loading
Proszę czekać...
Historyk, syn Więźnia Auschwitz Jerzy Klistała: Nie wiem czy śmiać się czy płakać
Opublikowano dnia 20.01.2019 00:25
Nie wiem, czy płakać czy się śmiać, kiedy czytam takie informacje: „Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, odebrał w czwartek z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre'a Levy'ego order Kawalera Legii Honorowej. Misja, którą pan pełni, staje się coraz bardziej wymagająca” – mówił Levy, zwracając się do odznaczonego.

screen YouTube
Bulwersujące i żałosne wobec dotychczasowego wielomiesięcznego komentowania dyletanctwa dyrektora Cywińskiego jest to, że z wypowiedzi ambasadora raptem dowiadujemy się: „Piotr Cywiński jest cenionym naukowcem” oraz „Działa (…) niestrudzenie na rzecz ochrony tego świadectwa - miejsca, do którego przybywają z roku na rok coraz szersze rzesze zwiedzających. (...) Misja, którą pan pełni, staje się coraz bardziej wymagająca, w miarę jak historia pomału się zaciera i przeważyć mogą zapomnienie, ignorancja, obojętność czy negacja”.  
 
Szczyty niewiarygodnej nieznajomości tematu i prawdziwego oglądu działalności Piotra M.A. Cywińskiego.  
 
Wróćmy więc do tych wspaniałych osiągnięć tej tak „wybitnej postaci”!

1. Już 27.01.2010 r. protestowali byli więźniowie KL Auschwitz na temat nieprawidłowości jakie się dzieją w Muzeum – potwierdzając to własnoręcznymi podpisami:

  Jerzy Bielecki – były więzień KL Auschwitz nr 243
  Józef Stós – były więzień KL Auschwitz nr 752
  Władysław Szepelak – były więzień KL Auschwitz nr 168061
  Edmund Szewczyk – były więzień KL Auschwitz nr 1498
  Przypominam, że wyżej podpisani pod pismem do MKiDN postulowali http://m.in .:
 

„Dyrektor Cywiński jako urzędnik państwowy, który powinien w sposób służebny, pełnić rolę strażnika tego szczególnego miejsca, notorycznie lekceważy naszą wolę, wysiłek i pracę na rzecz pamięci o KL Auschwitz. Od 12 lat moi obozowi koledzy wspomagamy naszych młodszych przyjaciół w społecznej pracy w ramach Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich na rzecz rzetelnej pamięci o KL Auschwitz, między innymi poprzez działalność edukacyjno – wychowawczą młodego pokolenia, czy utrwalanie zachowanych jeszcze śladów z czasów ludobójstwa narodów i martyrologii Polaków. Przeciwdziałamy zakłamywaniu historii, co prowadzi do powstawania niegodziwych i nieprawdziwych oskarżeń wobec Polski i Polaków o współudział i odpowiedzialność za Zagładę”.

Dalej czytamy:

„Przyzwyczailiśmy się do kolejnych wyczynów Dyrektora Cywińskiego począwszy od wypominania nieodpłatnie użyczanych krzeseł na uroczystości, nieudostępniania nagłośnienia pod Ścianą Śmierci, aż po wymazywanie i zniekształcanie informacji dotyczących 14 czerwca 1940 roku tj. deportacji pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz (ustanowiony na wniosek ChSRO jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych) oraz organizowanych przez ChSRO obchodów rocznicowych. Gdyby tą energię p. Cywiński skierował na sumienne wypełnianie swoich obowiązków służbowych, to z pewnością nie doszłoby do skandalicznej kradzieży symbolu tego miejsca”.


Dalej stwierdzają:

„Dyrektor Cywiński nie uznając za stosowne zaproszenie Zarządu ChSRO – na organizowane pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego uroczystości związane z 65. rocznicą oswobodzenia KL Auschwitz wymierzył nam kolejny policzek. Tym samym Dyrektor Cywiński nie przestrzega podstawowych obowiązków wynikających ze statutu Muzeum w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi, lekceważąc w sposób jawny nasze stowarzyszenie i nas samych. Chcielibyśmy tą drogą przestrzec p. Cywińskiego przed traktowaniem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau jako własnego podwórka, na którym brak jest merytorycznej dyskusji, a rządzi samowola urzędnika państwowego i ignorancja utrudniająca realizacje wartościowych projektów społecznych. Nie wspominamy tutaj o fakcie, że tym postępowaniem pozbawiono uczestniczenia w tegorocznych uroczystościach naszych opiekunów!

Dyrektor Cywiński poprzez swoje cyniczne i niegodne postępowanie zmusza nas byłych więźniów KL Auschwitz, starych ludzi, stojących już nad grobem, do smutnego dla nas kroku w postaci bojkotu tegorocznego wydarzenia i rezygnacji z uczestnictwa w organizowanych przez Dyrektora uroczystościach!”


Dlaczego do dnia dzisiejszego brak jest reakcji Organu Założycielskiego dla Muzeum, na medialną interwencję o której mowa? Chodziło bowiem o zdjęcie dyrektora Cywińskiego ze stanowiska!

I pod tym listem byłych więźniów aż się prosi przytoczyć wzniosłe słowa z listu sekretarza stanu z MKiDN Jarosława Sellina – podczas wręczania Cywińskiemu owej Legii Honorowej:

"Praca nad podtrzymywaniem pamięci o ofiarach Auschwitz to wielkie, trudne i wielowątkowe zadanie, przed którym stanął przed 13 laty Piotr Cywiński rozpoczynając zarządzanie miejscem pamięci, które dla całego świata jest egzemplifikacja niemieckiej zbrodni. (...) Piotr Cywiński nie tylko otworzył możliwości zwiedzania tego miejsca 2 milionom osób rocznie. Również stworzył miejsce dostrzeżone przez międzynarodowych ekspertów, jako wzorcowe, o najwyższych standardach dbania o pamięć, wyrażające zasady autentyzmu, zachowania integralności artefaktów i zbiorów archiwalnych oraz współpracy międzynarodowej, zgodnie z najlepszymi praktykami UNESCO"


- napisał Sellin.

Zadziwiająca jest wiedza Pana Ministra Sellina na temat tego miejsca, jakim był KL Auschwitz! Czy bramy Muzeum Auschwitz do zwiedzania były zamknięte i dopiero dyrektor Cywiński otwarł je na oścież? Podczas dyrektorowania poprzedników Cywińskiego było mniej zwiedzających? Kompromitacja takimi stwierdzeniami!
 
Czytaj również: Jerzy Klistała historyk, syn Więźnia: Zapominana martyrologia Polaków w KL Auschwitz

2. Po uroczystościach 27.01.2015 r. związanych z obchodami rocznicy wyzwolenia obozu na portalu dzieje.pl  28.01.2015 r. ukazał się artykuł o odwołanie Piotra M.A. Cywińskiego. Nie potrafię jednak zrozumieć, dlaczego orędowniczka tej petycji nie zrealizowała takiego postulatu - dlaczego Premier Beata Szydło po objęciu władzy przez PiS, nie zwolniła dyrektora Cywińskiego?

A jak to okazywanie gospodarności i „witanie” przybyłych byłych więźniów na uroczystości 14.06.2015 roku (w czym udział brała też Beata Szydło) wyglądało, to już kilkakrotnie opisywałem:

„Gdy na terenie byłego KL Auschwitz organizowana była uroczystość upamiętnienia sprowadzenia 14.06.1940 r. pierwszego transportu więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz, a uroczystość ta była organizowana przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, wówczas co roku demonstracyjnie nie brał w niej udziału Piotr M. A. Cywiński - podkreślam - gospodarz obiektu. Gdy wymienione Stowarzyszenie zwróciło się do dyrektora Cywińskiego z prośbą o zapewnienie obsługi medycznej na tą uroczystość to otrzymało odpowiedź, że takiej obsługi nie ma możliwości zapewnić czy załatwić (do sprawdzenia w dokumentach tegoż Stowarzyszenia). Brał natomiast w tej uroczystości były więzień 94-letni Jerzy Bogusz, nr obozowy 61 (przybyły z Krakowa) oraz kilku jeszcze żyjących więźniów - także w bardzo podeszłym wieku. Pan dyrektor Cywiński do tych więźniów nie przyszedł. Czyż nie ma to znamion pogardy dla tych nielicznie przybyłych na tę uroczystość byłych więźniów – ofiar hitleryzmu? Wiadomo natomiast, że dyrektor Cywiński był w tym dniu na terenie Muzeum Auschwitz w swoim prywatnym mieszkaniu.


3. Co do tak obecnie spektakularnie nagłaśnianej pamięci poświęconej rtm. Witoldowi Pileckiemu - co z tym czczeniem tej postaci było od objęcia stanowiska przez dyrektora Cywińskiego? Amnezja – powodująca jakikolwiek brak reakcji na zachowanie pamięci o bohaterskim Rotmistrzu do 2018 r.!

Wielce Szanowny Panie Ambasadorze Pierre Levy – aby „… przedstawiać okrucieństwo i znaczenie tych okropności dla ludzkości? Jak przekazać doświadczanie piekła?” - trzeba się czuć gospodarzem tego terenu, a nie pojawiać się od czasu do czasu w Oświęcimiu, jak to robi Piotr M.A. Cywiński i pozostawiać rządzenie tym wyjątkowym miejscem zbrodni niemieckiego nazizmu – osobom równie niekompetentnym jak sam dyrektor Cywiński! Co zaś do porównań z Bronisławem Geremkiem czy Karolem Modzelewskim i „cenionym naukowcem”, proszę nie przesadzać – ani ta klasa mądrości, ani roztropności. Jest takie powiedzenie „po owocach ich poznacie”, a mamy możliwość tego poznania po zdemolowaniu symbolu polskiej martyrologii, jakim jest blok nr 11 w KL Auschwitz, zwany Blokiem Śmierci w maju 2018 r.!

I na zakończenie tych jakże skróconych wywodów:

„Również dzięki staraniom dyrektora Piotra Cywińskiego oraz ś.p. ministra Tomasza Merty UNESCO potwierdziło w czerwcu 2007 roku brzmienie nazwy Muzeum odpowiadające prawdzie historycznej: „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”


- dodał minister Jarosław Sellin.

Krótki komentarz do tych słów znajdzie Pan Minister w blogu dr Adama Cyry: "Fałszerstwa wokół Symbolu Polski Walczącej"

Ile postępowań wszczęto wobec osób pozostawiających tabliczki „Polskie obozy” na torowisku rampy w Brzezince? Ile osób za to ukarano, skoro tak jest dyrekcja Muzeum Auschwitz (i nie tylko) uczulona na te przekłamania? Nie można znaleźć sprawców? Nie wiadomo, jaka i skąd dana grupa przyjechała? A może lepiej „zamieść to pod przysłowiowy dywan”?

 Jerzy Klistała
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Niepotrzebnie podzielone harcerstwo
Jednym z moich wielkich marzeń jest zjednoczenie harcerstwa.
avatar
Prawy
Sierpowy Mikroblog

Ciastko nadziewane koniczyną
Kiedy Kukiz poszedł w tango z Kosiniakiem wielu zwolenników partii zwanej potocznie anty systemową zrozumiało że to była tylko nazwa potoczna i właśnie zostali zdradzeni dla miejsca na liście najbardziej systemowej partii.\nA zdrady się nie wybacza nikomu.
avatar
Przemysław
Jarasz

P. Jarasz: Pospolite ruszenie serc. Tysiące osób złożyło się na ratowanie śmiertelnie chorego chłopca
Sytuacja była naprawdę dramatyczna, więc rzesze internautów ruszyły w społecznej akcji na finansowy ratunek 9-letniemu zaledwie Bartusiowi Hąbkowi z Zabrza. Dziecko walczy o życie ze śmiertelną chorobą, gdyż glejak - guz w jego głowie z każdą godziną się rozrastał i czynił kolejne spustoszenia w organizmie małego zabrzanina. Lekarze z niemieckiej kliniki w Tubingen zgodzili się podjąć próby niezwykle skomplikowanej i niestety kosztownej operacji. To była jedyna szansa na dalsze leczenie i życie dzielnego wojownika! W publiczną zbiórkę organizowaną na portalu www.siepomaga.pl zaangażowało się w ciągu zaledwie tygodnia aż 5100 osób, wpłacając ponad 280 tysięcy złotych. Wielu zabrzan na licznych grupach społecznościowych w Internecie rozpropagowywało tę zbiórkę. Nadto znajomi, przyjaciele i rodzice dzieci z klasy Bartka w SP 14 w Zabrzu organizowali liczne i różne przedsięwzięcia, w tym bazarki i warsztaty. Wczoraj chłopczyk przeszedł już tę niezwykle skomplikowaną operację i powoli wraca do zdrowia.

Drogi Użytkowniku,

Nasz Serwis korzysta z plików cookies. Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem, przeglądanie Serwisu z otwartym komunikatem) bez zmian ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na:
• przetwarzanie danych osobowych przez Tysol Sp. z o.o. i naszych zaufanych partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, niezależnie od zgód wyrażonych na pozostałe rodzaje przetwarzania danych. Dowiedz się więcej o zgodzie marketingowej w naszej Polityce prywatności / Cofnij zgodę.

• na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ten rodzaj plików cookies pozwala nam na dopasowanie treści dostępnych w Serwisie do Twoich preferencji, utrzymywania sesji po zalogowaniu oraz zapewnienia optymalnej funkcjonalności Serwisu. Więcej o plikach cookies i sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych dowiesz się w naszej Polityce prywatności.