Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana

Małopolska kultura, Sekcja Muzeów i instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność Region Małopolska nareszcie wypracowała przełom w postrzeganie kultury, a właściwie pracowników instytucji kultury przez władze wojewódzkie - pisze Andrzej Rybicki, Przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność.
 Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana
/ fot. arch.

Na ostatnim posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pierwszym tematem spotkania był problem niskich wynagrodzeń w małopolskich instytucjach kultury. W posiedzeniu uczestniczył Piotr Ćwik, przewodniczący Rady, wojewoda małopolski i Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz m. in. przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek, przewodniczący i Jerzy Smoła, wiceprzewodniczący Zarządu.

Na wstępie Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność skrótowo przedstawił sytuację pracowników małopolskich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Marszałek woj. Małopolskiego. Podkreślił, że na niskie wynagrodzenia pracowników muzeów, bibliotek czy domów kultury wpływ miał nie tylko brak środków w budżecie ale i błędna polityka poprzedniego Zarządu Województwa, która prawie zupełnie nie zauważała ludzi – pracowników tych instytucji. Kierowanie znacznych środków budżetowych na nowe inwestycje i nie do końca trafione projekty spowodowało daleko posuniętą pauperyzację: muzealników, bibliotekarzy, filharmoników i innych pracowników małopolskiej kultury. „Kultura musi być, a ludzie kultury muszą za coś żyć” to tytuł wystąpienia A. Rybickiego, który najtrafniej odzwierciedla sytuację w jakiej znaleźli się pracownicy. Przypomniał również szereg akcji protestacyjnych, przy wsparciu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” prowadzonych od 2015 roku pod hasłem Dziady Kultury, miały one unaocznić ówczesnym decydentom trudną sytuację tej grupy zawodowej. Zwrócił również uwagę, że dotychczasowe regulacje wynagrodzeń, nominalnie nie wyglądające dramatycznie, w rzeczywistości tylko w niewielkim stopniu poprawiły sytuację muzealników, bibliotekarzy, animatorów kultury, czy filharmoników, gdzyż ich zarobki plasowały się na samym dnie. Głębokie niedofinansowanie tej grupy pracowników, przez nich samych określane jako dyskryminacja finansowa ludzi kultury, nie została zniwelowana.

W odpowiedzi na wystąpienie Andrzeja Rybickiego Przewodniczący Piotr Ćwik zauważył, że sytuacja ta jest mu znana, a kwestia zaniżonych wynagrodzeń musi być rozwiązana w sposób systemowy. Następnie Marszałek Witold Kozłowski, podkreślił, że ze względu na koniec roku i właściwie dobiegające końca prace nad budżetem na 2019 rok, w obecnej chwili Zarząd Województwa Małopolskiego może podjąć doraźne decyzję, która jedynie tymczasowo poprawi sytuację. Przekazał informację, że Zarząd Województwa małopolskiego postanowił o przekazaniu dotacji w wysokości 3 2. mln (trzy miliony dwieście) zł na nagrody dla pracowników małopolskich instytucji kultury. Dotacje zostaną przekazane jeszcze w bieżącym roku, tak, aby wypłaty mogły być dokonane w grudniu br. Jednocześnie, od początku przyszłego roku zostaną podjęte prac nad systemowym rozwiązaniem kwestii płacowych w tych instytucjach, co było jednym z dwóch postulatów „Dziadów kultury” artykułowanym od początku protestu tj. od 2015 r. Marszałek poprosił również o czas na analizy i znalezienie najwłaściwszych rozwiązań. Strona związkowa oczywiście wyraziła zrozumienie dla prośby Marszałka i uznała, że jest to ważny, pozytywnie odczytywany element dialogu. „Wykonano właśnie pierwszy krok mający na celu poprawę sytuacji płacowej w naszych instytucjach” stwierdził A. Rybicki. Głos w dyskusji zabrali również Jacek Szczęsnowicz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Danuta Płatek i dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Rada postanowiła przyjąć stanowisko w podsumowaniu którego czytamy:

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego stoi na stanowisku konieczności zwiększenia nakładów na kulturę, które skutkowałyby istotnym wzrostem wynagrodzeń w instytucjach dla których organizatorem jest Marszałek województwa Małopolskiego. Realizacja musi odbyć się poprzez:

Wyasygnowanie jeszcze w bieżącym roku dodatkowych środków na wynagrodzenia
w instytucjach o najniższych średnich.

Zróżnicowanie wielkości środków w oparciu o średnie wynagrodzenie w danej instytucji oraz niwelacja różnic w zarobkach pracowników na takich samych stanowiskach w różnych instytucjach.

Ustalenie budżetu województwa małopolskiego na 2019 r. z uwzględnienie progresji wynagrodzeń w instytucjach kultury.

Ustanowienie harmonogramu stałych - cyklicznych konsultacji w sprawie wynagrodzeń pomiędzy: organizatorem, kadrą zarządcą poszczególnymi instytucjami i czynnikiem społecznym (związki zawodowe) w celu monitorowania wynagrodzeń.

Powiązania wzrostu wynagrodzeń z oceną aktywności instytucji i jej pracowników.

Przewodniczący Rady Piotr Ćwik, wojewoda małopolski zaproponował przyjęcie Stanowiska Rady w sprawie wynagrodzeń. Zostało przyjęte bez głosów sprzeciwu.



Andrzej Rybicki


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne z ostatniej chwili
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne

Jak informuje 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w mediach społecznościowych, dziś w godzinach popołudniowych w rejonie miejscowości Okrzeja (powiat łukowski) w woj. lubelskim, podczas realizacji lotu szkoleniowego doszło do zerwania linii energetycznej niskiego napięcia.

Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Wielka popularność Roberta Lewandowskiego przyciągnęła uwagę nie tylko fanów futbolu, ale także oszustów, którzy postanowili wykorzystać jego wizerunek dla własnych celów. Ostatnio w sieci pojawiły się ostrzeżenia przed fałszywymi nagraniami z udziałem polskiego piłkarza, które są produktem zaawansowanej technologii "Deepfake".

USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy z ostatniej chwili
USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy

Senat zagłosował we wtorek za ograniczeniem debaty nad pakietem 95 mld dol. na pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi. Głosowanie pozwoli na uchwalenie ustawy najpóźniej w środę, choć końcowe głosowanie możliwe jest jeszcze we wtorek w nocy.

Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją Wiadomości
Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją

Niemcy przypominają sąsiada, który mówi Ci, że pomoże chronić dom przed bandziorami, a potem pomaga im zrobić skok. Co więcej, ten sąsiad jest tak bezczelny, że po pewnym czasie – mimo iż wszyscy w okolicy doskonale wiedzą, że był cichym wspólnikiem rabusiów – znów zabiera głos na zebraniu mieszkańców i zapewnia, że tym razem to na pewno odstraszy napastników.

Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję

Małgorzata Rozenek-Majdan, która do tej pory była bardzo aktywna w mediach społecznościowych podjęła ważną decyzję. Internauci ostatnio byli zaniepokojeni faktem, że na profilach celebrytki pojawia się coraz mniej treści.

Jutro w PE debata nt. skrajnie prawicowego ataku na Zielony Ład z ostatniej chwili
Jutro w PE debata nt. "skrajnie prawicowego ataku" na Zielony Ład

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dot. protestów przeciwko Zielonemu Ładowi, które w ciągu ostatnich miesięcy przelały się przez Europę, a także Polskę. Debata nosi tytuł "atak na klimat i przyrodę".

Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo

Między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która w sytuacji wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Przypomniał, że Wielka Brytania przeznaczy 500 mln funtów dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści z ostatniej chwili
Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści

Celine Dion to kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Od dłuższego już czasu nie czuje się najlepiej. Artystka cierpi z powodu ciężkiej i uporczywej choroby, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Bliska osoba gwiazdy wyznała, że jest coraz gorzej. Dion nie jest w stanie wychodzić z domu, ograniczyła również kontakty z mediami. Chwilowa poprawa na początku 2023 okazała się złudna.

Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, spółka CPK dała potencjalnym oferentom dodatkowy miesiąc na przygotowanie ofert w przetargach na audyty zewnętrzne. "Byłoby to wszystko nawet zabawne, gdyby rzecz nie dotyczyła kluczowej inwestycji rozwojowej dla Polski" – gorzko komentuje ekspert ds. lotniczych Maciej Wilk, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines.

Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie z ostatniej chwili
Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie

Żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, to swego rodzaju przesłanie, że NATO będzie bronić swoich sojuszników - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

REKLAMA

Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana

Małopolska kultura, Sekcja Muzeów i instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność Region Małopolska nareszcie wypracowała przełom w postrzeganie kultury, a właściwie pracowników instytucji kultury przez władze wojewódzkie - pisze Andrzej Rybicki, Przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność.
 Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana
/ fot. arch.

Na ostatnim posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pierwszym tematem spotkania był problem niskich wynagrodzeń w małopolskich instytucjach kultury. W posiedzeniu uczestniczył Piotr Ćwik, przewodniczący Rady, wojewoda małopolski i Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz m. in. przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek, przewodniczący i Jerzy Smoła, wiceprzewodniczący Zarządu.

Na wstępie Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność skrótowo przedstawił sytuację pracowników małopolskich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Marszałek woj. Małopolskiego. Podkreślił, że na niskie wynagrodzenia pracowników muzeów, bibliotek czy domów kultury wpływ miał nie tylko brak środków w budżecie ale i błędna polityka poprzedniego Zarządu Województwa, która prawie zupełnie nie zauważała ludzi – pracowników tych instytucji. Kierowanie znacznych środków budżetowych na nowe inwestycje i nie do końca trafione projekty spowodowało daleko posuniętą pauperyzację: muzealników, bibliotekarzy, filharmoników i innych pracowników małopolskiej kultury. „Kultura musi być, a ludzie kultury muszą za coś żyć” to tytuł wystąpienia A. Rybickiego, który najtrafniej odzwierciedla sytuację w jakiej znaleźli się pracownicy. Przypomniał również szereg akcji protestacyjnych, przy wsparciu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” prowadzonych od 2015 roku pod hasłem Dziady Kultury, miały one unaocznić ówczesnym decydentom trudną sytuację tej grupy zawodowej. Zwrócił również uwagę, że dotychczasowe regulacje wynagrodzeń, nominalnie nie wyglądające dramatycznie, w rzeczywistości tylko w niewielkim stopniu poprawiły sytuację muzealników, bibliotekarzy, animatorów kultury, czy filharmoników, gdzyż ich zarobki plasowały się na samym dnie. Głębokie niedofinansowanie tej grupy pracowników, przez nich samych określane jako dyskryminacja finansowa ludzi kultury, nie została zniwelowana.

W odpowiedzi na wystąpienie Andrzeja Rybickiego Przewodniczący Piotr Ćwik zauważył, że sytuacja ta jest mu znana, a kwestia zaniżonych wynagrodzeń musi być rozwiązana w sposób systemowy. Następnie Marszałek Witold Kozłowski, podkreślił, że ze względu na koniec roku i właściwie dobiegające końca prace nad budżetem na 2019 rok, w obecnej chwili Zarząd Województwa Małopolskiego może podjąć doraźne decyzję, która jedynie tymczasowo poprawi sytuację. Przekazał informację, że Zarząd Województwa małopolskiego postanowił o przekazaniu dotacji w wysokości 3 2. mln (trzy miliony dwieście) zł na nagrody dla pracowników małopolskich instytucji kultury. Dotacje zostaną przekazane jeszcze w bieżącym roku, tak, aby wypłaty mogły być dokonane w grudniu br. Jednocześnie, od początku przyszłego roku zostaną podjęte prac nad systemowym rozwiązaniem kwestii płacowych w tych instytucjach, co było jednym z dwóch postulatów „Dziadów kultury” artykułowanym od początku protestu tj. od 2015 r. Marszałek poprosił również o czas na analizy i znalezienie najwłaściwszych rozwiązań. Strona związkowa oczywiście wyraziła zrozumienie dla prośby Marszałka i uznała, że jest to ważny, pozytywnie odczytywany element dialogu. „Wykonano właśnie pierwszy krok mający na celu poprawę sytuacji płacowej w naszych instytucjach” stwierdził A. Rybicki. Głos w dyskusji zabrali również Jacek Szczęsnowicz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Danuta Płatek i dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Rada postanowiła przyjąć stanowisko w podsumowaniu którego czytamy:

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego stoi na stanowisku konieczności zwiększenia nakładów na kulturę, które skutkowałyby istotnym wzrostem wynagrodzeń w instytucjach dla których organizatorem jest Marszałek województwa Małopolskiego. Realizacja musi odbyć się poprzez:

Wyasygnowanie jeszcze w bieżącym roku dodatkowych środków na wynagrodzenia
w instytucjach o najniższych średnich.

Zróżnicowanie wielkości środków w oparciu o średnie wynagrodzenie w danej instytucji oraz niwelacja różnic w zarobkach pracowników na takich samych stanowiskach w różnych instytucjach.

Ustalenie budżetu województwa małopolskiego na 2019 r. z uwzględnienie progresji wynagrodzeń w instytucjach kultury.

Ustanowienie harmonogramu stałych - cyklicznych konsultacji w sprawie wynagrodzeń pomiędzy: organizatorem, kadrą zarządcą poszczególnymi instytucjami i czynnikiem społecznym (związki zawodowe) w celu monitorowania wynagrodzeń.

Powiązania wzrostu wynagrodzeń z oceną aktywności instytucji i jej pracowników.

Przewodniczący Rady Piotr Ćwik, wojewoda małopolski zaproponował przyjęcie Stanowiska Rady w sprawie wynagrodzeń. Zostało przyjęte bez głosów sprzeciwu.



Andrzej Rybicki



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe