[Nasza Fotorelacja] Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął na placu Piłsudskiego

Na pl. Piłsudskiego trwa uroczystość odsłonięcia Pomnika ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
 [Nasza Fotorelacja] Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął na placu Piłsudskiego
/ Tomasz Gutry Tygodnik Solidarność

Odsłonięcie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego pomnika Lecha Kaczyńskiego, naszego wielkiego przyjaciela, człowieka Solidarności, naszego wiceprzewodniczącego, to wspaniały dzień dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Cieszę się tym bardziej, bo pomnik staje w godnym i właściwym dla Jego zasług miejscu. Ubolewać należy jedynie, że musieliśmy czekać na to tyle lat.


- mówi z tej okazji w rozmowie z Tysol.pl Przewodniczący KK NSZZ Solidarność Piotr Duda

Pomnik znajduje się przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas dzisiejszej ceremonii wygłoszono dwie przemowy – prezydenta Andrzeja Dudy i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dzisiejsze uroczystości zainaugurowała msza święta, która została odprawiona o godz. 8 w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Wzięły w niej udział najważniejsze osoby w państwie. Po mszy złożono wieniec przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.

O godz. 17 odbyła się Msza św. - w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Następnie kondukt udał się na plac Piłsudskiego, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie.

– Bardzo się ciszę, że po prawie dziewięciu latach zamykamy pewien etap, bo on był niepotrzebny. To znaczy: te kłótnie, to siłowe rozwiązanie tej sprawy przez poprzednią władzę, jakieś takie obłudne argumenty, że to konserwator zabytków decyduje o postawieniu pomnika. Przecież wiadomo, że o takich sprawach politycy decydują


– dzisiejsze odsłonięcie w radiowej Trójce skomentował wicepremier Piotr Gliński.

Autorem pomnika jest gdański artysta Stanisław Szwechowicz, który w przeszłości tworzył pomniki bohaterów przedwojennych – Józefa Piłsudskiego (W Gdyni, Toruniu, Nowym Sączu), czy Józefa Hallera (Puck). Projekt został wyłoniony w konkursie. Pomnik został zbudowany z inicjatywy Komitetu Budowy Pomników Smoleńskich.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, następnie przedstawiono sylwetkę tragicznie zmarłego Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego. Krótką mowę i modlitwę odmówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zagrano także ulubione utworu śp. Lecha Kaczyńskiego - Etiudę Rewolucyjną Fryderyka Chopina oraz motyw muzyczny z filmu "Most na rzece Kwai".

Premier Jarosław Kaczyński dziękował wszystkich, którzy przyczynili się do powstania pomnika, przede wszystkim wymieniając Marka Suskiego, Jacka Sasina i Mariusza Błaszczaka. Brat zmarłego prezydenta opowiedział zebranym o jego historii życia z perspektywy osoby najbliższej. Wspominał wczesną młodość, czasy "Solidarności", pełnione funkcje państwowe,

Jeżeli ten pomnik tu staje, to nie dlatego, że awansował najwyżej jak można. Chodzi o to, że jego działalność doprowadziła do tego, że można było przeciwstawić się postkomunizmowi

- mówił.
 


Bez Lecha Kaczyńskiego nie mógłby powstać "Tygodnik Solidarność", który był pierwszym głosem sprzeciwu

- dodał Jarosław Kaczyński.

PJK mówił, że PLK odbudował NIK, dzięki temu, że był ministrem sprawiedliwości i rozpoczął walkę z niesprawiedliwością mogło powstać Prawo i Sprawiedliwość.
 

Bez niego nie byłoby także dobrej zmiany i dlatego powinien mieć pomnik, pomniki, powinien mieć muzeum, bo bardzo dobrze zasłużył się Ojczyźnie 

- podkreślił.

Mówił, że Lech Kaczyński był jednocześnie skutecznym politykiem, umiejącym przeciwstawić się przemysłowi pogardy, ale także względami kierującym się względami moralnymi i dobrocią.


Powinien być uczczony, ponieważ zapisał się w polskiej historii złotymi zgłoskami

- zakończył.

Następnie głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Prezydent mówił o tym, że PLK walczył dla Polski i w końcu dla niej zginął. Przypomniał o walce o dywersyfikacje i bezpieczeństwo energetyczne Polski, które zaowocowało gazoportem i umową z USA oraz o stacjonowanie w Polsce amerykańskich żołnierzy.

Jeżeli będzie tu stacjonowało amerykańskie wojsko, to będzie znaczyło, że to już nie jest rosyjska strefa wpływów

- podzielił się rozmową z PLK prezydent Duda.

Andrzej Duda mówił o głębokiej misji uczynienia z Polski państwo sprawiedliwe

Tu jest pomnik człowieka, którego idea żyje i jest realizowana dla Polski. Ja także dziękuje i z punktu państwowego i osobistego. To był polityk, który miał wizję rozwoju państwa (…) którą my realizujemy i którą będziemy budować

- zaznaczył.

Dziękuję Panu Przewodniczącemu Solidarności, którego obecność jest widomym znakiem tego, że Lech Kaczyński był człowiekiem Solidarności i że Solidarność o tym pamięta

- powiedział.


Od czasów Marszałka Piłsudskiego, tak wielkiego polityka w Polsce nie było i dlatego jest ten pomnik

- zakończył.

Po przemówieniu Prezydenta odczytano Apel Pamięci zakończony salwą honorową.

Kolejnym punktem programu było złożenie przez osoby i delegacje wieńców pod pomnikiem prezydenta Kaczyńskiego. Była wśród nich Marta Kaczyńska, córka śp. prezydenta Kaczyńskiego, premier Jarosław Kaczyński prezes Prawa i Sprawiedliwości, Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Premier RP Mateusz Morawiecki w towarzystwie ministrów z KPRM, Wiceprezes RM Beata Szydło, Wiceprezes RM prof. dr hab. Piotr Gliński w towarzystwie wiceministrów, od NSZZ "Solidarność" wieniec złożył Przewodniczący Piotr Duda, potem kolejno wieńce składali minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznym Joachim Brudziński, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, minister pracy i polityki socjalnej Elżbieta Rafalska, minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz inne delegacje.

Źródło: Trójka/ trojmiasto.pl/TVPInfo


















Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
3 lata więzienia za nawoływanie do nienawiści ze względu na orientację. Szykują się zmiany w kodeksie karnym z ostatniej chwili
3 lata więzienia za "nawoływanie do nienawiści ze względu na orientację". Szykują się zmiany w kodeksie karnym

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt dot. zmian w kodeksie karnym, zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort próbuje przeforsować zaostrzenie przepisów ws. tzw. "mowy nienawiści".

Odwołanie gen. Gromadzińskiego. Szef MON zabiera głos z ostatniej chwili
Odwołanie gen. Gromadzińskiego. Szef MON zabiera głos

Nasi sojusznicy zostali poinformowani o odwołaniu gen. Jarosława Gromadzińskiego ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu z odpowiednim wyprzedzeniem - powiedział w czwartek szef MON Władysław Kosiniak Kamysz. Zapewnił, że "nie ma żadnego zaniepokojenia między nami a sojusznikami".

Neoprokuratura usiłuje zastraszyć adwokata Fundacji Profeto? z ostatniej chwili
Neoprokuratura usiłuje zastraszyć adwokata Fundacji Profeto?

Mec. Krzysztof Wąsowski, adwokat Fundacji Profeto, opisuje w mediach społecznościowych szokujące zachowanie prokuratorów po zatrzymaniu ks. Michała O., którzy mieli namawiać go, aby… zrezygnował z obrony duchownego. 

Szef KPRM: Nie należy się spodziewać, że konsultacje z Ukrainą przyniosą jakiś przełom z ostatniej chwili
Szef KPRM: Nie należy się spodziewać, że konsultacje z Ukrainą przyniosą jakiś przełom

– Nie należy się spodziewać, że czwartkowe polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe przyniosą jakiś przełom; w sprawie rolnictwa stanowiska są rozbieżne. Ważne, że prowadzimy dialog, ale stan rozmów nie jest jeszcze zadowalający – powiedział PAP szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec.

Rafał Trzaskowski zapowiedział zwolnienie brata „Pablo Moralesa” z ostatniej chwili
Rafał Trzaskowski zapowiedział zwolnienie brata „Pablo Moralesa”

Na antenie TVP Info trwa debata wyborcza kandydatów na prezydenta stolicy. Rafał Trzaskowski zapowiedział zwolnienie brata bliźniaka „Pablo Moralesa”. Przypomnijmy, że znany dziennikarz śledczy Marcin Dobski na łamach Salonu24 poinformował, że brat „Pablo Moralesa” jest prezesem podlegającej Rafałowi Trzaskowskiemu spółki i hejtuje w sieci.

Sensacyjne dane: Polska najważniejszym partnerem handlowym Niemiec z ostatniej chwili
Sensacyjne dane: Polska najważniejszym partnerem handlowym Niemiec

„Chiny zepchnięte z pierwszego miejsca: Polska po raz pierwszy najważniejszym partnerem handlowym Berlina” – pisze tagesspiegel.de.

Prof. Zbigniew Krysiak: Europejskie superpaństwo doprowadzi do wywłaszczenia obywateli Wiadomości
Prof. Zbigniew Krysiak: Europejskie superpaństwo doprowadzi do wywłaszczenia obywateli

Instytut Myśli Schumana zainicjował Solidarny Ruch Oporu przeciwko superpaństwu w Europie. O tym i o skutkach zbudowania europejskiego superpaństwa mówił na kanale Optyka Schumana prof. Zbigniew Krysiak, założyciel i przewodniczący Rady Programowej Instytutu.

Morawiecki: Akcją służb rząd chce przykryć swoją ogromną nieudolność z ostatniej chwili
Morawiecki: Akcją służb rząd chce przykryć swoją ogromną nieudolność

– Dlaczego akurat teraz, przed świętami, obecny rząd przedsięwziął taką akcję? Odpowiedź jest oczywista. Rząd chce przykryć swoją ogromną nieudolność w realizacji obietnic wyborczych – powiedział były premier Mateusz Morawiecki na antenie telewizji wPolsce.

Atak terrorystyczny pod Moskwą. USA wydały komunikat z ostatniej chwili
Atak terrorystyczny pod Moskwą. USA wydały komunikat

– Rosjanie wiedzą, że ich twierdzenia na temat odpowiedzialności USA i innych państw za zamach w Krasnogorsku są kategorycznie fałszywe – powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Skomentował w ten sposób wypowiedzi przedstawicieli Kremla obwiniające USA i Ukrainę za atak dżihadystów.

Agencja S&P obniża prognozę PKB Polski z ostatniej chwili
Agencja S&P obniża prognozę PKB Polski

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2024 r. wyniesie 2,8 proc., a więc będzie niższy niż wynikało z wcześniejszych prognoz – poinformowało S&P Global. Powodem obniżki prognozy jest słaby wzrost w Europie Zachodniej – wyjaśniono.

REKLAMA

[Nasza Fotorelacja] Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął na placu Piłsudskiego

Na pl. Piłsudskiego trwa uroczystość odsłonięcia Pomnika ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
 [Nasza Fotorelacja] Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął na placu Piłsudskiego
/ Tomasz Gutry Tygodnik Solidarność

Odsłonięcie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego pomnika Lecha Kaczyńskiego, naszego wielkiego przyjaciela, człowieka Solidarności, naszego wiceprzewodniczącego, to wspaniały dzień dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Cieszę się tym bardziej, bo pomnik staje w godnym i właściwym dla Jego zasług miejscu. Ubolewać należy jedynie, że musieliśmy czekać na to tyle lat.


- mówi z tej okazji w rozmowie z Tysol.pl Przewodniczący KK NSZZ Solidarność Piotr Duda

Pomnik znajduje się przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas dzisiejszej ceremonii wygłoszono dwie przemowy – prezydenta Andrzeja Dudy i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dzisiejsze uroczystości zainaugurowała msza święta, która została odprawiona o godz. 8 w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Wzięły w niej udział najważniejsze osoby w państwie. Po mszy złożono wieniec przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.

O godz. 17 odbyła się Msza św. - w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Następnie kondukt udał się na plac Piłsudskiego, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie.

– Bardzo się ciszę, że po prawie dziewięciu latach zamykamy pewien etap, bo on był niepotrzebny. To znaczy: te kłótnie, to siłowe rozwiązanie tej sprawy przez poprzednią władzę, jakieś takie obłudne argumenty, że to konserwator zabytków decyduje o postawieniu pomnika. Przecież wiadomo, że o takich sprawach politycy decydują


– dzisiejsze odsłonięcie w radiowej Trójce skomentował wicepremier Piotr Gliński.

Autorem pomnika jest gdański artysta Stanisław Szwechowicz, który w przeszłości tworzył pomniki bohaterów przedwojennych – Józefa Piłsudskiego (W Gdyni, Toruniu, Nowym Sączu), czy Józefa Hallera (Puck). Projekt został wyłoniony w konkursie. Pomnik został zbudowany z inicjatywy Komitetu Budowy Pomników Smoleńskich.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, następnie przedstawiono sylwetkę tragicznie zmarłego Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego. Krótką mowę i modlitwę odmówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zagrano także ulubione utworu śp. Lecha Kaczyńskiego - Etiudę Rewolucyjną Fryderyka Chopina oraz motyw muzyczny z filmu "Most na rzece Kwai".

Premier Jarosław Kaczyński dziękował wszystkich, którzy przyczynili się do powstania pomnika, przede wszystkim wymieniając Marka Suskiego, Jacka Sasina i Mariusza Błaszczaka. Brat zmarłego prezydenta opowiedział zebranym o jego historii życia z perspektywy osoby najbliższej. Wspominał wczesną młodość, czasy "Solidarności", pełnione funkcje państwowe,

Jeżeli ten pomnik tu staje, to nie dlatego, że awansował najwyżej jak można. Chodzi o to, że jego działalność doprowadziła do tego, że można było przeciwstawić się postkomunizmowi

- mówił.
 


Bez Lecha Kaczyńskiego nie mógłby powstać "Tygodnik Solidarność", który był pierwszym głosem sprzeciwu

- dodał Jarosław Kaczyński.

PJK mówił, że PLK odbudował NIK, dzięki temu, że był ministrem sprawiedliwości i rozpoczął walkę z niesprawiedliwością mogło powstać Prawo i Sprawiedliwość.
 

Bez niego nie byłoby także dobrej zmiany i dlatego powinien mieć pomnik, pomniki, powinien mieć muzeum, bo bardzo dobrze zasłużył się Ojczyźnie 

- podkreślił.

Mówił, że Lech Kaczyński był jednocześnie skutecznym politykiem, umiejącym przeciwstawić się przemysłowi pogardy, ale także względami kierującym się względami moralnymi i dobrocią.


Powinien być uczczony, ponieważ zapisał się w polskiej historii złotymi zgłoskami

- zakończył.

Następnie głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Prezydent mówił o tym, że PLK walczył dla Polski i w końcu dla niej zginął. Przypomniał o walce o dywersyfikacje i bezpieczeństwo energetyczne Polski, które zaowocowało gazoportem i umową z USA oraz o stacjonowanie w Polsce amerykańskich żołnierzy.

Jeżeli będzie tu stacjonowało amerykańskie wojsko, to będzie znaczyło, że to już nie jest rosyjska strefa wpływów

- podzielił się rozmową z PLK prezydent Duda.

Andrzej Duda mówił o głębokiej misji uczynienia z Polski państwo sprawiedliwe

Tu jest pomnik człowieka, którego idea żyje i jest realizowana dla Polski. Ja także dziękuje i z punktu państwowego i osobistego. To był polityk, który miał wizję rozwoju państwa (…) którą my realizujemy i którą będziemy budować

- zaznaczył.

Dziękuję Panu Przewodniczącemu Solidarności, którego obecność jest widomym znakiem tego, że Lech Kaczyński był człowiekiem Solidarności i że Solidarność o tym pamięta

- powiedział.


Od czasów Marszałka Piłsudskiego, tak wielkiego polityka w Polsce nie było i dlatego jest ten pomnik

- zakończył.

Po przemówieniu Prezydenta odczytano Apel Pamięci zakończony salwą honorową.

Kolejnym punktem programu było złożenie przez osoby i delegacje wieńców pod pomnikiem prezydenta Kaczyńskiego. Była wśród nich Marta Kaczyńska, córka śp. prezydenta Kaczyńskiego, premier Jarosław Kaczyński prezes Prawa i Sprawiedliwości, Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Premier RP Mateusz Morawiecki w towarzystwie ministrów z KPRM, Wiceprezes RM Beata Szydło, Wiceprezes RM prof. dr hab. Piotr Gliński w towarzystwie wiceministrów, od NSZZ "Solidarność" wieniec złożył Przewodniczący Piotr Duda, potem kolejno wieńce składali minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznym Joachim Brudziński, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, minister pracy i polityki socjalnej Elżbieta Rafalska, minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz inne delegacje.

Źródło: Trójka/ trojmiasto.pl/TVPInfo



















Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe