Najnowszy numer TS - Adam Małysz po X Pucharze Solidarności: W skokach jesteśmy liderami

Po trzech latach przerwy, spowodowanej remontem, na Wielką Krokiew powrócił Puchar Solidarności w Skokach Narciarskich. W trakcie zawodów mieliśmy okazję rozmawiać z naszym mistrzem – Adamem Małyszem.
 Najnowszy numer TS - Adam Małysz po X Pucharze Solidarności: W skokach jesteśmy liderami
/ Tygodnik Solidarność
Poprzedni numer „Tygodnika Solidarność, poświęcony prezesowi Sławomirowi Zawadzie, wywołał wielkie zainteresowanie, a sam kontrowersyjny prezes zapowiada skierowanie do sądu pozwu przeciwko „Tygodnikowi”, zarzucając mu publikowanie nierzetelnych i nieprawdziwych informacji
– „Tygodnik Solidarność” zawsze stał po stronie pracownika, dlatego też nie możemy i nie będziemy lekceważyć dochodzących do nas od pewnego czasu sygnałów dotyczących łamania praw pracowniczych czy wykorzystywania pracowników do prywatnych celów. Nie trzeba u nas „zamawiać” artykułów, robimy to, co do nas należy, co jako tygodnik szczególnie mający na celu dobro społeczne robiliśmy od początku swojego istnienia, bez względu na cenę, jaką często przychodziło nam płacić 

we wstępniaku odpowiada Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.
– Dziesiąta, jubileuszowa edycja zmagań pod szyldem NSZZ Solidarność odbyła się w poszerzonej formule. Zawody rozegrano w ramach Pucharu Kontynentalnego. Patronat nad dwudniową rywalizacją objęli Izabela i Adam Małyszowie. (…) W związku z fantastyczną formą Austriaka Philippa Aschenwalda, który w poprzednich dziewięciu zawodach siedmiokrotnie stawał na podium, w tym pięciokrotnie na najwyższym miejscu, to właśnie w Zakopanem miały zapaść najważniejsze rozstrzygnięcia sezonu, chociaż w przyszłych tygodniach zaplanowano jeszcze dwa konkursy. Aschenwald dopiął swojego celu już podczas sobotnich zawodów – siódme miejsce zapewniło mu końcowy triumf, jednak mogło wzbudzić u zawodnika pewien niedosyt

– X Turniej o Puchar Solidarności opisuje Mateusz Kosiński, który również rozmawiał z Adamem Małyszem.
– Sukcesy lub niepowodzenia w trakcie Letniego Grand Prix mają duże znaczenie dla zawodników. Oczywiście rozpatruje się je pod kątem przygotowania do zimy, ale każdy chce skakać jak najlepiej. To nie jest tak, że dzisiaj można odpuścić; gdy startuje się i wchodzi na rozbieg, to zawsze daje się z siebie 100 proc. Oczywiście nie każdy jest w tym momencie w najlepszej dyspozycji, ona ma przyjść zimą, ale oddaje się najlepszy skok, na jaki skoczka stać w danym momencie
– w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” zdradza Orzeł z Wisły.

Duża część numeru poświęcona jest problemom tzw. prekariatu.
– Coraz liczniejsza globalna warstwa społeczna powstaje w wyniku coraz popularniejszego elastycznego zatrudnienia, obniżania kosztów pracy, wzrastającej mobilności pracowniczej i globalizacji rynków. To prekariat, zamieniający dziewiętnastowieczny proletariat

– w artykule „Prekariat w nowym porządku gospodarki globalnej” pisze Teresa Wójcik.
– Kiedy Tomasz wyjeżdża wieczorem na miasto, by wozić pasażerów, którzy zamówią jego usługę przez Ubera, nie wie, ile zarobi. A przecież musi opłacić ZUS, podatki, utrzymać auto i rodzinę. Tomasz prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W świetle prawa nie jest zatem pracownikiem, a pojedynczą firmą, i to, czy „starczy mu do pierwszego”, to tylko jego zmartwienie. O prekariacie powiedziano i napisano wiele... Tomasz mówi, że na szczęście jego żona pracuje w banku. Choć na niepełny etat, to jednak daje mu to namiastkę bezpieczeństwa

– w tekście „Tomek, kierowca Ubera” w dosadny sposób problemy prekariatu przedstawia Mateusz Szymański.
– Nasz wschodni sąsiad coraz mocniej bierze kurs na Zachód. Tymczasem w opanowanych przez Rosję „republikach ludowych” rośnie zamęt. Rozchodzą się drogi Ukrainy i Rosji w wielu dziedzinach – politycznej, ekonomicznej, militarnej, a nawet religijnej. 17 września prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret potwierdzający wygaśnięcie traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Federacją Rosyjską. Układ ten był zawarty w 1997 roku jeszcze przez Borysa Jelcyna i Leonida Kuczmę. Wszedł w życie 1 stycznia 1999 roku i zawierał klauzulę o jego automatycznych przedłużeniach na kolejna dekadę, o ile żadna ze stron nie wyrazi woli wyjścia z niego na pół roku przed upływem kolejnego okresu.

W artykule „Ukraina zaostrza kurs na Zachód”, problemy naszych wschodnich sąsiadów zdradza Leszek Masierak.

Z kolei Halina Kaczmarczyk opisuje amerykańską rzeczywistość tuż po spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.
Rząd USA pochłonięty jest obecnie polityką wewnątrzkongresową, która coraz bardziej przypomina burzę w kisielu. Amerykańska opozycja, raczej bez względu na orientację, jest skłonna popełnić absolutnie każde świństwo, w celu wygrania pierwszych międzywyborów i w efekcie urządzenia prezydentowi jeszcze bardziej zaawansowanego kręgu piekła na ziemi niż dotąd

- pisze nasza korespondentka. 

W najnowszym numerze nie mogło zabraknąć również tekst prof. Marka Chodakiewicza.
Hudżum to po arabsku „napad”. W Azji Środkowej oznaczało to ściąganie woalki z twarzy kobiecie. To bolszewicka polityka „odsłaniania”. Komuniści przedsięwzieli ją po 1917 r. bynajmniej nie po to, aby wyzwolić kobiety, ale po to, aby użyć ich jako instrumentu podkopywującego tradycyjne społeczeństwo w Uzbekistanie.  A było one tradycyjne i islamskie. Chodziło o budowanie władzy sowieckiej i ustanowienie prymatu komunizmu. Ale przy okazji czerwonym udało się zniszczyć albo przynajmniej wpędzić do podziemia zwyczaje promowane od ponad tysiąca lat przez islam.

W dziale kultura rozmowy Bartosza Boruciaka z zespołem KAMP! I Alicją Węgorzewską-Whiskerd.

O podwyżkach w budżetówce, płacy minimalnej, Radzie Dialogu Społecznego i protestach Robert Wąsik rozmawia z  Piotrem Dudą, przewodniczącym Solidarności.
– Jeśli spojrzymy na wynagrodzenia w budżetówce to zobaczymy ogromne kominy płacowe. Skierowanie samych procentów, nawet wyższych niż postulowane 12 proc. spowoduje, że ci najniżej zarabiający znowu otrzymają kilka złotych, a wysoko zarabiający po kilkaset. Dzięki mechanizmowi uzgadniania – zwracam uwagę na słowo uzgadniania, a nie konsultowania – te pieniądze będą bardziej sprawiedliwie dzielone. Tym samy największe środki powinny trafić do najniżej zarabiających. I to jest dla nas najważniejsze

– zdradza Piotr Duda.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie z ostatniej chwili
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który deportowany został do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory z ostatniej chwili
Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory

W rozmowie z red. Jackiem Prusinowskim na antenie Radia Plus europoseł Patryk Jaki apelował do "swojej strony" o docenienie przeciwnika, jakim jest obecna opozycja.

To wyłączna prerogatywa Prezydenta. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
"To wyłączna prerogatywa Prezydenta". Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego

"Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji" – pisze na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzji Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego.

Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu z ostatniej chwili
Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu

"Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu" – informuje w mediach społecznościowych Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. To reakcja na skandaliczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który swoim postanowieniem w praktyce nakazał wstrzymanie wydobycia w Kopalni Turów.

Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. Apeluję o niezwłoczne przyjęcie z ostatniej chwili
Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. "Apeluję o niezwłoczne przyjęcie"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.

Oni są na dnie. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach z ostatniej chwili
"Oni są na dnie". Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach

Brytyjski książę Harry oskarżył we wtorek przed sądem prasę tabloidową o podżeganie do nienawiści oraz o to, że przez jej ingerowanie w jego życie prywatne miał poczucie, iż nie może już nikomu ufać, co odbijało się na wszystkich aspektach jego życia.

Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. Przepraszam, że go nie pobiłem z ostatniej chwili
Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. "Przepraszam, że go nie pobiłem"

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Żółciak opublikował na Twitterze zaskakujące zdjęcie, na którym widać spotkanie Michała Dworczyka i Sławomira Nitrasa. Politycy ewidentnie są w dobrych humorach, uśmiechają się, a Nitras poklepuje Dworczyka po plecach.

Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień z ostatniej chwili
Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień

Skutki wysadzenia w powietrze przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy, będą znane za tydzień, kiedy zacznie obniżać się poziom wody - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos z ostatniej chwili
Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos

– Ukraina dokonała sabotażu w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, co może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców regionu i środowiska – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów z ostatniej chwili
WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów

Europoseł PiS Anna Zalewska informuje na Twitterze, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.

Emerytury
Stażowe