To historyczna chwila. W Warszawie spotkają się dowódcy "Terytorialsów" z 13 państw

W dn. 9-11 października, w Warszawie odbędzie się pierwsze, historyczne spotkanie dowódców formacji OT w ramach Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej. Inicjatorem spotkania jest Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.
 To historyczna chwila. W Warszawie spotkają się dowódcy "Terytorialsów" z 13 państw
/ facebook.com/pg/Wojska-Obrony-Terytorialnej
W dn. 9-11 października, w Warszawie odbędzie się pierwsze, historyczne spotkanie dowódców formacji OT w ramach Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej. Inicjatorem spotkania jest Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.
Celem spotkania będzie wymiana informacji i doświadczeń. Przedstawiciele trzynastu państw, w tym Polski obecni na spotkaniu, to dowódcy i reprezentanci ponad 300 tys. żołnierzy formacji terytorialnych z regionu Europy Wschodniej oraz Północnej.
Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Zjednoczeni - Zwyciężymy”. Inicjatywa wpisuje się zarówno w politykę NATO jak i wzmacnianie bezpośrednich relacji bilateralnych.
 
Dwa lata temu Polska dołączyła do grona państw, które posiadają Wojska Obrony Terytorialnej. Wojska, które wydają się efektywną odpowiedzią na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa takie jak wojna hybrydowa czy też konflikty szarej strefy. Co ważne tego typy siły stanowią istotne wsparcie dla wojsk operacyjnych w czasie konfliktów symetrycznych. To ważny potencjał wojskowy liczący w naszym regionie nawet 300 tysięcy żołnierzy.
 
Celem głównym inicjatywy jest zbudowanie platformy umożliwiającej wymianę doświadczeń, współdzielenie zasobów szkoleniowych a także wymianę informacji dotyczących zagrożeń. W przedsięwzięciu wezmą udział dowódcy i przedstawiciele z 13 państw: Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Izraela, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Węgier, oraz Stany Zjednoczone – jako partner strategiczny (Gwardia Narodowa stanu Illinois oraz Wirginii).
 
Wojska Obrony Terytorialnej jako inicjator tego przedsięwzięcia, działania zmierzające do organizacji spotkania podjęły już w końcówce 2016 r., na samym początku swojego funkcjonowania. Wówczas prowadzono je we współpracy z Departamentem Wojskowych Spraw Zagranicznych oraz Wojskowym Korpusem Dyplomatycznym. Inicjatywa Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej w zakresie organizacji spotkania dowódców formacji terytorialnych już w połowie 2017 roku uzyskała akceptację na szczeblu Ministerstwa Obrony Narodowej, co pozwoliło na zintensyfikowanie prac nad projektem. Działania mające na celu zorganizowanie spotkania w ramach Inicjatyw, to również realizacja zadań stawianych przez resort. Ministerstwo Obrony Narodowej dąży bowiem do wzmocnienia polskiej armii, zwiększenia jej liczebności, lepszego wyposażenia i większego zintegrowania z NATO i USA.
 
Inicjatywa to ogromne przedsięwzięcie, poprzedzone długim okresem przygotowń, a jej uczestnicy to przedstawiciele państw należące do NATO, UE oraz PESCO. W trakcie przygotowań do Inicjatywy miały miejsce liczne międzynarodowe spotkania koordynacyjne i wizyty robocze. Głównym ich celem było promowanie idei współpracy formacji terytorialnych oraz dzielenie się doświadczeniami i wnioskami z ich funkcjonowania. Należy bowiem zaznaczyć, że mimo różnic związanych z miejscem oraz rolą w strukturze sił zbrojnych, a także realizowanymi zadaniami operacyjnymi przez wymienione wyżej formacje, ich cechami wspólnymi są przede wszystkim „terytorialność”, czyli realizacja zadań w środowisku lokalnym (regionalnym), a także „ochotniczość” jako forma pełnienia służby wojskowej. Dodatkowo formacje tego typu stanowią uzupełnienie zdolności operacyjnych zapewnianych przez wojska operacyjne, a w niektórych przypadkach formacje te stanowią przeważającą część potencjału militarnego państwa.
 
Tematyką poruszaną podczas spotkania będzie rekrutacja oraz utrzymanie personelu formacji terytorialnych w służbie wojskowej, zarządzanie kryzysowe w ramach wystąpienia klęsk żywiołowych i katastrof, a także wspólne szkolenia i ćwiczenia.
Współpraca w ramach przedsięwzięcia zakłada przede wszystkim wymianę informacji i doświadczeń, a także budowanie wzajemnego zaufania na szczeblu dowódców brygad formacji terytorialnych
 
Tworzenie formacji obrony terytorialnej i coraz większe zaangażowanie wielu państw w jej rozwój nie jest przypadkowe. Malejące wydatki na obronność w Europie wraz z obserwowanym fiaskiem europejskiej polityki bezpieczeństwa, przeobrażeniami NATO, reorientacją polityki bezpieczeństwa USA i problemami europejskiego przemysłu zbrojeniowego wskazują na konieczność współpracy międzynarodowej. Jak zaznacza Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła, obecnie źródło zagrożeń jest jasno określone, a cele naszego działania są tożsame, więc warto się zastanowić co formacje obrony terytorialnej mogą robić wspólnie, aby efektywnie przygotowywać swoich żołnierzy i wpisywać się w systemy obronne państw. Inicjatywa ma umożliwić uzyskanie efektu synergii. Łatwo jest bowiem pokonać kogoś kto jest osamotniony, ale już siła połączona, synergicznie dowodzona powoduje znaczący wzrost potencjału obronnego.
 
Duży nacisk kładziony jest również na współpracę w ramach szkoleń i ćwiczeń. Docelowo współpraca szkoleniowa może zakończyć się utworzeniem regionalnego ośrodka szkolenia dla „terytorialsów” na wzór istniejących sojuszniczych centrów doskonalenia tzw. „NATO Center of Excellence – COE” czy ośrodka szkoleniowego sił specjalnych (ang. International Special Operations Training Center – ISTC) w Niemczech – na przykład na bazie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Obecnie planowane są kolejne spotkania, z dużym prawdopodobieństwem będą odbywały się one w różnych krajach przynależących do Inicjatywy.
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy

Sąd Najwyższy oddalił wniosek kasacyjny w sprawie dwóch młodych mężczyzn skazanych za rozbój i pobicie obywateli Szwecji. Jednym z nich był wnuk byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Bartłomiej W. odbywa karę 4 lat więzienia.

PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi? z ostatniej chwili
PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi?

Europarlament przyjął w środę przepisy, które mają wzmocnić walkę z praniem brudnych pieniędzy w UE. Jeśli zatwierdzi je Rada UE, zakaz płatności gotówką powyżej określonej kwoty zostanie wprowadzony.

Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO] z ostatniej chwili
Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO]

Japończyk Ryoyu Kobayashi ustanowił nieoficjalny rekord świata w długości lotu narciarskiego, osiągając odległość 291 metrów na specjalnie przygotowanej skoczni na zboczu wzgórza Hlidarfjall w miejscowości Akureyri na Islandii.

Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit z ostatniej chwili
Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit

„Pani Hennig-Kloska zapominała złożyć wniosek o notyfikacje pomocy dla przedsiębiorców. Innymi słowy ceny prądu dla przedsiębiorców będą noLimit” – alarmuje były premier Mateusz Morawiecki.

Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy z ostatniej chwili
Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy

„Ponieważ sprawa się rozlewa po dziennikarzach (rozmaitych barw i orientacji) pragnę odnieść się do ujawnionych już informacji” – pisze mec. dr Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik ks. Michała Olszewskiego.

Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą z ostatniej chwili
Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą

– Jedyne moje przesłanie do funkcjonariuszy służb antykorupcyjnych w naszym kraju było takie: walić w złodziei niezależnie od tego, do jakiego ugrupowania się przykleili – mówił na antenie RMF były szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody z ostatniej chwili
Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody

– To jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali zwracam się do osób, które zostały objęte inwigilacją – mówił w Sejmie minister sprawiedliwości Adam Bodnar, przedstawiając sprawozdanie w Sejmie. Dodał, że lista podsłuchiwanych przez system Pegasus nie będzie jawna.

Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie

„Pozycja Polski w NATO daje jej ogromny wpływ na sojuszników. Mówi się, że dyplomaci odegrali ważną rolę w porozumieniu USA w sprawie miliardowej pomocy dla Ukrainy. W przeciwieństwie do swoich europejskich sojuszników Warszawa ma do dyspozycji ważny zestaw instrumentów” – pisze niemiecki „Die Welt”.

Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność z ostatniej chwili
Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wystosował apel do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”, w którym wzywa do obecności na demonstracji, jaką Solidarność i Solidarność RI organizują 10 maja w Warszawie.

„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku z ostatniej chwili
„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku

Na platformie społecznościowej TikTok w Niemczech pojawiają się fake'owe materiały promujące informację, jakoby 24 kwietnia miał miejsce „National Rape Day” [Narodowy Dzień Gwałtu – red.], w którym napaści seksualne na kobiety i dziewczynki rzekomo pozostają bezkarne. Sprawa wzbudziła reakcję berlińskich władz.

REKLAMA

To historyczna chwila. W Warszawie spotkają się dowódcy "Terytorialsów" z 13 państw

W dn. 9-11 października, w Warszawie odbędzie się pierwsze, historyczne spotkanie dowódców formacji OT w ramach Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej. Inicjatorem spotkania jest Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.
 To historyczna chwila. W Warszawie spotkają się dowódcy "Terytorialsów" z 13 państw
/ facebook.com/pg/Wojska-Obrony-Terytorialnej
W dn. 9-11 października, w Warszawie odbędzie się pierwsze, historyczne spotkanie dowódców formacji OT w ramach Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej. Inicjatorem spotkania jest Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.
Celem spotkania będzie wymiana informacji i doświadczeń. Przedstawiciele trzynastu państw, w tym Polski obecni na spotkaniu, to dowódcy i reprezentanci ponad 300 tys. żołnierzy formacji terytorialnych z regionu Europy Wschodniej oraz Północnej.
Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Zjednoczeni - Zwyciężymy”. Inicjatywa wpisuje się zarówno w politykę NATO jak i wzmacnianie bezpośrednich relacji bilateralnych.
 
Dwa lata temu Polska dołączyła do grona państw, które posiadają Wojska Obrony Terytorialnej. Wojska, które wydają się efektywną odpowiedzią na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa takie jak wojna hybrydowa czy też konflikty szarej strefy. Co ważne tego typy siły stanowią istotne wsparcie dla wojsk operacyjnych w czasie konfliktów symetrycznych. To ważny potencjał wojskowy liczący w naszym regionie nawet 300 tysięcy żołnierzy.
 
Celem głównym inicjatywy jest zbudowanie platformy umożliwiającej wymianę doświadczeń, współdzielenie zasobów szkoleniowych a także wymianę informacji dotyczących zagrożeń. W przedsięwzięciu wezmą udział dowódcy i przedstawiciele z 13 państw: Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Izraela, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Węgier, oraz Stany Zjednoczone – jako partner strategiczny (Gwardia Narodowa stanu Illinois oraz Wirginii).
 
Wojska Obrony Terytorialnej jako inicjator tego przedsięwzięcia, działania zmierzające do organizacji spotkania podjęły już w końcówce 2016 r., na samym początku swojego funkcjonowania. Wówczas prowadzono je we współpracy z Departamentem Wojskowych Spraw Zagranicznych oraz Wojskowym Korpusem Dyplomatycznym. Inicjatywa Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej w zakresie organizacji spotkania dowódców formacji terytorialnych już w połowie 2017 roku uzyskała akceptację na szczeblu Ministerstwa Obrony Narodowej, co pozwoliło na zintensyfikowanie prac nad projektem. Działania mające na celu zorganizowanie spotkania w ramach Inicjatyw, to również realizacja zadań stawianych przez resort. Ministerstwo Obrony Narodowej dąży bowiem do wzmocnienia polskiej armii, zwiększenia jej liczebności, lepszego wyposażenia i większego zintegrowania z NATO i USA.
 
Inicjatywa to ogromne przedsięwzięcie, poprzedzone długim okresem przygotowń, a jej uczestnicy to przedstawiciele państw należące do NATO, UE oraz PESCO. W trakcie przygotowań do Inicjatywy miały miejsce liczne międzynarodowe spotkania koordynacyjne i wizyty robocze. Głównym ich celem było promowanie idei współpracy formacji terytorialnych oraz dzielenie się doświadczeniami i wnioskami z ich funkcjonowania. Należy bowiem zaznaczyć, że mimo różnic związanych z miejscem oraz rolą w strukturze sił zbrojnych, a także realizowanymi zadaniami operacyjnymi przez wymienione wyżej formacje, ich cechami wspólnymi są przede wszystkim „terytorialność”, czyli realizacja zadań w środowisku lokalnym (regionalnym), a także „ochotniczość” jako forma pełnienia służby wojskowej. Dodatkowo formacje tego typu stanowią uzupełnienie zdolności operacyjnych zapewnianych przez wojska operacyjne, a w niektórych przypadkach formacje te stanowią przeważającą część potencjału militarnego państwa.
 
Tematyką poruszaną podczas spotkania będzie rekrutacja oraz utrzymanie personelu formacji terytorialnych w służbie wojskowej, zarządzanie kryzysowe w ramach wystąpienia klęsk żywiołowych i katastrof, a także wspólne szkolenia i ćwiczenia.
Współpraca w ramach przedsięwzięcia zakłada przede wszystkim wymianę informacji i doświadczeń, a także budowanie wzajemnego zaufania na szczeblu dowódców brygad formacji terytorialnych
 
Tworzenie formacji obrony terytorialnej i coraz większe zaangażowanie wielu państw w jej rozwój nie jest przypadkowe. Malejące wydatki na obronność w Europie wraz z obserwowanym fiaskiem europejskiej polityki bezpieczeństwa, przeobrażeniami NATO, reorientacją polityki bezpieczeństwa USA i problemami europejskiego przemysłu zbrojeniowego wskazują na konieczność współpracy międzynarodowej. Jak zaznacza Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła, obecnie źródło zagrożeń jest jasno określone, a cele naszego działania są tożsame, więc warto się zastanowić co formacje obrony terytorialnej mogą robić wspólnie, aby efektywnie przygotowywać swoich żołnierzy i wpisywać się w systemy obronne państw. Inicjatywa ma umożliwić uzyskanie efektu synergii. Łatwo jest bowiem pokonać kogoś kto jest osamotniony, ale już siła połączona, synergicznie dowodzona powoduje znaczący wzrost potencjału obronnego.
 
Duży nacisk kładziony jest również na współpracę w ramach szkoleń i ćwiczeń. Docelowo współpraca szkoleniowa może zakończyć się utworzeniem regionalnego ośrodka szkolenia dla „terytorialsów” na wzór istniejących sojuszniczych centrów doskonalenia tzw. „NATO Center of Excellence – COE” czy ośrodka szkoleniowego sił specjalnych (ang. International Special Operations Training Center – ISTC) w Niemczech – na przykład na bazie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Obecnie planowane są kolejne spotkania, z dużym prawdopodobieństwem będą odbywały się one w różnych krajach przynależących do Inicjatywy.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe