Pierwsze w historii polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. "Otwieramy nowy rozdział współpracy"

Podczas poniedziałkowej (28 listopada) wizyty w Wielkiej Brytanii premier Beata Szydło spotka się z premier Theresą May na pierwszych polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych. Szefowe rządów będą rozmawiały m.in. o współpracy dwustronnej, bezpieczeństwie międzynarodowym oraz sytuacji Polaków w Zjednoczonym Królestwie. - Bardzo się ciesze, że Brytyjczycy tak podchodzą do tych rozmów. Do tej pory to Francja była krajem, z którym te konsultacje były prowadzone - powiedziała o konsultacjach polsko-brytyjskich premier Beata Szydło w programie „Gość poranka” (TVP Info).
 Pierwsze w historii polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. "Otwieramy nowy rozdział współpracy"
/ KPRM
Szefowa brytyjskiego rządu Theresa May przywita polską premier na lotnisku, a następnie wspólnie złożą hołd bohaterom legendarnego Dywizjonu 303. Kolejnym punktem wizyty Beaty Szydło będzie rozmowa w rezydencji i biurze premier Wielkiej Brytanii na 10 Downing Street.  Równocześnie w Lancaster House odbędą się spotkania ministrów. Konsultacje międzyrządowe zostaną podsumowane w czasie sesji plenarnej pod przewodnictwem obu premier. Wezmą w niej udział wszyscy ministrowie rządu RP udający się do Londynu oraz ich brytyjscy partnerzy. Wśród tematów rozmów znajdą się m.in. kwestie gospodarcze, sprawy Polonii w Zjednoczonym Królestwie oraz bezpieczeństwo międzynarodowe.
Premier Beata Szydło spotka się również z przedstawicielami Polonii mieszkającej w Wielkiej Brytanii.
Istotne spotkanie.

Konsultacje są istotnym wydarzeniem w historii stosunków dwustronnych. To pierwsze tego typu spotkanie delegacji rządowych. Dodatkowo, konsultacje międzyrządowe są formułą bardzo rzadko stosowaną przez stronę brytyjską. Dotychczas ten format był przez Brytyjczyków stosowany jedynie w relacjach z Francją.
Premier Beacie Szydło w Londynie towarzyszyć będą przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 
www.premier.gov.pl
 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe