REKLAMA

Stanisław Szwed: Likwidacja umów śmieciowych przyniosła dobre efekty

Gościem radiowych „Sygnałów Dnia” był Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, który w rozmowie z Piotrem Goćkiem mówił o sytuacji na rynku pracy.
 Stanisław Szwed: Likwidacja umów śmieciowych przyniosła dobre efekty
/ zrzut z ekranu
W grudniu bezrobocie wynosiło 5,9 proc. Jak według ministerstwa będzie wyglądać rozpoczynający się rok?

– Założyliśmy w 2019 roku poziom bezrobocia na 5,6%, czyli tutaj zakładamy, że ten spadek jeszcze będzie. On już nie będzie taki gwałtowny jak w tych ostatnich trzech latach ze względu na to, że w rejestrach bezrobotnych jest już dużo osób tak zwanych długotrwale bezrobotnych, to jest ponad 50%. To są te osoby, które najtrudniej zaktywizować, one z różnych przyczyn są długo na bezrobociu. No i też jest, niestety, grupa osób, która nie jest zainteresowana podejmowaniem pracy bądź pracuje, niestety, w szarej strefie, a rejestruje się ze względu na to, że również ma ubezpieczenie zdrowotne poprzez rejestrację w urzędach pracy. Szacujemy, że takich osób też jest około 30% w urzędach pracy, stąd ta statystyka nie odpowiada też prawdzie..

– zaznaczył minister.

Dalsza część rozmowy dotyczyła m.in. formy w jakiej zatrudnieni są pracownicy.

– Zawsze mówiliśmy o likwidacji umów śmieciowych, one przyniosły dobre efekty. Mamy ponad 10 milionów osób, które są zatrudnione na czas nieokreślony, o milion osób więcej na umowach na czas nieokreślony, czyli to jest ten duży, powiedziałbym, sukces, 3 miliony osób na czas określony, czyli tu jest duży też regres, jeśli chodzi o spadek na czas określony. I zdecydowanie zmniejszyła się liczba tak zwanych śmieciówek. Również tu warto przypomnieć, że przy ozusowaniu do minimalnego wynagrodzenia umów zleceń również to zjawisko zostało w jakiś sposób też unormowane i tych tak zwanych umów śmieciowych jest zdecydowanie mniej.

–dodał Stanisław Szwed.

Źródło: polskieradio24.pl
kos

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura