REKLAMA

Papież Franciszek: "Wrogiem wielkoduszności jest konsumizm"

Hojność prowadzi do wielkoduszności, a jej wrogiem jest konsumizm – stwierdził Papież w trakcie nabożeństwa w Domu św. Marty.
 Papież Franciszek: "Wrogiem wielkoduszności jest konsumizm"
/ Youtube.com
 

Franciszek podkreślił, ze wielokrotnie w Ewangelii Jezus Chrystus porównuje bogatych do biednych. Syn Boży przypomina, że majętnym trudniej jest wejść do królestwa niebieskiego.

 

 Papież – ile par butów posiadam?

“ Wezwanie do hojności. Ale hojność jest rzeczą codzienną, powinniśmy o niej często myśleć: jak mogę stać się bardziej hojny w stosunku do biednych, potrzebujących... Jak mogę bardziej pomagać? «Ale Ojciec wie, że my właśnie dochodzimy do końca miesiąca» - «Ale może jakaś moneta ci pozostała? Pomyśl: można być hojnym właśnie przez to...». Pomyśl. Małe rzeczy: zajrzymy na przykład do naszych pokojów, do naszej garderoby – zachęcał Papież. - Ile par butów posiadam? Jedną, dwie, trzy, cztery, piętnaście, dwadzieścia... każdy niech sobie odpowie.. Czy to nie zbyt dużo… Znałem biskupa, który miał czterdzieści. Ale jeśli masz tyle par butów, oddaj połowę. Te ubrania, których nie używasz lub używasz tylko raz w roku? To sposób na bycie hojnym. Dać to, co mamy, dzielić się tym – powiedział Franciszek.

Papież przyznał zgromadzonym w Domu Św. Marty, że konsumizm jest wielką chorobą.

 

– Konsumizm jest dzisiaj poważną chorobą! Ja nie mówię, że my wszyscy jesteśmy nią dotknięci, nie. Ale konsumizm, wydawanie więcej od tego, co potrzebujemy, brak umiaru w życiu: to jest wróg hojności. A hojność materialna – pomyślcie o biednych, «to jestem w stanie oddać, aby mieli co jeść, w co się ubrać». Ma to jeszcze inną konsekwencję: rozszerza serce i prowadzi do wielkoduszności – podsumował kazanie Franciszek.

Źródło: vaticannews.va

GT


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura