Jerzy Bukowski: "Sarenka" prosi o uczczenie AK w Krakowie

Sędziwa kombatantka od ośmiu lat porusza się na wózku inwalidzkim ale jest gotowa przylecieć na odsłonięcie „Wstęgi Pamięci”.
 Jerzy Bukowski: "Sarenka" prosi o uczczenie AK w Krakowie
/ YT, print screen
              94-letnia major Danuta Szyksznian-Ossowska-„Sarenka” zaapelowała do prezydenta Krakowa, profesora Jacka Majchrowskiego, o postawienie pomnika Armii Krajowej między Wawelem a Skałką - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
            - Choć mieszkam w Szczecinie, to urodziłam się w Krakowie i czuję się krakowianką. Chciałabym dożyć chwili, w której w mieście stanie pomnik AK i przylecieć na odsłonięcie; a ma być uruchomiona linia lotnicza na trasie Szczecin-Kraków - powiedziała łączniczka AK dziennikarce PAP wyrażając nadzieję, że jej list „wzruszy” niezdecydowanych krakowian i „ruszy” sprawę budowy „Wstęgi Pamięci” do przodu.
            „W trzystronicowym piśmie <Sarenka> opisuje m.in. historię swojej rodziny i swoją własną. Wyznaje, że jest dumna z tego, że jako 10-latka mogła sypać w Krakowie kopiec Piłsudskiego. Szyksznian-Ossowska za swoją patriotyczną postawę została odznaczona licznymi, najważniejszymi państwowymi medalami” - czytamy w depeszy PAP.
            Prosi ona prezydenta podwawelskiego  grodu, aby wysłuchał ją i pomógł tym jej koleżankom i kolegom, którzy jeszcze mogliby wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pomnika.
            Sędziwa kombatantka od ośmiu lat porusza się na wózku inwalidzkim ale jest gotowa przylecieć na odsłonięcie „Wstęgi Pamięci”. Napisała w apelu, że jej „łódź życia dopływa już do drugiego brzegu i trzeba się spieszyć, bo wkrótce <pozostanie po nas tylko głuchy telefon>”.
            „94-latka wyznaje, że odczuwa przykrość z powodu trudności w postawieniu pomnika <w tak polskim mieście, jakim jest Kraków>. Dodaje m.in., że będzie oczekiwać na zaproszenie odsłonięcia pomnika AK, a prezydenta Majchrowskiego zaprosi na swoje 100. Urodziny” - napisała PAP.
            Rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek powiedziała PAP, że prezydent odpisze na list mjr Danuty Szyksznian-Ossowskiej i poinformowała, że w tej sprawie wpłynęły listy także od innych osób.
            - Prezydent rozumie rozżalenie kombatantów. Sam stał na stanowisku, że jeżeli były wcześniej konsultacje i decyzje o pomniku, to powinien on stanąć. Równocześnie prezydent zdawał sobie sprawę z oporu części mieszkańców i wolałby, aby pomnik łączył, a nie dzielił  - dodała.
            „Sprawa pomnika AK w Krakowie ciągnie się od ok. 10 lat. Monument do dziś nie stanął, a w najbliższych miesiącach miasto, w wyniku decyzji radnych, zamierza przeprowadzić panel obywatelski. W panelu wypowiedzą się eksperci i krakowianie - podejmą decyzję, czy pomnik AK jest najlepszą formą upamiętnienia żołnierzy, czy też może lepsze byłyby np. stypendia dla najlepszych z historii podejmą decyzję, czy pomnik AK jest najlepszą formą upamiętnienia żołnierzy, czy też może lepsze byłyby np. stypendia dla najlepszych z historii uczniów. Jak zaznaczyła Chylaszek, uchwała radnych przyjęta 30 stycznia nie ma charakteru kierunkowego, co oznacza, że prezydent musi ją wykonać i panel obywatelski zostanie zorganizowany. Zgodnie z uchwałą prezydent Krakowa do końca lutego ma powołać zespół ekspertów, którzy przygotują panel obywatelski, a jego wyniki mają być przedstawione najpóźniej do 25 czerwca. W panelu miałoby wziąć udział ok. 100 osób. Panel obywatelski to metoda podejmowania decyzji przy współudziale mieszkańców. Losowo wybrana reprezentacja krakowian - uwzględniająca m.in. kryterium wieku, płci, wykształcenia i dzielnicy zamieszkania - wraz z ekspertami dyskutuje nad rozwiązaniem konkretnego problemu. Realizowane jest to z proponowanych rozwiązań, które uzyska 80 proc. głosów uczestników panelu” - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.
            Krakowscy radni Prawa i Sprawiedliwości postanowili - na prośbę Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy AK - wnieść pod obrady na jednej z najbliższych sesji projekt uchwały anulującej tę o panelu obywatelskim i przywracającą podjętą w 2010, a potwierdzoną w 2018 roku o wzniesieniu „Wstęgi Pamięci” według projektu Alexandra Smagi na bulwarze Czerwieńskim. Zamierzają zaprosić na tę sesję krakowskich kombatantów i poprosić ich o przedstawienie stanowiska, której jest od dawna oczywiste.
            Wszystkie działania mające na celu upamiętnienie Armii Krajowej okazałym monumentem między Wawelem a Skałką konsekwentnie wspiera Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
 
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych z ostatniej chwili
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych

47-letnia Polka jest jedną z ofiar śmiertelnych wypadku autobusowego, do którego doszło w środę na autostradzie A9 w pobliżu Lipska na wschodzie Niemiec. Policja przekazała w czwartek informacje na temat tożsamości trzech spośród czterech osób zabitych w wypadku.

Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka. Jest reakcja wiceministra.

Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii z ostatniej chwili
Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii

Rosja na 100 proc. wykorzystuje przerwę we wsparciu USA dla Ukrainy; nie mamy już prawie w ogóle artylerii - powiedział w wyemitowanym w czwartek wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ostrzegł, że bez amerykańskiego wsparcia Ukraina przegra, a wojna bardzo szybko może "przyjść do Europy".

Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry

"Choroba bardzo przyspieszyła. W ciągu miesiąca schudłem 10 kilogramów, pojawiły się bardzo mocne bóle i towarzyszył mi coraz większy problem z głosem" - powiedział w programie "Debata Dnia" o stanie swojego zdrowia Zbigniew Ziobro.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki

Przez ponad 10 lat Polak formalnie nominował do Nagród Nobla z fizyki! To pierwszy przypadek, gdy opinia publiczna się o tym dowiaduje.

Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: Bedzie miał proces z ostatniej chwili
Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: "Bedzie miał proces"

Były minister finansów, Jan Vincent Rostowski zaatakował na Twitterze [X] Dominika Tarczyńskiego. "Będzie miał proces za publikowanie obrzydliwych fake newsów" - odpowiada europoseł Prawa i Sprawiedliwości

Adam Bodnar powinien podać się do dymisji z ostatniej chwili
"Adam Bodnar powinien podać się do dymisji"

Radosław Fogiel, poseł PiS uważa, że służby złamały prawo, wchodząc do domu b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak mówił w czwartek w Studiu PAP, w jego ocenie prokurator Marzena Kowalska i szef MS Adam Bodnar powinni za to ponieść odpowiedzialność i podać się do dymisji.

Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem z ostatniej chwili
Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. "Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem"

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka.

Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze? Wiadomości
Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze?

Dziś opinią publiczną wstrząsnęły fakty przedstawione w artykule Patryka Słowika "Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media". Neoprokuratura opublikowała komunikat o tym, że zajmuje się opisanym w artykule wątkami. Do sprawy odniósł się również prokurator Michał Ostrowski, powołany za czasów Zbigniewa Ziobry, ale pełniący nadal obowiązki, zastępca Prokuratora Generalnego. Prokuratorem Generalnym, wbrew zapowiedziom rozdzielenia tych funkcji, jest obecnie minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Rosyjski myślwiec zestrzelony z ostatniej chwili
Rosyjski myślwiec zestrzelony

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.

REKLAMA

Jerzy Bukowski: "Sarenka" prosi o uczczenie AK w Krakowie

Sędziwa kombatantka od ośmiu lat porusza się na wózku inwalidzkim ale jest gotowa przylecieć na odsłonięcie „Wstęgi Pamięci”.
 Jerzy Bukowski: "Sarenka" prosi o uczczenie AK w Krakowie
/ YT, print screen
              94-letnia major Danuta Szyksznian-Ossowska-„Sarenka” zaapelowała do prezydenta Krakowa, profesora Jacka Majchrowskiego, o postawienie pomnika Armii Krajowej między Wawelem a Skałką - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
            - Choć mieszkam w Szczecinie, to urodziłam się w Krakowie i czuję się krakowianką. Chciałabym dożyć chwili, w której w mieście stanie pomnik AK i przylecieć na odsłonięcie; a ma być uruchomiona linia lotnicza na trasie Szczecin-Kraków - powiedziała łączniczka AK dziennikarce PAP wyrażając nadzieję, że jej list „wzruszy” niezdecydowanych krakowian i „ruszy” sprawę budowy „Wstęgi Pamięci” do przodu.
            „W trzystronicowym piśmie <Sarenka> opisuje m.in. historię swojej rodziny i swoją własną. Wyznaje, że jest dumna z tego, że jako 10-latka mogła sypać w Krakowie kopiec Piłsudskiego. Szyksznian-Ossowska za swoją patriotyczną postawę została odznaczona licznymi, najważniejszymi państwowymi medalami” - czytamy w depeszy PAP.
            Prosi ona prezydenta podwawelskiego  grodu, aby wysłuchał ją i pomógł tym jej koleżankom i kolegom, którzy jeszcze mogliby wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pomnika.
            Sędziwa kombatantka od ośmiu lat porusza się na wózku inwalidzkim ale jest gotowa przylecieć na odsłonięcie „Wstęgi Pamięci”. Napisała w apelu, że jej „łódź życia dopływa już do drugiego brzegu i trzeba się spieszyć, bo wkrótce <pozostanie po nas tylko głuchy telefon>”.
            „94-latka wyznaje, że odczuwa przykrość z powodu trudności w postawieniu pomnika <w tak polskim mieście, jakim jest Kraków>. Dodaje m.in., że będzie oczekiwać na zaproszenie odsłonięcia pomnika AK, a prezydenta Majchrowskiego zaprosi na swoje 100. Urodziny” - napisała PAP.
            Rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek powiedziała PAP, że prezydent odpisze na list mjr Danuty Szyksznian-Ossowskiej i poinformowała, że w tej sprawie wpłynęły listy także od innych osób.
            - Prezydent rozumie rozżalenie kombatantów. Sam stał na stanowisku, że jeżeli były wcześniej konsultacje i decyzje o pomniku, to powinien on stanąć. Równocześnie prezydent zdawał sobie sprawę z oporu części mieszkańców i wolałby, aby pomnik łączył, a nie dzielił  - dodała.
            „Sprawa pomnika AK w Krakowie ciągnie się od ok. 10 lat. Monument do dziś nie stanął, a w najbliższych miesiącach miasto, w wyniku decyzji radnych, zamierza przeprowadzić panel obywatelski. W panelu wypowiedzą się eksperci i krakowianie - podejmą decyzję, czy pomnik AK jest najlepszą formą upamiętnienia żołnierzy, czy też może lepsze byłyby np. stypendia dla najlepszych z historii podejmą decyzję, czy pomnik AK jest najlepszą formą upamiętnienia żołnierzy, czy też może lepsze byłyby np. stypendia dla najlepszych z historii uczniów. Jak zaznaczyła Chylaszek, uchwała radnych przyjęta 30 stycznia nie ma charakteru kierunkowego, co oznacza, że prezydent musi ją wykonać i panel obywatelski zostanie zorganizowany. Zgodnie z uchwałą prezydent Krakowa do końca lutego ma powołać zespół ekspertów, którzy przygotują panel obywatelski, a jego wyniki mają być przedstawione najpóźniej do 25 czerwca. W panelu miałoby wziąć udział ok. 100 osób. Panel obywatelski to metoda podejmowania decyzji przy współudziale mieszkańców. Losowo wybrana reprezentacja krakowian - uwzględniająca m.in. kryterium wieku, płci, wykształcenia i dzielnicy zamieszkania - wraz z ekspertami dyskutuje nad rozwiązaniem konkretnego problemu. Realizowane jest to z proponowanych rozwiązań, które uzyska 80 proc. głosów uczestników panelu” - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.
            Krakowscy radni Prawa i Sprawiedliwości postanowili - na prośbę Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy AK - wnieść pod obrady na jednej z najbliższych sesji projekt uchwały anulującej tę o panelu obywatelskim i przywracającą podjętą w 2010, a potwierdzoną w 2018 roku o wzniesieniu „Wstęgi Pamięci” według projektu Alexandra Smagi na bulwarze Czerwieńskim. Zamierzają zaprosić na tę sesję krakowskich kombatantów i poprosić ich o przedstawienie stanowiska, której jest od dawna oczywiste.
            Wszystkie działania mające na celu upamiętnienie Armii Krajowej okazałym monumentem między Wawelem a Skałką konsekwentnie wspiera Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
 
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe