REKLAMA

[fotorelacja] XXVIII Pielgrzymka Górników na Jasną Górę - "Św. Barbaro prowadź nas do Królowej Polski"

Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność jest organizatorem XXVIII Pielgrzymki Górników na Jasną Górę.
 [fotorelacja]  XXVIII Pielgrzymka Górników na Jasną Górę - "Św. Barbaro prowadź nas do Królowej Polski"
/ TS/ fot. Jakub Pacan

Pielgrzymka rozpoczęła się od wyjścia sprzed kościoła św. Barbary, patronki górników, by przejść do jasnogórskiego sanktuarium. Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia, przed wejściem do Jasnogórskiego Sanktuarium górnicy złożyli wieńce. Następnie rozpoczęto Drogę Krzyżową.
 

Na pielgrzymce spotykamy wielu zaangażowanych w jej organizację górników. Jednym z nich jest p. Mariusz Kardas z kopalni Bytom - na Drodze Krzyżowej, która odbywa się tradycyjnie na jasnogórskich wałach niósł dziś krzyż. Jako górnik pracuje już 7 lat, na Pielgrzymkę Górników przyjechał po raz trzeci. Jest tu, by modlić o bezpieczną pracę i zdrowie oraz w intencji całej górniczej braci.

 

Kolejną osobą, z którą rozmawiamy jest p.Krzysztof Kozieł z Lubina:
 

Pielgrzymka dopisała, jest piękna pogoda. Przyjechałem z rodziną. Jestem pierwszy raz, a już niosłem sztandar Solidarności. To duże wyróżnienie dla mnie

- mówi mężczyzna.

 

Grzegorz Tobiszowski sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i Pełnomocnik Rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego cieszy się, że do Częstochowy zawitało tak dużo ludzi - cała branża energetyczna - i delegacja z PGE i kopalnie siarki, cynku i ołowiu i ropy naftowej.

 

Przyjechaliśmy zawierzyć Matce Bożej i prosić o łaski.
Mamy duże wyzwania w branży czekają nas trudne tematy dlatego to zawierzenie i opieka są nam potrzebne

- podkreśla.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej rozpoczyna się Msza Św. pod przewodnictwem metropolity opolskiego biskupa Andrzeja Czai. Obecni są także Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski; Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego; Jacek Strączyński, przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiej Solidarności; Piotr Wojtacha, prezes Wyższego Urzędu Górniczego; Bogdan Biś, pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność; Bogusław Hutek, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność.

Należycie do branż, które w sposób wyjątkowy zamierzają Bogu

– powiedział bp Czaja podczas homilii.
 

Bardzo na was liczy naród. Tak jak przez wieki przekazywaliście wiarę dzieciom, tak liczymy, że teraz będziecie przekazywać wiarę

- dodał.

Po uroczystej Mszy Świętej, na której grała Górnicza Orkiestra Dęta Bytom, Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik zawierzył Brać Górniczą oraz ich rodziny Matce Najświętszej w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Następnie górnicy wraz z bp. Czają złożyli kwiaty przed tablicą Solidarności w Kaplicy Cudownego Obrazu.

- Jesteśmy tutaj jak co roku i w przyszłych latach też będziemy, by za pośrednictwem Matki Bożej modlić się i zawierzyć swój los Bogu. Jak mówił w homilii biskup Czaja kopalnia to miejsce, gdzie rządzą żywioły, dlatego górnicy zawierzają swój los Panu Bogu – mówił Tygodnikowi Solidarność, Jarosław Grzesik.Relację z wydarzenia prowadził Jakub Pacan.


adg

#REKLAMA_POZIOMA#

 

 

 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura