REKLAMA

Minister Szczerski: Stulecie odzyskania Niepodległości zjednoczyło Polaków

Stulecie odzyskania niepodległości, zgodnie z założeniami Prezydenta, zjednoczyło Polaków i łączyło się z dużym wspólnotowym zaangażowaniem – uważa szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski. Minister powołał się na wyniki badań opublikowanych przez Narodowe Centrum Kultury.
 Minister Szczerski: Stulecie odzyskania Niepodległości zjednoczyło Polaków
/ prezydent.pl
Badania dla NCK zrealizowała firma Kantar Public. Wynika z nich, że 75 proc. pytanych osób zadeklarowało, że tegoroczna, setna rocznica odzyskania niepodległości była dla nich wyjątkowym dniem. To wzrost o 13 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Z badania wynika też, że obchody stulecia odzyskania niepodległości wzmocniły poczucie wspólnoty. Blisko trzy czwarte Polaków (72 proc.) wskazało, że obchody bardziej łączą niż dzielą. Przeciwnego zdania było 16 proc., a 12 proc. nie miało zdania.

Komentując wyniki sondażu, Krzysztof Szczerski napisał na twitterze: „Stulecie odzyskania Niepodległości, zgodnie z założeniami Prezydenta, zjednoczyło Polaków i łączyło się z dużym wspólnotowym zaangażowaniem”.
 
Według deklaracji respondentów biorących udział w badaniu, 27 proc. z nich uczestniczyło w wydarzeniach zbiorowych upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. NCK przypomina, że w badaniu z listopada 2017 r. 16 proc. badanych zadeklarowało, że uczestniczyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy w obchodach świąt państwowych i narodowych.
 
Polakom zadano również pytanie, czy ważne jest dzisiaj, aby być patriotą. 89 proc. uważa to za ważne – to wzrost o 17 proc. w porównaniu z badaniami z 2016 r., gdzie NCK zadało również to pytanie. 58 proc. osób przyznało, że 11 listopada odczuwało szczególne emocje – najczęściej dumę (26 proc.), radość (24 proc.), wzruszenie (16 proc.), szczęście (8 proc.), zadowolenie (6 proc.).
 
Z badań wynika również, że 98 proc. respondentów prawidłowo wskazało, że 11 listopada było obchodzone Święto Niepodległości, a 95 proc. – którą rocznicę odzyskania niepodległości obchodziliśmy w tym roku.
 
Sondaż został przeprowadzony 13-15 listopada na próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15+ metodą CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny). Próba była reprezentatywna (kontrolowana ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania). 

Źródło: prezydent.pl
kos

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura