REKLAMA

Co dalej ze śledztwem ws. morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki?

Czy jest szansa na ukaranie kolejnych bezpośrednich i pośrednich sprawców bestialskiego mordu na ks. Jerzym Popiełuszki?
 Co dalej ze śledztwem ws. morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki?
/ Wikipedia domena publiczna
- Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie kierowania uprowadzeniem i zabójstwem  ks. Jerzego Popiełuszki w październiku 1984 r.  Celem postępowania jest ustalenie podstaw odpowiedzialności karnej za kierowanie uprowadzeniem i zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki przez osoby zajmujące w hierarchii służbowej MSW stanowiska wyższe niż Wiceminister Spraw Wewnętrznych – Szef Służby Bezpieczeństwa Władysław Ciastoń i Dyrektor Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Zenon Płatek
- informuje IPN. 
 
 Czynności śledcze obejmują analizę materiałów archiwalnych znajdujących się w zasobach archiwów publicznych i prywatnych, dokonywane są także przesłuchania osób, w tym funkcjonariuszy państwa komunistycznego, którzy mogą posiadać informacje pozwalające na potwierdzenie lub zanegowanie istnienia innych osób, które mogły kierować uprowadzeniem  i zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki lub inspirować te czyny.
- Przedmiotem postępowania nie są przestępstwa, które były już osądzone w postępowaniach sądowych, tj. sprawców skazanych za uprowadzenie i zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki prawomocnym wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Toruniu z dnia 7.02.1985  wobec Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala, Waldemar Chmielewski oraz kierujący ich działaniami Adam Pietruszka oraz osób, którym w późniejszym okresie zarzucono podżeganie do uprowadzenia i zabójstwa – byłego Szefa Służby Bezpieczeństwa Władysława Ciastonia i Dyrektora Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Zenona Płatka
- dodaje komunikat IPN-u.  

Wyjaśnienie  okoliczności śmierci  ks. Jerzego Popiełuszki obejmuje szerszy kontekst zdarzeń poprzedzających zabójstwo, polegających na zamachach na jego życie, kierowaniu doń gróźb i innych form prześladowania przez organy służby bezpieczeństwa.

Źródło: ipn.gov.pl
kos

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura