Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Dekarbonizacja - zbawienie dla klimatu czy utopia?

– Komisja Europejska zaprezentowała w środę, 28 listopada, długoterminową strategię klimatyczną, której głównym założeniem jest zero emisji netto dwutlenku węgla w 2050 r. w Unii Europejskiej. Czyli pełna dekarbonizacja: stop dla kopalń oraz energetyki węglowej - pisze Teresa Wójcik. Jak ma się w tym odnaleźć Polska leżąca na pokładach węgla i opierająca na nim swoję energetykę?
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Dekarbonizacja - zbawienie dla klimatu czy utopia?
/ Tygodnik Solidarność
„Barbórka pod trzema znakami” pisze Teresa Wójcik.
Projekt PEP trafia w termin barbórkowy nieprzypadkowo – Polska może zaprezentować ponad 190 rządom z całego świata, że energetyka węglowa nie musi być przeszkodą w ratowaniu ludzkości i natury przed globalnym ocieplenie
– pisze Teresa Wójcik.
– Okres barbórkowy oprócz licznych akademii, karczm i wydarzeń związanych z tym wspaniałym górniczym świętem skłania nas do refleksji, co dalej z polskim górnictwem i polską polityką energetyczną. A czas jest ciekawy i rodzący wiele pytań i wątpliwości. Całkiem niedawno, bo 28 listopada, Komisja Europejska zaprezentowała nową strategię klimatyczną. Głównym jej założeniem jest zero emisji węgla dwutlenku węgla w 2050 roku. Założenia te oznaczają zasadniczo pełną dekarbonizację, co w konsekwencji będzie oznaczało koniec kopalń i energetyki węglowej
– pisze we wstępniaku „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski, redaktor naczelny. To właśnie tematyce węglowej poświęcony jest #49 numer naszego tygodnika.


Jakub Pacan relacjonuje pielgrzymkę górników na Jasną Górę.
– Tak brzmiało hasło tegorocznej, 28. Pielgrzymki Górników na Jasną Górę. Uroczystość zgromadziła około 5 tys. pątników całego sektora wydobywczego. Oprócz przedstawicieli górnictwa węgla kamiennego stawiły się delegacje węgla brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, ropy naftowej, energetycy, PGE i elektronicy. Wielu górników przybyło z rodzinami.

O inteligentnych kopalniach możemy przeczytać w artykule Andrzeja Berezowskiego
Jak ma wyglądać kopalnia przyszłości? W razie potrzeby ludzi będą wspomagać roboty i automaty, a w tych najbardziej niebezpiecznych miejscach automaty wręcz zastąpią ludzi. Budowa inteligentnych kopalń to cel Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Koncern podpisał właśnie list intencyjny z firmą Joy Global na przeprowadzenie kompleksowych badań i analizy możliwości zastosowania nowoczesnych, autonomicznych systemów ścianowych w kopalniach JSW.

„Brazylia zmienia kurs” - w dziale "świat" informuje Leszek Masierak
Największy kraj Ameryki Południowej zmienia polityczny kurs. Zmęczeni kryzysem gospodarczym, oburzeni wszechobecną korupcją Brazylijczycy wybrali na prezydenta lokalnego odpowiednika Donalda Trumpa – jest nim 63-letni były żołnierz zawodowy Jair Bolsonaro.
W dziale historia Leszek Masierak w artykule „Osiem minut do chwały” przypomina szarżę pod Samosierrą
To chichot historii, że jedno z najsłynniejszych zwycięstw polskich żołnierzy miało miejsce daleko na obcej ziemi i w zupełnie obcej sprawie. Nie umniejsza to jednak w niczym chwały należnej zwycięzcom – szwoleżerom gwardii, którzy 210 lat temu zdobyli hiszpańską przełęcz Somosierra.

W dziale kultura Bartosz Boruciak rozmawia z Marceliną.

– Nagrywam muzykę i potem dzieje się, co chce. Najważniejsze, że ludzie sami wiedzą, gdzie szukać muzyki. Od początku jestem artystką znalezioną w sieci. Moje piosenki od pierwszej kompozycji „There is no one” były viralem w internecie

– „Tygodnikowi Solidarność” zdradza Marcelina.
 
O filmie Autsajder, nad którym patronat medialny sprawuje nasz Tygodnik pisze Sebastian Pytel.
 
Autsajder jest więc kinem politycznym w najszlachetniejszym wydaniu, dyskretnym hołdem dla ludzi, którzy składając się na wolność, przesiedzieli za kratami całe lata, tracąc młodość i zdrowie. Dodatkowo, prócz całego znoju i niedoli osadzenia, Sikora pokazuje także rzeczy piękne: braterstwo krwi, wytworzoną wewnątrz nierozerwalną wspólnotę, która mimo tłamszenia represjami stanu wojennego pozostaje silna.

Mateusz Szymański przedstawia „Radę Dialogu Społecznego okiem Związku”
 
Kończy się kolejny rok działania Rady Dialogu. Jaki był? Czy dialog społeczny, którego szczególny wymiar stanowi Rada, rozwija się prawidłowo? Raczej nie. Chociaż partnerom społecznym udało się porozumieć w kilku kwestach, to istnieje obawa, że bez zmian, dalszego wzmocnienia, Rada może stać się podmiotem fasadowym, pozbawionym znaczenia. Oby nie, bo straciłoby na tym całe społeczeństwo.
W numerze także:
Karuzela z blogerami
Kalejdoskop
Porady Prawne
Sport
Krzyżówki 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne z ostatniej chwili
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne

Jak informuje 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w mediach społecznościowych, dziś w godzinach popołudniowych w rejonie miejscowości Okrzeja (powiat łukowski) w woj. lubelskim, podczas realizacji lotu szkoleniowego doszło do zerwania linii energetycznej niskiego napięcia.

Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Wielka popularność Roberta Lewandowskiego przyciągnęła uwagę nie tylko fanów futbolu, ale także oszustów, którzy postanowili wykorzystać jego wizerunek dla własnych celów. Ostatnio w sieci pojawiły się ostrzeżenia przed fałszywymi nagraniami z udziałem polskiego piłkarza, które są produktem zaawansowanej technologii "Deepfake".

USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy z ostatniej chwili
USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy

Senat zagłosował we wtorek za ograniczeniem debaty nad pakietem 95 mld dol. na pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi. Głosowanie pozwoli na uchwalenie ustawy najpóźniej w środę, choć końcowe głosowanie możliwe jest jeszcze we wtorek w nocy.

Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją Wiadomości
Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją

Niemcy przypominają sąsiada, który mówi Ci, że pomoże chronić dom przed bandziorami, a potem pomaga im zrobić skok. Co więcej, ten sąsiad jest tak bezczelny, że po pewnym czasie – mimo iż wszyscy w okolicy doskonale wiedzą, że był cichym wspólnikiem rabusiów – znów zabiera głos na zebraniu mieszkańców i zapewnia, że tym razem to na pewno odstraszy napastników.

Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję

Małgorzata Rozenek-Majdan, która do tej pory była bardzo aktywna w mediach społecznościowych podjęła ważną decyzję. Internauci ostatnio byli zaniepokojeni faktem, że na profilach celebrytki pojawia się coraz mniej treści.

Jutro w PE debata nt. skrajnie prawicowego ataku na Zielony Ład z ostatniej chwili
Jutro w PE debata nt. "skrajnie prawicowego ataku" na Zielony Ład

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dot. protestów przeciwko Zielonemu Ładowi, które w ciągu ostatnich miesięcy przelały się przez Europę, a także Polskę. Debata nosi tytuł "atak na klimat i przyrodę".

Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo

Między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która w sytuacji wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Przypomniał, że Wielka Brytania przeznaczy 500 mln funtów dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści z ostatniej chwili
Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści

Celine Dion to kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Od dłuższego już czasu nie czuje się najlepiej. Artystka cierpi z powodu ciężkiej i uporczywej choroby, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Bliska osoba gwiazdy wyznała, że jest coraz gorzej. Dion nie jest w stanie wychodzić z domu, ograniczyła również kontakty z mediami. Chwilowa poprawa na początku 2023 okazała się złudna.

Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, spółka CPK dała potencjalnym oferentom dodatkowy miesiąc na przygotowanie ofert w przetargach na audyty zewnętrzne. "Byłoby to wszystko nawet zabawne, gdyby rzecz nie dotyczyła kluczowej inwestycji rozwojowej dla Polski" – gorzko komentuje ekspert ds. lotniczych Maciej Wilk, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines.

Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie z ostatniej chwili
Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie

Żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, to swego rodzaju przesłanie, że NATO będzie bronić swoich sojuszników - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Dekarbonizacja - zbawienie dla klimatu czy utopia?

– Komisja Europejska zaprezentowała w środę, 28 listopada, długoterminową strategię klimatyczną, której głównym założeniem jest zero emisji netto dwutlenku węgla w 2050 r. w Unii Europejskiej. Czyli pełna dekarbonizacja: stop dla kopalń oraz energetyki węglowej - pisze Teresa Wójcik. Jak ma się w tym odnaleźć Polska leżąca na pokładach węgla i opierająca na nim swoję energetykę?
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Dekarbonizacja - zbawienie dla klimatu czy utopia?
/ Tygodnik Solidarność
„Barbórka pod trzema znakami” pisze Teresa Wójcik.
Projekt PEP trafia w termin barbórkowy nieprzypadkowo – Polska może zaprezentować ponad 190 rządom z całego świata, że energetyka węglowa nie musi być przeszkodą w ratowaniu ludzkości i natury przed globalnym ocieplenie
– pisze Teresa Wójcik.
– Okres barbórkowy oprócz licznych akademii, karczm i wydarzeń związanych z tym wspaniałym górniczym świętem skłania nas do refleksji, co dalej z polskim górnictwem i polską polityką energetyczną. A czas jest ciekawy i rodzący wiele pytań i wątpliwości. Całkiem niedawno, bo 28 listopada, Komisja Europejska zaprezentowała nową strategię klimatyczną. Głównym jej założeniem jest zero emisji węgla dwutlenku węgla w 2050 roku. Założenia te oznaczają zasadniczo pełną dekarbonizację, co w konsekwencji będzie oznaczało koniec kopalń i energetyki węglowej
– pisze we wstępniaku „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski, redaktor naczelny. To właśnie tematyce węglowej poświęcony jest #49 numer naszego tygodnika.


Jakub Pacan relacjonuje pielgrzymkę górników na Jasną Górę.
– Tak brzmiało hasło tegorocznej, 28. Pielgrzymki Górników na Jasną Górę. Uroczystość zgromadziła około 5 tys. pątników całego sektora wydobywczego. Oprócz przedstawicieli górnictwa węgla kamiennego stawiły się delegacje węgla brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, ropy naftowej, energetycy, PGE i elektronicy. Wielu górników przybyło z rodzinami.

O inteligentnych kopalniach możemy przeczytać w artykule Andrzeja Berezowskiego
Jak ma wyglądać kopalnia przyszłości? W razie potrzeby ludzi będą wspomagać roboty i automaty, a w tych najbardziej niebezpiecznych miejscach automaty wręcz zastąpią ludzi. Budowa inteligentnych kopalń to cel Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Koncern podpisał właśnie list intencyjny z firmą Joy Global na przeprowadzenie kompleksowych badań i analizy możliwości zastosowania nowoczesnych, autonomicznych systemów ścianowych w kopalniach JSW.

„Brazylia zmienia kurs” - w dziale "świat" informuje Leszek Masierak
Największy kraj Ameryki Południowej zmienia polityczny kurs. Zmęczeni kryzysem gospodarczym, oburzeni wszechobecną korupcją Brazylijczycy wybrali na prezydenta lokalnego odpowiednika Donalda Trumpa – jest nim 63-letni były żołnierz zawodowy Jair Bolsonaro.
W dziale historia Leszek Masierak w artykule „Osiem minut do chwały” przypomina szarżę pod Samosierrą
To chichot historii, że jedno z najsłynniejszych zwycięstw polskich żołnierzy miało miejsce daleko na obcej ziemi i w zupełnie obcej sprawie. Nie umniejsza to jednak w niczym chwały należnej zwycięzcom – szwoleżerom gwardii, którzy 210 lat temu zdobyli hiszpańską przełęcz Somosierra.

W dziale kultura Bartosz Boruciak rozmawia z Marceliną.

– Nagrywam muzykę i potem dzieje się, co chce. Najważniejsze, że ludzie sami wiedzą, gdzie szukać muzyki. Od początku jestem artystką znalezioną w sieci. Moje piosenki od pierwszej kompozycji „There is no one” były viralem w internecie

– „Tygodnikowi Solidarność” zdradza Marcelina.
 
O filmie Autsajder, nad którym patronat medialny sprawuje nasz Tygodnik pisze Sebastian Pytel.
 
Autsajder jest więc kinem politycznym w najszlachetniejszym wydaniu, dyskretnym hołdem dla ludzi, którzy składając się na wolność, przesiedzieli za kratami całe lata, tracąc młodość i zdrowie. Dodatkowo, prócz całego znoju i niedoli osadzenia, Sikora pokazuje także rzeczy piękne: braterstwo krwi, wytworzoną wewnątrz nierozerwalną wspólnotę, która mimo tłamszenia represjami stanu wojennego pozostaje silna.

Mateusz Szymański przedstawia „Radę Dialogu Społecznego okiem Związku”
 
Kończy się kolejny rok działania Rady Dialogu. Jaki był? Czy dialog społeczny, którego szczególny wymiar stanowi Rada, rozwija się prawidłowo? Raczej nie. Chociaż partnerom społecznym udało się porozumieć w kilku kwestach, to istnieje obawa, że bez zmian, dalszego wzmocnienia, Rada może stać się podmiotem fasadowym, pozbawionym znaczenia. Oby nie, bo straciłoby na tym całe społeczeństwo.
W numerze także:
Karuzela z blogerami
Kalejdoskop
Porady Prawne
Sport
Krzyżówki 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe