[Tylko u nas] Minister Błaszczak: Przyspieszamy z programem Harpia. Analizy ws. nowego czołgu

– Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę – mówi Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Cezarym Krysztopą.
 [Tylko u nas] Minister Błaszczak: Przyspieszamy z programem Harpia. Analizy ws. nowego czołgu
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
– Panie ministrze, kończy się obecna kadencja rządów PiS. Podczas niej padło wiele dat dotyczących zakupu śmigłowców, okrętów, broni rakietowej i innego sprzętu. Większość z tych dat jest już nieaktualna. Jaką mamy gwarancję, że ostatnia ofensywa planistyczna w zakresie zakupów sprzętu nie skończy się tylko na planach? – pyta Cezary Krysztopa.
 

Jestem ministrem obrony narodowej od roku, a w samym rządzie od listopada 2015 roku. Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę


– odpowiada szef MON. Dodał, że w ciągu tego roku udało mu się sfinalizować pierwszy etap programu Wisła, zakup Black Hawków, ponadto trwa przetarg dotyczący śmigłowców dla Marynarki Wojennej, a także podpisano umowę na amerykański system HIMARS.
 

Przyjąłem także inną filozofię działania niż rząd koalicji PO-PSL. Pamiętamy wszyscy kontrakt dotyczący śmigłowców Caracal. Filozofia poprzedniego rządu polegała na tym, żeby wprowadzić kolejnego gracza na rynek polski. Mamy już dwóch producentów śmigłowców, Black Hawki produkuje w Mielcu firma Sikorsky. Obecnie właścicielem Sikorsky’ego jest Lockheed Martin. Jest też Świdnik, którego właścicielem jest Leonardo. Moim założeniem jest, żeby produkty obu tych firm, które są klasowymi produktami, trafiały do Wojska Polskiego. Oczywiście wszystko musi być zgodne z procedurami dotyczącymi zamówień publicznych


– przekonuje. Jego zdaniem wprowadzanie kolejnego producenta na rynek polski wiązałoby się, szczególnie przy tak dużym kontrakcie, jaki proponował rząd PO-PSL, z upadkiem obu firm. 
 

Choć właścicielem obu fabryk jest kapitał zagraniczny, to działają one w Polsce, zatrudniają polskich pracowników, więc powinniśmy dbać o to, żeby te firmy dalej funkcjonowały


– dodaje minister. W czasie rozmowy poruszono temat modernizacji czołgów T-72.
 

Nie rezygnujemy ze zmian w T-72; doszliśmy do wniosku, że najlepszą formułą będzie modyfikacja (...) w modernizacji, która wcześniej była omawiana, nie osiągnęlibyśmy wymaganego efektu przy stosunkowo wysokich kosztach, stąd modyfikacja, która spowoduje, że przy znacznie niższych kosztach osiągniemy efekt, który będzie rozwiązaniem pomostowym. Nam zależy tylko na tym, żeby utrzymać zdolności obronne do czasu wprowadzenia nowego czołgu. W tej sprawie prowadzimy analizy


– informuje Mariusz Błaszczak. – Czy to, że Inspektorat Uzbrojenia do 2021 roku planuje zakupy nowych bomb do Su-22, konstrukcji dosyć starej, bo sprzed 50 lat, oznacza spowolnienie programu pozyskania nowych samolotów wielozadaniowych o kryptonimie Harpia? – pyta Cezary Krysztopa.
 

Odwrotnie, przyspieszamy z programem Harpia. Musimy jednak zapewnić zdolności obronne polskiemu lotnictwu do czasu wymiany sprzętu. Kupiliśmy już włoskie samoloty treningowe, a więc samoloty, które umożliwiają doskonalenie polskich pilotów, które operują w zasadzie tym samym oprogramowaniem, jakie jest używane w F-16, więc jest kompatybilne. Oczywiście program Harpia musi przyspieszyć – zobowiązałem do tego Szefa Sztabu Generalnego


– podkreśla szef MON. Podczas rozmowy poruszono także temat Polskiej Marynarki Wojennej, która w znacznym stopniu jest w kiepskim stanie. 
 

Zaległości w Marynarce Wojennej są jeszcze większe niż w innych rodzajach Sił Zbrojnych. Mamy świadomość, że to sprzęt bardzo kosztowny, a więc tu chcemy znaleźć takie rozwiązanie, które zapewni zdolności obronne, a jednocześnie będzie rozwiązaniem racjonalnym, jeżeli chodzi o koszty. To tyle mogę na dziś powiedzieć


– tłumaczy minister.

A w dalszej części wywiadu:

– Jestem pod wrażeniem ludzi, którzy przystępują do WOT-u. Poświęcają swój czas, żeby służyć Polsce, są zaangażowani... – Czy zdaniem ministra Błaszczaka można mówić o sukcesie programu Wojsk Obrony Terytorialnej?

– Rozpoczęliśmy formowanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Chcemy przyciągnąć pasjonatów informatyki, w związku z czym kluczowa jest Wojskowa Akademia Techniczna, rozpoczęcie studiów MBA w tym zakresie, ale także zwiększenie limitu studentów na wydziale informatycznym i wydziale cybernetyk (...) Docierają do nas bardzo optymistyczne informacje. Po konferencji inaugurującej projekt w ciągu jednego dnia ponad 100 osób zgłosiło się do komponentu „cyber” w ramach WOT-u – Tylko w "TS" Mariusz Błaszczak zdradza, na jakim etapie jest tworzenie polskiej cyberarmii!

– Własny potencjał, nowoczesny sprzęt, liczniejsze wojsko i silniejsze osadzenie Wojska Polskiego w strukturach NATO, szczególnie w relacji z wojskiem Stanów Zjednoczonych – Minister opisuje zrealizowane elementy budowy bezpieczeństwa narodowego, które podczas kadencji PiS istotnie to bezpieczeństwo zwiększyły. 



#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce środków bojowych JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X z ostatniej chwili
Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce środków bojowych JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek, że Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce lotniczych środków bojowych: JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X.

Putin mówił o ataku Rosji na NATO. Padły słowa o Polsce z ostatniej chwili
Putin mówił o ataku Rosji na NATO. Padły słowa o Polsce

Wojna na Ukrainie trwa już trzeci rok. Rosja wiele razy groziła swoim sąsiadom, że konflikt może rozszerzyć się przybierając nawet formę nuklearnego. Władimir Putin, który w środę spotkał się z żołnierzami w obwodzie twerskim, nawiązał do tej kwestii i przy okazji wspomniał o naszym kraju.

Sondaż: Wojska NATO na Ukrainie? Polacy odpowiedzieli z ostatniej chwili
Sondaż: Wojska NATO na Ukrainie? Polacy odpowiedzieli

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 74,8 proc. badanych nie chce, aby do Ukrainy zostali wysłani żołnierze polscy oraz z krajów NATO. Za takim rozwiązaniem jest tylko 10,2 proc. pytanych, a 15 proc. nie ma zdania – podaje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komunikat neoprokuratury z ostatniej chwili
Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komunikat neoprokuratury

„W nawiązaniu do dzisiejszego artykułu red. Patryka Słowika pt. «Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media» informuję, iż Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo” – brzmi komunikat opublikowany przez prok. Przemysława Nowaka, rzecznika prasowego Prokuratury Krajowej. 

Dramat w Pałacu Buckingham. Ekspert zabrał głos ws. księżnej Kate z ostatniej chwili
Dramat w Pałacu Buckingham. Ekspert zabrał głos ws. księżnej Kate

Kilka miesięcy temu media obiegła informacja o problemach zdrowotnych księżnej Kate, która trafiła do szpitala. Żona księcia Williama musiała przejść pilną operację jamy brzusznej. Brytyjczycy zamartwiają się o swoją ulubienicę, nie brakuje również spekulacji, które mnożą się wśród lekarzy.

Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komentarz zastępcy Bodnara z ostatniej chwili
Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komentarz zastępcy Bodnara

"Oto odpolitycznienie prokuratury w praktyce. Oto jej nowe kadry. Patrzcie na to, prokuratorzy. Patrzcie i wyciągajcie wnioski" - pisze na platformie X Michał Ostrowski, zastępca Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, powołany na to stanowisko jeszcze za czasów poprzedniego Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry.

Trwają poszukiwania defektoskopu. Wyznaczono nagrodę z ostatniej chwili
Trwają poszukiwania defektoskopu. Wyznaczono nagrodę

Niedawno media obiegła informacja o zaginięciu defektoskopu. Urządzenie to może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Wyznaczono nagrodę za jego znalezienie. 

3 lata więzienia za „nawoływanie do nienawiści ze względu na orientację”. Szykują się zmiany w kodeksie karnym z ostatniej chwili
3 lata więzienia za „nawoływanie do nienawiści ze względu na orientację”. Szykują się zmiany w kodeksie karnym

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt dot. zmian w kodeksie karnym zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort próbuje przeforsować zaostrzenie przepisów w sprawie tzw. mowy nienawiści.

Wpadka Igi Świątek przed kamerą. Sieć obiegło nagranie z ostatniej chwili
Wpadka Igi Świątek przed kamerą. Sieć obiegło nagranie

Iga Świątek ukończyła zmagania w turnieju WTA w Miami. Przegrała w meczu z Rosjanką Jekateriną Aleksandrową 4:6, 2:6. Przez dłuższy czas utrzymywała się jednak na prowadzeniu i zachwycała publiczność. Tenisistka w czasie pracy nad materiałem do oficjalnego kanału WTA zaliczyła zabawną wpadkę. Została ona uwieczniona na krótkim nagraniu.

Odwołanie gen. Gromadzińskiego. Szef MON zabiera głos z ostatniej chwili
Odwołanie gen. Gromadzińskiego. Szef MON zabiera głos

Nasi sojusznicy zostali poinformowani o odwołaniu gen. Jarosława Gromadzińskiego ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu z odpowiednim wyprzedzeniem - powiedział w czwartek szef MON Władysław Kosiniak Kamysz. Zapewnił, że "nie ma żadnego zaniepokojenia między nami a sojusznikami".

REKLAMA

[Tylko u nas] Minister Błaszczak: Przyspieszamy z programem Harpia. Analizy ws. nowego czołgu

– Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę – mówi Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Cezarym Krysztopą.
 [Tylko u nas] Minister Błaszczak: Przyspieszamy z programem Harpia. Analizy ws. nowego czołgu
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
– Panie ministrze, kończy się obecna kadencja rządów PiS. Podczas niej padło wiele dat dotyczących zakupu śmigłowców, okrętów, broni rakietowej i innego sprzętu. Większość z tych dat jest już nieaktualna. Jaką mamy gwarancję, że ostatnia ofensywa planistyczna w zakresie zakupów sprzętu nie skończy się tylko na planach? – pyta Cezary Krysztopa.
 

Jestem ministrem obrony narodowej od roku, a w samym rządzie od listopada 2015 roku. Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę


– odpowiada szef MON. Dodał, że w ciągu tego roku udało mu się sfinalizować pierwszy etap programu Wisła, zakup Black Hawków, ponadto trwa przetarg dotyczący śmigłowców dla Marynarki Wojennej, a także podpisano umowę na amerykański system HIMARS.
 

Przyjąłem także inną filozofię działania niż rząd koalicji PO-PSL. Pamiętamy wszyscy kontrakt dotyczący śmigłowców Caracal. Filozofia poprzedniego rządu polegała na tym, żeby wprowadzić kolejnego gracza na rynek polski. Mamy już dwóch producentów śmigłowców, Black Hawki produkuje w Mielcu firma Sikorsky. Obecnie właścicielem Sikorsky’ego jest Lockheed Martin. Jest też Świdnik, którego właścicielem jest Leonardo. Moim założeniem jest, żeby produkty obu tych firm, które są klasowymi produktami, trafiały do Wojska Polskiego. Oczywiście wszystko musi być zgodne z procedurami dotyczącymi zamówień publicznych


– przekonuje. Jego zdaniem wprowadzanie kolejnego producenta na rynek polski wiązałoby się, szczególnie przy tak dużym kontrakcie, jaki proponował rząd PO-PSL, z upadkiem obu firm. 
 

Choć właścicielem obu fabryk jest kapitał zagraniczny, to działają one w Polsce, zatrudniają polskich pracowników, więc powinniśmy dbać o to, żeby te firmy dalej funkcjonowały


– dodaje minister. W czasie rozmowy poruszono temat modernizacji czołgów T-72.
 

Nie rezygnujemy ze zmian w T-72; doszliśmy do wniosku, że najlepszą formułą będzie modyfikacja (...) w modernizacji, która wcześniej była omawiana, nie osiągnęlibyśmy wymaganego efektu przy stosunkowo wysokich kosztach, stąd modyfikacja, która spowoduje, że przy znacznie niższych kosztach osiągniemy efekt, który będzie rozwiązaniem pomostowym. Nam zależy tylko na tym, żeby utrzymać zdolności obronne do czasu wprowadzenia nowego czołgu. W tej sprawie prowadzimy analizy


– informuje Mariusz Błaszczak. – Czy to, że Inspektorat Uzbrojenia do 2021 roku planuje zakupy nowych bomb do Su-22, konstrukcji dosyć starej, bo sprzed 50 lat, oznacza spowolnienie programu pozyskania nowych samolotów wielozadaniowych o kryptonimie Harpia? – pyta Cezary Krysztopa.
 

Odwrotnie, przyspieszamy z programem Harpia. Musimy jednak zapewnić zdolności obronne polskiemu lotnictwu do czasu wymiany sprzętu. Kupiliśmy już włoskie samoloty treningowe, a więc samoloty, które umożliwiają doskonalenie polskich pilotów, które operują w zasadzie tym samym oprogramowaniem, jakie jest używane w F-16, więc jest kompatybilne. Oczywiście program Harpia musi przyspieszyć – zobowiązałem do tego Szefa Sztabu Generalnego


– podkreśla szef MON. Podczas rozmowy poruszono także temat Polskiej Marynarki Wojennej, która w znacznym stopniu jest w kiepskim stanie. 
 

Zaległości w Marynarce Wojennej są jeszcze większe niż w innych rodzajach Sił Zbrojnych. Mamy świadomość, że to sprzęt bardzo kosztowny, a więc tu chcemy znaleźć takie rozwiązanie, które zapewni zdolności obronne, a jednocześnie będzie rozwiązaniem racjonalnym, jeżeli chodzi o koszty. To tyle mogę na dziś powiedzieć


– tłumaczy minister.

A w dalszej części wywiadu:

– Jestem pod wrażeniem ludzi, którzy przystępują do WOT-u. Poświęcają swój czas, żeby służyć Polsce, są zaangażowani... – Czy zdaniem ministra Błaszczaka można mówić o sukcesie programu Wojsk Obrony Terytorialnej?

– Rozpoczęliśmy formowanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Chcemy przyciągnąć pasjonatów informatyki, w związku z czym kluczowa jest Wojskowa Akademia Techniczna, rozpoczęcie studiów MBA w tym zakresie, ale także zwiększenie limitu studentów na wydziale informatycznym i wydziale cybernetyk (...) Docierają do nas bardzo optymistyczne informacje. Po konferencji inaugurującej projekt w ciągu jednego dnia ponad 100 osób zgłosiło się do komponentu „cyber” w ramach WOT-u – Tylko w "TS" Mariusz Błaszczak zdradza, na jakim etapie jest tworzenie polskiej cyberarmii!

– Własny potencjał, nowoczesny sprzęt, liczniejsze wojsko i silniejsze osadzenie Wojska Polskiego w strukturach NATO, szczególnie w relacji z wojskiem Stanów Zjednoczonych – Minister opisuje zrealizowane elementy budowy bezpieczeństwa narodowego, które podczas kadencji PiS istotnie to bezpieczeństwo zwiększyły. 



#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe