REKLAMA

W sporze o autokefalię dla Cerkwi ukraińskiej, Cerkiew polska stanęła po stronie... Moskwy

Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej podjął decyzję o zerwaniu stosunków z Patriarchatem w Konstantynopolu. Ma to być reakcja na nadanie autokefalii, czyli niezależności Cerkwi ukraińskiej przez Patriarchę Bartłomieja.
 W sporze o autokefalię dla Cerkwi ukraińskiej, Cerkiew polska stanęła po stronie... Moskwy
/ screen YouTube
Po Chrzcie Rusi w 988 roku, pierwszy Patriarchat  miał siedzibę w Kijowie. Dopiero potem przeniósł się do Moskwy. W 1448 uzyskał autokefalię (niezależność - przyp. red.) od Patriarchatu Konstantynopolitańskiego.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny odniósł się do sytuacji w specjalnym komunikacie:

- Święty Sobór Biskupów zabrania duchownym Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wchodzenia w liturgiczno – modlitewne kontakty z „duchownymi” tzw. „Patriarchatu Kijowskiego” i tzw. „Autokefalicznej Cerkwi”, które w dotychczasowych działaniach uczyniły wiele zła”.

- czytamy między innymi w komunikacie Kancelarii Św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

- Nie jest tak ostre [stanowisko - przyp. red.], jak może się wydawać (...) Sytuacja na Ukrainie jest ciągle niejasna. Jest problem z tzw. patriarchą [Filaretem, metropolitą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego  Patriarchatu Kijowskiego - przyp, red.], ponieważ była to osoba, która była w ogóle zredukowana do stanu świeckiego, nagle została przywrócona z pominięciem Kościoła [rosyjskiego - przyp. red.], który ją do tego stanu sprowadził


- mówi "Rzeczpospolitej" ks. prof. Henryk Paprocki, rzecznik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

cyk

Źródło: Orthodox.pl, rp.pl

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura