[Tylko u nas] Minister Błaszczak: Przyspieszamy z programem Harpia. Analizy ws. nowego czołgu

– Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę – mówi Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Cezarym Krysztopą.
 [Tylko u nas] Minister Błaszczak: Przyspieszamy z programem Harpia. Analizy ws. nowego czołgu
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
– Panie ministrze, kończy się obecna kadencja rządów PiS. Podczas niej padło wiele dat dotyczących zakupu śmigłowców, okrętów, broni rakietowej i innego sprzętu. Większość z tych dat jest już nieaktualna. Jaką mamy gwarancję, że ostatnia ofensywa planistyczna w zakresie zakupów sprzętu nie skończy się tylko na planach? – pyta Cezary Krysztopa.
 

Jestem ministrem obrony narodowej od roku, a w samym rządzie od listopada 2015 roku. Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę


– odpowiada szef MON. Dodał, że w ciągu tego roku udało mu się sfinalizować pierwszy etap programu Wisła, zakup Black Hawków, ponadto trwa przetarg dotyczący śmigłowców dla Marynarki Wojennej, a także podpisano umowę na amerykański system HIMARS.
 

Przyjąłem także inną filozofię działania niż rząd koalicji PO-PSL. Pamiętamy wszyscy kontrakt dotyczący śmigłowców Caracal. Filozofia poprzedniego rządu polegała na tym, żeby wprowadzić kolejnego gracza na rynek polski. Mamy już dwóch producentów śmigłowców, Black Hawki produkuje w Mielcu firma Sikorsky. Obecnie właścicielem Sikorsky’ego jest Lockheed Martin. Jest też Świdnik, którego właścicielem jest Leonardo. Moim założeniem jest, żeby produkty obu tych firm, które są klasowymi produktami, trafiały do Wojska Polskiego. Oczywiście wszystko musi być zgodne z procedurami dotyczącymi zamówień publicznych


– przekonuje. Jego zdaniem wprowadzanie kolejnego producenta na rynek polski wiązałoby się, szczególnie przy tak dużym kontrakcie, jaki proponował rząd PO-PSL, z upadkiem obu firm. 
 

Choć właścicielem obu fabryk jest kapitał zagraniczny, to działają one w Polsce, zatrudniają polskich pracowników, więc powinniśmy dbać o to, żeby te firmy dalej funkcjonowały


– dodaje minister. W czasie rozmowy poruszono temat modernizacji czołgów T-72.
 

Nie rezygnujemy ze zmian w T-72; doszliśmy do wniosku, że najlepszą formułą będzie modyfikacja (...) w modernizacji, która wcześniej była omawiana, nie osiągnęlibyśmy wymaganego efektu przy stosunkowo wysokich kosztach, stąd modyfikacja, która spowoduje, że przy znacznie niższych kosztach osiągniemy efekt, który będzie rozwiązaniem pomostowym. Nam zależy tylko na tym, żeby utrzymać zdolności obronne do czasu wprowadzenia nowego czołgu. W tej sprawie prowadzimy analizy


– informuje Mariusz Błaszczak. – Czy to, że Inspektorat Uzbrojenia do 2021 roku planuje zakupy nowych bomb do Su-22, konstrukcji dosyć starej, bo sprzed 50 lat, oznacza spowolnienie programu pozyskania nowych samolotów wielozadaniowych o kryptonimie Harpia? – pyta Cezary Krysztopa.
 

Odwrotnie, przyspieszamy z programem Harpia. Musimy jednak zapewnić zdolności obronne polskiemu lotnictwu do czasu wymiany sprzętu. Kupiliśmy już włoskie samoloty treningowe, a więc samoloty, które umożliwiają doskonalenie polskich pilotów, które operują w zasadzie tym samym oprogramowaniem, jakie jest używane w F-16, więc jest kompatybilne. Oczywiście program Harpia musi przyspieszyć – zobowiązałem do tego Szefa Sztabu Generalnego


– podkreśla szef MON. Podczas rozmowy poruszono także temat Polskiej Marynarki Wojennej, która w znacznym stopniu jest w kiepskim stanie. 
 

Zaległości w Marynarce Wojennej są jeszcze większe niż w innych rodzajach Sił Zbrojnych. Mamy świadomość, że to sprzęt bardzo kosztowny, a więc tu chcemy znaleźć takie rozwiązanie, które zapewni zdolności obronne, a jednocześnie będzie rozwiązaniem racjonalnym, jeżeli chodzi o koszty. To tyle mogę na dziś powiedzieć


– tłumaczy minister.

A w dalszej części wywiadu:

– Jestem pod wrażeniem ludzi, którzy przystępują do WOT-u. Poświęcają swój czas, żeby służyć Polsce, są zaangażowani... – Czy zdaniem ministra Błaszczaka można mówić o sukcesie programu Wojsk Obrony Terytorialnej?

– Rozpoczęliśmy formowanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Chcemy przyciągnąć pasjonatów informatyki, w związku z czym kluczowa jest Wojskowa Akademia Techniczna, rozpoczęcie studiów MBA w tym zakresie, ale także zwiększenie limitu studentów na wydziale informatycznym i wydziale cybernetyk (...) Docierają do nas bardzo optymistyczne informacje. Po konferencji inaugurującej projekt w ciągu jednego dnia ponad 100 osób zgłosiło się do komponentu „cyber” w ramach WOT-u – Tylko w "TS" Mariusz Błaszczak zdradza, na jakim etapie jest tworzenie polskiej cyberarmii!

– Własny potencjał, nowoczesny sprzęt, liczniejsze wojsko i silniejsze osadzenie Wojska Polskiego w strukturach NATO, szczególnie w relacji z wojskiem Stanów Zjednoczonych – Minister opisuje zrealizowane elementy budowy bezpieczeństwa narodowego, które podczas kadencji PiS istotnie to bezpieczeństwo zwiększyły. 



#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Katarzyna Cichopek: Jestem po kolejnych badaniach z ostatniej chwili
Katarzyna Cichopek: "Jestem po kolejnych badaniach"

Katarzyna Cichopek podzieliła się w mediach społecznościowych ze swoimi obserwatorami ważną wiadomością.

Inflacja w marcu ostro w dół. Najniższy poziom od pięciu lat z ostatniej chwili
Inflacja w marcu ostro w dół. Najniższy poziom od pięciu lat

Inflacja w marcu wyniosła w Polsce 1,9 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny. To najniższy poziom inflacji od pięciu lat.

Ekspert TVN grozi: od czasu do czasu dziennikarz powinien oberwać 'po łbie' Wiadomości
Ekspert TVN grozi: "od czasu do czasu dziennikarz powinien oberwać 'po łbie'"

Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk opublikował na platformie "X" (dawniej "Twitter") post z linkiem do artykułu Onetu pt. "Jacek Dubois sam siedział na ławie oskarżonych. Stworzył duet z Romanem Giertychem". Natychmiast odezwali się obrońcy "mecenasa Koalicji 13 grudnia".

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Tajemniczy wpis Tuska: Wiecie, o czym mówię z ostatniej chwili
Tajemniczy wpis Tuska: "Wiecie, o czym mówię"

Donald Tusk opublikował na platformie enigmatyczny wpis. Wielu internautów zastanawia się do czego odnosi się premier.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III zrezygnował z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III zrezygnował

W ostatnim czasie brytyjskie media obiegły niepokojące doniesienia w sprawie stanu zdrowia króla Karola III. Tabloid „In Touch” donosił, że jest coraz gorzej. Monarcha musiał zrezygnować.

Tusk: Nie chcę nikogo straszyć, ale wojna nie jest już pojęciem z przeszłości z ostatniej chwili
Tusk: "Nie chcę nikogo straszyć, ale wojna nie jest już pojęciem z przeszłości"

Nie chcę nikogo straszyć, ale wojna nie jest już pojęciem z przeszłości. Jest realna, w gruncie rzeczy zaczęła się ponad dwa lata temu. To, co obecnie najbardziej niepokoi, to fakt, że możliwy jest dosłownie każdy scenariusz. Takiej sytuacji nie mieliśmy od 1945 roku – uważa szef polskiego rządu Donald Tusk.

Wojsko poderwało samoloty. Dowództwo Operacyjne wydało komunikat z ostatniej chwili
Wojsko poderwało samoloty. Dowództwo Operacyjne wydało komunikat

Dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi wykonywanymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy – przekazało na platformie X Dowództwo Operacyjne.

Odmrożenie cen energii. To uderzy w portfele Polaków z ostatniej chwili
Odmrożenie cen energii. To uderzy w portfele Polaków

Spółdzielnie mieszkaniowe planują od końca czerwca podwyżki opłat, przeważnie wynikające ze wzrostu cen energii elektrycznej i ciepła – informuje w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolita”. Drogą ucieczki przed nimi może być fotowoltaika – dodaje.

Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych z ostatniej chwili
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych

47-letnia Polka jest jedną z ofiar śmiertelnych wypadku autobusowego, do którego doszło w środę na autostradzie A9 w pobliżu Lipska na wschodzie Niemiec. Policja przekazała w czwartek informacje na temat tożsamości trzech spośród czterech osób zabitych w wypadku.

REKLAMA

[Tylko u nas] Minister Błaszczak: Przyspieszamy z programem Harpia. Analizy ws. nowego czołgu

– Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę – mówi Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Cezarym Krysztopą.
 [Tylko u nas] Minister Błaszczak: Przyspieszamy z programem Harpia. Analizy ws. nowego czołgu
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
– Panie ministrze, kończy się obecna kadencja rządów PiS. Podczas niej padło wiele dat dotyczących zakupu śmigłowców, okrętów, broni rakietowej i innego sprzętu. Większość z tych dat jest już nieaktualna. Jaką mamy gwarancję, że ostatnia ofensywa planistyczna w zakresie zakupów sprzętu nie skończy się tylko na planach? – pyta Cezary Krysztopa.
 

Jestem ministrem obrony narodowej od roku, a w samym rządzie od listopada 2015 roku. Przyjąłem inną zasadę niż mój poprzednik. Nie nakreślam dat, realizuję programy. Robię tak również z tego powodu, że określanie dat i podawanie do publicznej wiadomości szczegółów trwających rozmów stawia polskich negocjatorów w trudniejszej sytuacji. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale również za dobrą cenę


– odpowiada szef MON. Dodał, że w ciągu tego roku udało mu się sfinalizować pierwszy etap programu Wisła, zakup Black Hawków, ponadto trwa przetarg dotyczący śmigłowców dla Marynarki Wojennej, a także podpisano umowę na amerykański system HIMARS.
 

Przyjąłem także inną filozofię działania niż rząd koalicji PO-PSL. Pamiętamy wszyscy kontrakt dotyczący śmigłowców Caracal. Filozofia poprzedniego rządu polegała na tym, żeby wprowadzić kolejnego gracza na rynek polski. Mamy już dwóch producentów śmigłowców, Black Hawki produkuje w Mielcu firma Sikorsky. Obecnie właścicielem Sikorsky’ego jest Lockheed Martin. Jest też Świdnik, którego właścicielem jest Leonardo. Moim założeniem jest, żeby produkty obu tych firm, które są klasowymi produktami, trafiały do Wojska Polskiego. Oczywiście wszystko musi być zgodne z procedurami dotyczącymi zamówień publicznych


– przekonuje. Jego zdaniem wprowadzanie kolejnego producenta na rynek polski wiązałoby się, szczególnie przy tak dużym kontrakcie, jaki proponował rząd PO-PSL, z upadkiem obu firm. 
 

Choć właścicielem obu fabryk jest kapitał zagraniczny, to działają one w Polsce, zatrudniają polskich pracowników, więc powinniśmy dbać o to, żeby te firmy dalej funkcjonowały


– dodaje minister. W czasie rozmowy poruszono temat modernizacji czołgów T-72.
 

Nie rezygnujemy ze zmian w T-72; doszliśmy do wniosku, że najlepszą formułą będzie modyfikacja (...) w modernizacji, która wcześniej była omawiana, nie osiągnęlibyśmy wymaganego efektu przy stosunkowo wysokich kosztach, stąd modyfikacja, która spowoduje, że przy znacznie niższych kosztach osiągniemy efekt, który będzie rozwiązaniem pomostowym. Nam zależy tylko na tym, żeby utrzymać zdolności obronne do czasu wprowadzenia nowego czołgu. W tej sprawie prowadzimy analizy


– informuje Mariusz Błaszczak. – Czy to, że Inspektorat Uzbrojenia do 2021 roku planuje zakupy nowych bomb do Su-22, konstrukcji dosyć starej, bo sprzed 50 lat, oznacza spowolnienie programu pozyskania nowych samolotów wielozadaniowych o kryptonimie Harpia? – pyta Cezary Krysztopa.
 

Odwrotnie, przyspieszamy z programem Harpia. Musimy jednak zapewnić zdolności obronne polskiemu lotnictwu do czasu wymiany sprzętu. Kupiliśmy już włoskie samoloty treningowe, a więc samoloty, które umożliwiają doskonalenie polskich pilotów, które operują w zasadzie tym samym oprogramowaniem, jakie jest używane w F-16, więc jest kompatybilne. Oczywiście program Harpia musi przyspieszyć – zobowiązałem do tego Szefa Sztabu Generalnego


– podkreśla szef MON. Podczas rozmowy poruszono także temat Polskiej Marynarki Wojennej, która w znacznym stopniu jest w kiepskim stanie. 
 

Zaległości w Marynarce Wojennej są jeszcze większe niż w innych rodzajach Sił Zbrojnych. Mamy świadomość, że to sprzęt bardzo kosztowny, a więc tu chcemy znaleźć takie rozwiązanie, które zapewni zdolności obronne, a jednocześnie będzie rozwiązaniem racjonalnym, jeżeli chodzi o koszty. To tyle mogę na dziś powiedzieć


– tłumaczy minister.

A w dalszej części wywiadu:

– Jestem pod wrażeniem ludzi, którzy przystępują do WOT-u. Poświęcają swój czas, żeby służyć Polsce, są zaangażowani... – Czy zdaniem ministra Błaszczaka można mówić o sukcesie programu Wojsk Obrony Terytorialnej?

– Rozpoczęliśmy formowanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Chcemy przyciągnąć pasjonatów informatyki, w związku z czym kluczowa jest Wojskowa Akademia Techniczna, rozpoczęcie studiów MBA w tym zakresie, ale także zwiększenie limitu studentów na wydziale informatycznym i wydziale cybernetyk (...) Docierają do nas bardzo optymistyczne informacje. Po konferencji inaugurującej projekt w ciągu jednego dnia ponad 100 osób zgłosiło się do komponentu „cyber” w ramach WOT-u – Tylko w "TS" Mariusz Błaszczak zdradza, na jakim etapie jest tworzenie polskiej cyberarmii!

– Własny potencjał, nowoczesny sprzęt, liczniejsze wojsko i silniejsze osadzenie Wojska Polskiego w strukturach NATO, szczególnie w relacji z wojskiem Stanów Zjednoczonych – Minister opisuje zrealizowane elementy budowy bezpieczeństwa narodowego, które podczas kadencji PiS istotnie to bezpieczeństwo zwiększyły. 



#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe