REKLAMA

Timmermans znów interesuje się polską praworządnością

Szef Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował, że Komisja interesuje się postępowaniem dyscyplinarnym wobec polskich sędziów. Oznacza to, że temat praworządności w Polsce powraca na unijną agendę.
 Timmermans znów interesuje się polską praworządnością
/ screen YouTube

Sprawa dotyczy postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy składają pytania prejudyncjalne (dotyczące zgodności z unijnym prawem polskiej reformy sądownictwa) do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jak dziś powiedział Frans Timmermans - polscy sędziowie są sędziami unijnymi i mają prawo składać takie pytania. Jeżeli wszczynanie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy zadają pytania prejudycjalne, stanie się sprawą o charakterze systemowym, to Komisja będzie musiała działać – Timmermansa cytuje RFM FM. Unijnym lider miał również dodać, że niewiele poprawiło się w kwestii praworządności w Polsce.

Aktualnie prowadzone są dwa odrębne postępowania wyjaśniające ws. pytań prejudycjalnych zadanych Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Pytania miały zdać sądy okręgowe w Łodzi, Warszawie i w Gorzowie Wielkopolskim.

Źródło: rmf24.pl
kos


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura