Rosji podziękujemy! Od końca 2022 r. Polska międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej?

Od końca 2022 r. dostawy gazu na polski rynek będą wzorcowo zdywersyfikowane. Popłyną z trzech kierunków: ze złoż na szelfie norweskim, ze Stanów Zjednoczonych (i od innych producentów LNG) oraz ze złóż krajowych. Razem to obfitość gazu, ponad zapotrzebowanie krajowe i poważna szansa, że Polska stanie się międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej. 
 Rosji podziękujemy! Od końca 2022 r. Polska międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej?
/ Fotolia

Z danych sektora gazowego w Polsce wynika, że po zakończeniu kontraktu z Gazpromem jesienią 2022 r. ponowny kontrakt na rosyjski surowiec nie będzie nam potrzebny. Polska będzie mieć zagwarantowaną suwerenność gazową i bezpieczeństwo tego sektora. Co bardzo ważne dla obywateli – także znacznie niższe ceny


- pisze na łamach najnowszego "TS" red. Teresa Wójcik. Brama Północna – łącznie terminal LNG i Baltic Pipe – umożliwi dostarczanie do Polski 16,5 mld m³ gazu rocznie (a po dalszej rozbudowie terminala – 19 mld m³ rocznie). Do tego trzeba dodać ok. 4 mld m³ (w perspektywie 5 mld m³) gazu producji krajowej. Docelowo – około 24 mld  m³ gazu. 

Tani gaz skroplony z USA
LNG z podpisanych przez PGNiG z Amerykanami  kontraktów jest o dwadzieścia kilka procent tańszy niż gaz rosyjski. – Tu nie ma porównania, jeśli chodzi o umowy z partnerem wschodnim – informuje prezes Piotr Woźniak. Podstawowa umowa z amerykańskim koncernem Venture Global LNG została podpisana w czerwcu tego roku. 
 

Ceny surowca z nowo podpisanych umów są tajemnicą handlową, ale wiadomo, że warunki finansowe są „znakomicie lepsze” niż w umowie z Gazpromem. Ceny nie będą indeksowane do cen ropy, będą takie, jak najniższe w świecie ceny gazu na rynku hurtowym w USA, czyli w Hubie Henry


- czytamy w tekście. Niezależnie od zaopatrywana terminala w Świnoujściu, PGNiG będzie mogło handlować kupowanym w USA gazem na całym świecie. Taką możliwość daje zawarta w kontraktach formuła free-on-board, czyli odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Norweskie plany PGNiG czyli własny gaz dla Baltic Pipe
Przez Baltic Pipe będzie przesyłany gaz kupiony od Norwegów, ale PGNiG to duży udziałowiec w kilku złożach norweskich. Jako udziałowiec przygotowuje plan eksploatacji kolejnego złoża ( Fogelberg) w Norwegii, szacowanego do 14 mld m³. Gaz z Fogelberg będzie dostarczany Baltic Pipe do Polski uzupełniając dostawy po 2022 r. 

Własny gaz – najpewniejszy i najtańszy 
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaprezentowało prognozy wydobycia krajowego gazu na lata 2018-2019. Nowym rozdziałem w krajowym gazownictwie ma być zaplanowanych ok. 120 odwiertów poszukiwawczych na Podkarpaciu. Jeden z nich został wykonany w okolicach Kramarzówki, gdzie odkryto złoże gazu o zasobach szacowanych na 12 mld m³. 

– Gaz krajowy zawsze ma tę przewagę nad importowanym, że proces wydobycia jest pod pełną kontrolą. Zawsze jest też tańszy niż gaz z importu, dlatego nie należy z tego potencjału rezygnować – uważa prezes Piotr Woźniak. 
 

PGNiG opracowało nową koncepcję poszukiwań i wydobycia gazu w 2016 r. Zgodnie z tym spółka wykonała na Podkarpaciu nowe badania, w tym największe w Europie trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne Przemyśl-Kramarzówka-Rybotycze-Fredropol o powierzchni prawie 1300 km².  Szacuje się, że na tym obszarze jest ok. 50 mld m³  gazu. Przewiduje się intensyfikację prac wiertniczych oraz stosowanie szczelinowania hydraulicznego


- informuje red. Teresa Wójcik.

Także ORLEN 
Należąca do grupy ORLEN spółka ORLEN Upstream, odpowiedzialna za poszukiwania i wydobywanie węglowodorów, ostatnio odkryła nowe, obiecujące złoże gazu ziemnego (Bystrowice-OU1) na Podkarpaciu. Daniel Obajtek, prezes zarządu ORLEN, informuje, że zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacowane są na poziomie 2 mld m³ gazu o ponad 98-procentowej zawartości metanu. Eksplotacja złoża może trwać ok. 10 lat. Zasoby geologiczne koncesji ORLEN na Podkarpaciu szacowane są na ok. 10 mld m³.  

Czy będzie wojna handlowa o europejski rynek gazu?
 

W niektórych krajach Unii Europejskiej rozpoczęto ponownie dyskusję, co do ekonomicznej zasadności budowy Nord Stream 2. Rosjanie wskutek polskiego programu gazowego będą zmuszeni po raz pierwszy w historii ustąpić miejsca na gazowym rynku Stanom Zjednoczonymi. To dopiero początek, ale nawet w Niemczech, gdzie Nord Stream 2 dotychczas nie budziło żadnych protestów, planuje się budowę terminala LNG, choć jeszcze nie jest wcale pewne, czy dostawy będą z USA, czy z Rosji. Z drugiej strony nie jest dobrą wiadomością to, że instytucje europejskie nie zablokowały inwestycji Nord Stream 2. To dowodzi, że sprawy europejskie – zwłaszcza w Brukseli – zmierzają w złym kierunku


- konkluduje red. Teresa Wójcik.



#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
New York Times: CIA ostrzegało Kreml z ostatniej chwili
"New York Times": CIA ostrzegało Kreml

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) przekazała 6 marca rosyjskim władzom prywatne ostrzeżenie, że organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie Prowincji Chorasan planuje zamach w Rosji; Kreml jednak zlekceważył te doniesienia - powiadomił w czwartek dziennik "New York Times".

Eksport zbóż z Ukrainy. Premier Szmyhal przedstawił swoją wizję z ostatniej chwili
Eksport zbóż z Ukrainy. Premier Szmyhal przedstawił swoją wizję

– Nasz rząd wprowadził weryfikację eksportu kukurydzy, rzepaku, słonecznika i pszenicy; bez licencji eksport tych kategorii nie będzie dokonywany – powiedział w czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal. Jak dodał, wydawanie pozwoleń będzie następowało we współpracy ze stroną polską.

Polityk „koalicji 13 grudnia” skomentowała sprawę prok. Wrzosek. Wpis skasowała, ale w internecie nic nie ginie z ostatniej chwili
Polityk „koalicji 13 grudnia” skomentowała sprawę prok. Wrzosek. Wpis skasowała, ale w internecie nic nie ginie

Szefowa klubu parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska zaskakująco skomentowała aferę z prokurator Ewą Wrzosek, która wybuchła po publikacji Wirtualnej Polski w czwartek. Wpis swój dosyć szybko usunęła. Zanim to jednak nastąpiło, odniosła się do niego sama prokurator Wrzosek.

Po konsultacjach władz Polski i Ukrainy. Tusk zabiera głos z ostatniej chwili
Po konsultacjach władz Polski i Ukrainy. Tusk zabiera głos

– Kończymy w czwartek rozmowy polsko-ukraińskie z jeszcze głębszym przeświadczeniem, że nie ma takiej siły na świecie, która mogłaby podważyć naszą przyjaźń, solidarność i współpracę, szczególnie w obliczu zagrożenia, jakim jest agresywna polityka Rosji – powiedział w czwartek premier Donald Tusk.

Nie żyje uczestnik znanego programu z ostatniej chwili
Nie żyje uczestnik znanego programu

Media obiegła informacja o śmierci jednego z uczestników znanego programu rozrywkowego „Gogglebox. Przed telewizorem”. 40-letni George Gilbey zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Sprawa Tomasza Komendy. Zaskakujące informacje z ostatniej chwili
Sprawa Tomasza Komendy. Zaskakujące informacje

Sprawa niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia Tomasza Komendy wciąż budzi wiele kontrowersji. Śmierć mężczyzny, który odsiedział 18 lat więzienia z zasądzonego mu wyroku, wstrząsnęła opinią publiczną. W sprawie pojawiły się nowe informacje. Okazuje się, że adwokaci chcą zgłębić prawdę dotyczącą jego problemów zdrowotnych.

Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komentarz prokurator Wrzosek z ostatniej chwili
Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komentarz prokurator Wrzosek

Prokurator Ewa Wrzosek opublikowała w mediach społecznościowych krótki komentarz odnoszący się do afery, jaka wybuchła po publikacji Wirtualnej Polski nt. tego, w jaki sposób „walczyła o wolne media”.

Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce środków bojowych JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X z ostatniej chwili
Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce środków bojowych JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek, że Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce lotniczych środków bojowych: JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X.

Putin mówił o ataku Rosji na NATO. Padły słowa o Polsce z ostatniej chwili
Putin mówił o ataku Rosji na NATO. Padły słowa o Polsce

Wojna na Ukrainie trwa już trzeci rok. Rosja wiele razy groziła swoim sąsiadom, że konflikt może się rozszerzyć, przybierając nawet formę nuklearnego. Władimir Putin, który w środę spotkał się z żołnierzami w obwodzie twerskim, nawiązał do tej kwestii i przy okazji wspomniał o naszym kraju.

Sondaż: Wojska NATO na Ukrainie? Polacy odpowiedzieli z ostatniej chwili
Sondaż: Wojska NATO na Ukrainie? Polacy odpowiedzieli

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 74,8 proc. badanych nie chce, aby do Ukrainy zostali wysłani żołnierze polscy oraz z krajów NATO. Za takim rozwiązaniem jest tylko 10,2 proc. pytanych, a 15 proc. nie ma zdania – podaje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

REKLAMA

Rosji podziękujemy! Od końca 2022 r. Polska międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej?

Od końca 2022 r. dostawy gazu na polski rynek będą wzorcowo zdywersyfikowane. Popłyną z trzech kierunków: ze złoż na szelfie norweskim, ze Stanów Zjednoczonych (i od innych producentów LNG) oraz ze złóż krajowych. Razem to obfitość gazu, ponad zapotrzebowanie krajowe i poważna szansa, że Polska stanie się międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej. 
 Rosji podziękujemy! Od końca 2022 r. Polska międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej?
/ Fotolia

Z danych sektora gazowego w Polsce wynika, że po zakończeniu kontraktu z Gazpromem jesienią 2022 r. ponowny kontrakt na rosyjski surowiec nie będzie nam potrzebny. Polska będzie mieć zagwarantowaną suwerenność gazową i bezpieczeństwo tego sektora. Co bardzo ważne dla obywateli – także znacznie niższe ceny


- pisze na łamach najnowszego "TS" red. Teresa Wójcik. Brama Północna – łącznie terminal LNG i Baltic Pipe – umożliwi dostarczanie do Polski 16,5 mld m³ gazu rocznie (a po dalszej rozbudowie terminala – 19 mld m³ rocznie). Do tego trzeba dodać ok. 4 mld m³ (w perspektywie 5 mld m³) gazu producji krajowej. Docelowo – około 24 mld  m³ gazu. 

Tani gaz skroplony z USA
LNG z podpisanych przez PGNiG z Amerykanami  kontraktów jest o dwadzieścia kilka procent tańszy niż gaz rosyjski. – Tu nie ma porównania, jeśli chodzi o umowy z partnerem wschodnim – informuje prezes Piotr Woźniak. Podstawowa umowa z amerykańskim koncernem Venture Global LNG została podpisana w czerwcu tego roku. 
 

Ceny surowca z nowo podpisanych umów są tajemnicą handlową, ale wiadomo, że warunki finansowe są „znakomicie lepsze” niż w umowie z Gazpromem. Ceny nie będą indeksowane do cen ropy, będą takie, jak najniższe w świecie ceny gazu na rynku hurtowym w USA, czyli w Hubie Henry


- czytamy w tekście. Niezależnie od zaopatrywana terminala w Świnoujściu, PGNiG będzie mogło handlować kupowanym w USA gazem na całym świecie. Taką możliwość daje zawarta w kontraktach formuła free-on-board, czyli odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Norweskie plany PGNiG czyli własny gaz dla Baltic Pipe
Przez Baltic Pipe będzie przesyłany gaz kupiony od Norwegów, ale PGNiG to duży udziałowiec w kilku złożach norweskich. Jako udziałowiec przygotowuje plan eksploatacji kolejnego złoża ( Fogelberg) w Norwegii, szacowanego do 14 mld m³. Gaz z Fogelberg będzie dostarczany Baltic Pipe do Polski uzupełniając dostawy po 2022 r. 

Własny gaz – najpewniejszy i najtańszy 
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaprezentowało prognozy wydobycia krajowego gazu na lata 2018-2019. Nowym rozdziałem w krajowym gazownictwie ma być zaplanowanych ok. 120 odwiertów poszukiwawczych na Podkarpaciu. Jeden z nich został wykonany w okolicach Kramarzówki, gdzie odkryto złoże gazu o zasobach szacowanych na 12 mld m³. 

– Gaz krajowy zawsze ma tę przewagę nad importowanym, że proces wydobycia jest pod pełną kontrolą. Zawsze jest też tańszy niż gaz z importu, dlatego nie należy z tego potencjału rezygnować – uważa prezes Piotr Woźniak. 
 

PGNiG opracowało nową koncepcję poszukiwań i wydobycia gazu w 2016 r. Zgodnie z tym spółka wykonała na Podkarpaciu nowe badania, w tym największe w Europie trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne Przemyśl-Kramarzówka-Rybotycze-Fredropol o powierzchni prawie 1300 km².  Szacuje się, że na tym obszarze jest ok. 50 mld m³  gazu. Przewiduje się intensyfikację prac wiertniczych oraz stosowanie szczelinowania hydraulicznego


- informuje red. Teresa Wójcik.

Także ORLEN 
Należąca do grupy ORLEN spółka ORLEN Upstream, odpowiedzialna za poszukiwania i wydobywanie węglowodorów, ostatnio odkryła nowe, obiecujące złoże gazu ziemnego (Bystrowice-OU1) na Podkarpaciu. Daniel Obajtek, prezes zarządu ORLEN, informuje, że zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacowane są na poziomie 2 mld m³ gazu o ponad 98-procentowej zawartości metanu. Eksplotacja złoża może trwać ok. 10 lat. Zasoby geologiczne koncesji ORLEN na Podkarpaciu szacowane są na ok. 10 mld m³.  

Czy będzie wojna handlowa o europejski rynek gazu?
 

W niektórych krajach Unii Europejskiej rozpoczęto ponownie dyskusję, co do ekonomicznej zasadności budowy Nord Stream 2. Rosjanie wskutek polskiego programu gazowego będą zmuszeni po raz pierwszy w historii ustąpić miejsca na gazowym rynku Stanom Zjednoczonymi. To dopiero początek, ale nawet w Niemczech, gdzie Nord Stream 2 dotychczas nie budziło żadnych protestów, planuje się budowę terminala LNG, choć jeszcze nie jest wcale pewne, czy dostawy będą z USA, czy z Rosji. Z drugiej strony nie jest dobrą wiadomością to, że instytucje europejskie nie zablokowały inwestycji Nord Stream 2. To dowodzi, że sprawy europejskie – zwłaszcza w Brukseli – zmierzają w złym kierunku


- konkluduje red. Teresa Wójcik.



#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe