Taśmy. Graś o Kosiniaku-Kamyszu: " Przeprowadził dwie najgorsze historie w wolnej Polsce”

Portal tvp.info udostępnił nieznane dotąd nagranie rozmowy Pawła Grasia, z Janem Kulczykiem. Tematem spotkania była sytuacja w rządzie PO-PSL oraz decyzje ówczesnych ministrów w rządzie Donalda Tuska
 Taśmy. Graś o Kosiniaku-Kamyszu: " Przeprowadził dwie najgorsze historie w wolnej Polsce”
Youtube.com

Janowi Kulczykowi, który był najbogatszym Polakiem, zależało na tym, żeby zbudować niemiecko-polsko-ukraiński koncern gazowy z hubem w Świnoujściu i pośredniczeniu w handlu surowcem pomiędzy Katarem a Polską, Ukrainą i resztą Europy.

Aby omówić szczegóły planu biznesmen umówił się z Pawłem Grasiem, rzecznikiem rządu PO-PSL, żeby przekonać go do swojej wizji

Według zarejestrowanej rozmowy wynika, że Kulczykowi najbardziej nie podobała mu się współpraca Janusza Piechocińskiego z firmami zależnymi od rosyjskiego Gazpromu, o czym wspominał dwukrotnie. 

Jan Kulczyk: Przecież ten osioł, ten Januszek Piechociński, on tam jeździ, on tam podpisywał, a (niezrozumiała nazwa firmy) jest w 100 proc. rosyjski, 80 proc. ma Gazprom bezpośrednio, a 20 proc. ma taki Żyd z Austrii, 100 proc. jest rosyjski, tam z Austrii pójdzie od dołu, przecież to głupota jest kompletna, to wpadamy jeszcze bardziej w ręce (…).

Jan Kulczyk: (...) Nie chcę rzucać tutaj takich słów, ale powiem ci, zobaczyłem, jakie jest nastawienie, jak (...) na tej kolacji w Berlinie, po tym spotkaniu, myśmy z tym Piechocińskim usiedli, to on zaczął narzekać na politykę rządu w kierunku Rosji, że to jest niepoważne (…). Ja ci powiem jedną rzecz, ja to czytam między wierszami, ten [nazwa firmy] jest rosyjski, trzeba to sprawdzić, czy tam nie ma drugiego dna. To są takie pieniądze i wpływy, że wszystko jest możliwe. 

Jednym z tematów rozmowy była działalność Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa PSL. Zdaniem ówczesnego rzecznika rządu polityk PSL przeprowadził dwie najgorsze historie w wolnej Polsce, reformę wieku emerytalnego oraz przeniesienie pieniędzy z OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Jan Kulczyk: Ten Kamysz, ci powiem, fajny chłopak, nie? Ale jeszcze chyba za młody, nie? (…) Kulturalny, na poziomie, fajny chłopak, nie? 

Paweł Graś: Jak praktycznie, kurczę, na to popatrzysz na spokojnie, to gościu przeprowadził dwie najgorsze historie w wolnej Polsce, po Buzku - reformę 67 i OFE. To na nim wisiało wszystko, podniesienie wieku emerytalnego, to wisiało na jego resorcie. 

Jan Kulczyk: Trochę tam pogadali… ale później… na to, co zrobił, to prawie bez niczego. 

Paweł Graś: Dokładnie. Przystojny, fajny chłopak. 


Nieżyjący już Kulczyk podkreśla w nagraniu, że Niemcy mają za dużo „zielonej energii” i coś z nią będą musieli robić. Miliarder zaproponował Grasiowi  wygaszanie polskich kopalni po wyborach. 

Jan Kulczyk: Mówiąc brutalnie, Paweł, nie da się oszukiwać, że… jak miedź, której produkcja kosztuje 4,5 tys. dolarów będzie tańsza niż ta, która kosztuje 1,5 tys. dolarów, w związku z powyższym, powiem ci, po wyborach spokojnie… Ja mam inny pomysł: żeby górnictwo polskie poszło za granicę. Możemy zrobić parę odkrywek w Afryce i wtedy masz cenę mieszaną. Ile oni potrzebują, co tam produkują? 100 dolarów? I, kurczę, kupić coś co kosztuje 60 dolarów i z tego ci 80 średnia wychodzi i potem można wygaszać, wygaszać, dać im dobrą pracę, pojadą tu, pojadą tam i wtedy to rozegrasz. 
 

źródło: PORTAL TVP.INFO

GT
 

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura