę wspierania wszystkich aliantów, nawet tam gdzie dany członek sojuszu nie ma bezpośrednio strategicznych interesów.

– Cieszy nas adaptacja NATO w obszarze odstraszania i obrony (…). Potrzebne jest nie tylko wzmocnienie na wschodzie, ale i posiadanie sił na miejscu. Zwiększałyby one wiarygodność i skuteczność misji odstraszania i obrony NATO, stanowiąc jej integralną cześć. Cieszy rozpoczęta przez naszego amerykańskiego sojusznika refleksja nad celowością i ewentualnym charakterem takiej obecności w Polsce. Wierzymy, że ostatecznie rozwiązania służyć będą bezpieczeństwu całego sojuszu wzmacniając jego spójność polityczną i skuteczność wojskową. Z roli państwa-gospodarza chcemy i gotowi jesteśmy wywiązywać się jak najlepiej – zapewnił minister Mariusz Błaszczak
.
Komitet Wojskowy NATO obraduje w Warszawie od 28 września br. Szefów obrony państw NATO uroczyście powitał w Polsce prezydent Andrzej Duda oraz minister Mariusz Błaszczak podczas ceremonii na Zamku Królewskim w Warszawie. Wszyscy najważniejsi żołnierze 29 krajów członkowskich otrzymali z rąk szefa Sztabu Generalnego WP generała broni Rajmunda Andrzejczaka medal 100-lecia Sztabu Generalnego WP.
 
Obrady Komitetu Wojskowego otworzył przewodniczący brytyjski generał Stuart Peach. Głównymi tematami obrad szefów obrony jest obecność wojsk NATO na wschodniej flance sojuszu, proces wdrażania postanowień szczytu NATO w Brukseli i w Warszawie, w szczególności inicjatywy gotowości NATO tzw. 4x30,  reforma struktury dowodzenia NATO oraz wybory szefa Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO.
– Polska jest wiodącym członkiem sojuszu. Siły zbrojne Polski są ważnym elementem składowym zdolności wojskowych NATO, zwłaszcza w regionie bałtyckim. Polska jest w przyszłości gospodarzem natowskiego systemu obrony przed pociskami balistycznymi, Międzynarodowego Korpusu Północ – Wschód w Szczecinie, czy grupy bojowej NATO i nadrzędnej dywizji w Elblągu. To wszystko pokazuje stałe zaangażowanie Polski w NATO – powiedział generał Peach rozpoczynając obrady komitetu.
 

Źródło: mon.gov.pl
kos
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura