Trzy cechy dobrego PPK. Na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników?

Już 1 lipca 2019 r. zacznie działać nowy element systemu emerytalnego. Firmy zatrudniające co najmniej 250 osób będą zobowiązane do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przemysław Świder, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży PPK w Warcie podpowiada, na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników w rozmowie z Konradem Wernickim.
 Trzy cechy dobrego PPK. Na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników?
/ fot. materiały prasowe
Około 3 tysiące największych przedsiębiorstw w Polsce wdroży PPK za niecałe pół roku. W wyborze firmy, której powierzymy za­rządzanie środkami pracowników, będą brały udział także związki zawodowe lub reprezentacja pracowników. Na co Pana zdaniem powinni zwrócić uwagę?

PPK to jedna z największych zmian na rynku finansowym w Polsce w ostatnich latach. Wprowadzane jest bowiem nowe rozwiązanie wspierające długoterminowe gromadzenie kapitału na przyszłość. Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne w naszym kraju, PPK będą ważnym elementem systemu emerytalnego w naszym kraju. Do wyboru firmy, której powierzymy zarządzanie prywatnymi środkami pracowników, powinniśmy podejść bardzo skrupulatnie. Z mojego punktu widzenia istotne są trzy czynniki, na które powinni zwrócić uwagę przedstawiciele pracowników: stabilność i bezpieczeństwo firmy oferującej PPK, jej kompetencje dotyczące długoterminowego i efektywnego zarządzania pieniędzmi a także doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami.



Czemu kwestia stabilności i bezpieczeństwa jest Pana zdaniem tak ważna?

Pamiętajmy, że mówimy o projekcie rozpisanym na wiele lat, w którym chodzi o zapewnienie dodatkowych środków po zakończeniu aktywności zawodowej. Pracownicy, którzy mają obecnie np. 30 lat, będą korzystać z nich ponad 30 lat później, kiedy sami już nie będą mogli lub po prostu nie będą chcieli pracować. Zwłaszcza w tym drugim przypadku środki zgromadzone w ramach PPK dają pracownikowi większą swobodę decyzji. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo tych pieniędzy. Konkretnym parametrem, który uwzględniłbym w procesie poszukiwania partnera do PPK, jest ocena przyznawana przez agencje ratingowe, które analizują stabilność finansową firm. Dla przykładu Warta posiada rating na poziomie A+ z perspektywą stabilną według S&P. To najwyższy spotykany na polskim rynku poziom, wyższy nawet niż ocena wiarygodności kredytowej Polski.



Jak rozumiem kwestia dotycząca inwestowania środków również dotyczy długoterminowego charakteru PPK?

Dokładnie tak. Pamiętajmy, że w takiej perspektywie będzie chodziło o setki milionów złotych. Powinny one zatem zostać powierzone w zarządzanie komuś, kto w tej właśnie kwestii sprawdził się już w praktyce. Wybierzmy firmę mogącą wykazać się przykładami prowadzenia wieloletnich programów inwestycyjnych, gdzie regularnie wpłacane środki są efektywnie lokowane bezpośrednio w papiery wartościowe.



Dlaczego Pana zdaniem doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami jest tak ważne?

Mówimy tutaj o czysto praktycznym aspekcie wdrożenia a następnie sprawnego administrowania PPK. Posiadane doświadczenie z pewnością przyda się przy tak dużym projekcie i zarządzaniu indywidualnymi kontami grup pracowników, liczących nierzadko kilkaset lub nawet kilka tysięcy osób.

Firmy takie jak np. Warta obsługująca ponad 5 mln klientów, w tym 720 tys. pracowników i ich rodzin w ramach grupowych programów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych, dają większą gwarancję komfortowej współpracy np. dzięki posiadanym nowoczesnym systemom informatycznym przystosowanym do obsługi tego typu relacji. Doświadczenie zdobyte przy obsłudze ubezpieczeń grupowych pomoże w zapewnieniu wysokiej jakość oferowanych rozwiązań.

W tym kontekście ciekawe wydają się również wyniki ostatniego badania Polskiej Izby Ubezpieczeń. Respondenci wskazali właśnie zakłady ubezpieczeń na życie jako instytucje najbardziej godne zaufania w przypadku prowadzenia PPK.



Czy są jeszcze jakaś inna kwestia, którą powinniśmy brać pod uwagę?

Możemy brać również pod uwagę temat ponadstandardowej oferty firm ubezpieczeniowych uczestniczących w tym systemie. Dla przykładu PPK Warty nie tylko pomaga gromadzić kapitał na przyszłość, ale zapewnia również dodatkowe środki dla najbliższych uczestnika PPK w przypadku jego śmierci oraz śmierci na skutek wypadku. A ponieważ dzieje się to bez dodatkowych opłat (składka ubezpieczeniowa jest częścią opłaty za zarządzanie), stanowi to dodatkową korzyść nie obciążającą efektywności odkładania środków na emeryturę w ramach tego systemu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją. Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi z ostatniej chwili
"Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją". Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi

– Jeżeli rządzący dziś odnoszą się z dystansem do tego programu, to tylko o nich źle świadczy – mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie były minister obrony Mariusz Błaszczak, komentując słowa Donalda Tuska ws. programu Nuclear Sharing.

Premier Wielkiej Brytanii: Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB

Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 roku - zapowiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wystąpienia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.

Chińscy szpiedzy w Niemczech. Nowe zatrzymania z ostatniej chwili
Chińscy szpiedzy w Niemczech. Nowe zatrzymania

Współpracownik europosła prawicowo-narodowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) został zatrzymany w Dreźnie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Mężczyźnie zarzuca się przekazywanie informacji z Parlamentu Europejskiego oraz szpiegowanie chińskiej opozycji w Niemczech - przekazał prokurator generalny.

Abdykacja już pewna. Monarcha potwierdza z ostatniej chwili
Abdykacja już pewna. Monarcha potwierdza

Media obiegły sensacyjne informacje. Okazuje się, że kolejny monarcha z Europy zaplanował już abdykację.

PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl tylko u nas
PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl

- Młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Tysol.pl.

„Jest pan świnią”. Mariusz Kamiński opuścił posiedzenie komisji po pytaniu Jońskiego [WIDEO] z ostatniej chwili
„Jest pan świnią”. Mariusz Kamiński opuścił posiedzenie komisji po pytaniu Jońskiego [WIDEO]

We wtorek sejmowa komisja śledcza do spraw tzw. wyborów kopertowych przesłuchiwała byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Po skandalicznym pytaniu, jakie zadał przewodniczący komisji Dariusz Joński, Mariusz Kamiński zdecydował się opuścić posiedzenie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS z ostatniej chwili
Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS

Komitet Polityczny PiS w czwartek po południu będzie zatwierdzał listy kandydatów ugrupowania na wybory do PE; rejestracja list być może nastąpi w tym tygodniu. Ponadto w środę na wyjazdowym posiedzeniu zbierze się klub PiS - wynika z informacji PAP uzyskanych w ugrupowaniu.

Nie żyje uczestnik znanego programu. Ujawniono przyczynę z ostatniej chwili
Nie żyje uczestnik znanego programu. Ujawniono przyczynę

Ostatnio media obiegła informacja o śmierci jednego z uczestników znanego programu rozrywkowego „Gogglebox”. Wiadomo już, co się stało.

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia z ostatniej chwili
IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami w północnej i centralnej części woj. podlaskiego wydał we wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na Suwalszczyźnie, zwanej polskim biegunem zimna, od kilku dni jest bardzo zimno.

Tarczyński do von der Leyen: Przegracie te wybory i dobrze o tym wiecie z ostatniej chwili
Tarczyński do von der Leyen: Przegracie te wybory i dobrze o tym wiecie

– To szaleństwo związane z Zielonym Ładem, pani przewodnicząca, zostanie powstrzymane. A wasze uśmiechy i dobry humor nie zmienią faktu, że konserwatyści sprawią, że Europa znów będzie wielka – powiedział europoseł PiS Dominik Tarczyński w Parlamencie Europejskim.

REKLAMA

Trzy cechy dobrego PPK. Na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników?

Już 1 lipca 2019 r. zacznie działać nowy element systemu emerytalnego. Firmy zatrudniające co najmniej 250 osób będą zobowiązane do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przemysław Świder, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży PPK w Warcie podpowiada, na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników w rozmowie z Konradem Wernickim.
 Trzy cechy dobrego PPK. Na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników?
/ fot. materiały prasowe
Około 3 tysiące największych przedsiębiorstw w Polsce wdroży PPK za niecałe pół roku. W wyborze firmy, której powierzymy za­rządzanie środkami pracowników, będą brały udział także związki zawodowe lub reprezentacja pracowników. Na co Pana zdaniem powinni zwrócić uwagę?

PPK to jedna z największych zmian na rynku finansowym w Polsce w ostatnich latach. Wprowadzane jest bowiem nowe rozwiązanie wspierające długoterminowe gromadzenie kapitału na przyszłość. Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne w naszym kraju, PPK będą ważnym elementem systemu emerytalnego w naszym kraju. Do wyboru firmy, której powierzymy zarządzanie prywatnymi środkami pracowników, powinniśmy podejść bardzo skrupulatnie. Z mojego punktu widzenia istotne są trzy czynniki, na które powinni zwrócić uwagę przedstawiciele pracowników: stabilność i bezpieczeństwo firmy oferującej PPK, jej kompetencje dotyczące długoterminowego i efektywnego zarządzania pieniędzmi a także doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami.



Czemu kwestia stabilności i bezpieczeństwa jest Pana zdaniem tak ważna?

Pamiętajmy, że mówimy o projekcie rozpisanym na wiele lat, w którym chodzi o zapewnienie dodatkowych środków po zakończeniu aktywności zawodowej. Pracownicy, którzy mają obecnie np. 30 lat, będą korzystać z nich ponad 30 lat później, kiedy sami już nie będą mogli lub po prostu nie będą chcieli pracować. Zwłaszcza w tym drugim przypadku środki zgromadzone w ramach PPK dają pracownikowi większą swobodę decyzji. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo tych pieniędzy. Konkretnym parametrem, który uwzględniłbym w procesie poszukiwania partnera do PPK, jest ocena przyznawana przez agencje ratingowe, które analizują stabilność finansową firm. Dla przykładu Warta posiada rating na poziomie A+ z perspektywą stabilną według S&P. To najwyższy spotykany na polskim rynku poziom, wyższy nawet niż ocena wiarygodności kredytowej Polski.



Jak rozumiem kwestia dotycząca inwestowania środków również dotyczy długoterminowego charakteru PPK?

Dokładnie tak. Pamiętajmy, że w takiej perspektywie będzie chodziło o setki milionów złotych. Powinny one zatem zostać powierzone w zarządzanie komuś, kto w tej właśnie kwestii sprawdził się już w praktyce. Wybierzmy firmę mogącą wykazać się przykładami prowadzenia wieloletnich programów inwestycyjnych, gdzie regularnie wpłacane środki są efektywnie lokowane bezpośrednio w papiery wartościowe.



Dlaczego Pana zdaniem doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami jest tak ważne?

Mówimy tutaj o czysto praktycznym aspekcie wdrożenia a następnie sprawnego administrowania PPK. Posiadane doświadczenie z pewnością przyda się przy tak dużym projekcie i zarządzaniu indywidualnymi kontami grup pracowników, liczących nierzadko kilkaset lub nawet kilka tysięcy osób.

Firmy takie jak np. Warta obsługująca ponad 5 mln klientów, w tym 720 tys. pracowników i ich rodzin w ramach grupowych programów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych, dają większą gwarancję komfortowej współpracy np. dzięki posiadanym nowoczesnym systemom informatycznym przystosowanym do obsługi tego typu relacji. Doświadczenie zdobyte przy obsłudze ubezpieczeń grupowych pomoże w zapewnieniu wysokiej jakość oferowanych rozwiązań.

W tym kontekście ciekawe wydają się również wyniki ostatniego badania Polskiej Izby Ubezpieczeń. Respondenci wskazali właśnie zakłady ubezpieczeń na życie jako instytucje najbardziej godne zaufania w przypadku prowadzenia PPK.



Czy są jeszcze jakaś inna kwestia, którą powinniśmy brać pod uwagę?

Możemy brać również pod uwagę temat ponadstandardowej oferty firm ubezpieczeniowych uczestniczących w tym systemie. Dla przykładu PPK Warty nie tylko pomaga gromadzić kapitał na przyszłość, ale zapewnia również dodatkowe środki dla najbliższych uczestnika PPK w przypadku jego śmierci oraz śmierci na skutek wypadku. A ponieważ dzieje się to bez dodatkowych opłat (składka ubezpieczeniowa jest częścią opłaty za zarządzanie), stanowi to dodatkową korzyść nie obciążającą efektywności odkładania środków na emeryturę w ramach tego systemu.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe