REKLAMA

Dziś najważniejsze święto narodowe Węgrów. Premier: Ta przyjaźń trwa już ponad tysiąc lat

Przyjaźń polsko-węgierska trwa już ponad tysiąc lat – powiedział szef rządu podczas obchodów 171. rocznicy powstania węgierskiego, w których wziął udział na zaproszenie premiera Węgier Viktora Orbana.
 Dziś najważniejsze święto narodowe Węgrów. Premier: Ta przyjaźń trwa już ponad tysiąc lat
/ premier.gov.pl
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił,  że przyjaźń polsko-węgierska trwa już ponad tysiąc lat. Jak dodał pragnienie wolności jest bardzo
wyraźnie widoczne w dziejach obu narodów.

Niech wiara w lepszy świat dla zwykłych ludzi, nie dla możnych i establishmentu, połączy Węgrów i Polaków – zaznaczył szef rządu mówiąc o jedności Polaków i Węgrów.

Premier udał się również pod pomnik generała Józefa Bema, gdzie złożył wieniec.

Dzień 15 marca stanowi jedno z najważniejszych świąt narodowych na Węgrzech, upamiętnia wybuch w 1848 r. węgierskiego powstania narodowego. Hasłem do wolnościowego wystąpienia był manifest "Czego chce węgierski naród?", ogłoszony przez środowisko skupione wokół poety Sándora Petőfiego. Powstanie zostało stłumione rok później, za sprawą interwencji wojsk rosyjskich. W walkach po stronie Węgrów uczestniczył Legion Polski, dowodzony przez gen. Józef Wysockiego. Głównodowodzącymi armii węgierskiej byli przez pewien czas gen. Henryk Dembiński oraz gen. Józef Bem, uważany za najwybitniejszego dowódcę walk w latach 1848 –1849. 

Źródło: premier.gov.pl
kos

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura