[Tylko u nas] Ryszard Czarnecki: Hejt na prawicę za opinie o #NotreDame? Kolejny przykład mowy nienawiści

- We Francji mamy silne tendencje, by usuwać elementy chrześcijańskie, a cztery kościoły dziennie są dewastowane, profanowane. Proszę zauważyć jaka to jest skala! Mówimy o niszczeniu około 1300. kościołów w ciągu jednego roku. I oto następuje pożar katedry, która symbolizuje chrześcijańską Francję, Europę, coś co nazywa się "Europą katedr", a reakcją na to są z jednej strony publiczne modły ludzi, którzy nagle przestali wstydzić się swojej wiary i uznali, że muszą dać świadectwo. Z drugiej strony widzimy nienawistne posty w mediach społecznościowych, także muzułmanów, wyrażających radość z tego, że Katedra płonie - mówił specjalnie dla Tysol.pl eurodeputowany Ryszard Czarnecki w rozmowie o tragicznym pożarze Katedry Notre Dame we Francji. Rozmawiał Robert Wąsik.
 [Tylko u nas] Ryszard Czarnecki: Hejt na prawicę za opinie o #NotreDame? Kolejny przykład mowy nienawiści
/ Ryszard Czarnecki, screen YT
Panie pośle, czy pan także należy do prawicowego ciemnogrodu, który w płonącej katedrze Notre Dame widzi jakąś symbolikę?
Takie epitety to kolejny przykład mowy nienawiści. Ale także pokazanie stanu umysłu różnych liberałów i lewicowców, którzy mają gębę pełną haseł o tolerancji, ale nie mogą ścierpieć swobodnej dyskusji. 

Czytaj więcej: "Po***ało ich? (…) Są popiep***ni moralnie". Wulgarny atak Krytyki Politycznej na prawicowego Twittera

Na łamach "Krytyki Politycznej" pojawił się tekst, w którym redaktor wulgarnie atakuje prawicowych komentatorów za skojarzenie pożaru Katedry ze stanem chrześcijaństwa w tym kraju. 
Cenzorzy asocjacji, skojarzeń ludzkich, czyli coś, co nawet Orwellowi się nie śniło. To żenujący poziom debaty publicznej, który proponują państwo kosmopolici.

A pan osobiście widzi jakąś symbolikę w płonącej Katedrze Notre Dame?
Wczoraj widzieliśmy ludzi, którzy modlili się na ulicach Paryża po raz pierwszy bodaj od pielgrzymek polskiego papieża do Francji. Klęczeli i wznosili publicznie modły do Boga. To absolutne novum. Odbywa się to w czasie, gdy we Francji mamy silne tendencje, by usuwać elementy chrześcijańskie, a cztery kościoły dziennie są dewastowane, profanowane. Proszę zauważyć jaka to jest skala! Mówimy o niszczeniu około 1300. kościołów w ciągu jednego roku. I oto następuje pożar katedry, która symbolizuje chrześcijańską Francję, Europę, coś co nazywa się "Europą katedr", a reakcją na to są z jednej strony publiczne modły ludzi, którzy nagle przestali wstydzić się swojej wiary i uznali, że muszą dać świadectwo. Z drugiej strony widzimy nienawistne posty w mediach społecznościowych, także muzułmanów, wyrażających radość z tego, że Katedra płonie. 

Niektórzy mówią, że następuje koniec ery chrześcijańskiej Europy, a nadchodzi Europa "multi-kulti". 
Nie zgadzam się z tym, to stwierdzenie zbyt pesymistyczne i deterministyczne. Zobaczymy, jakie będą reakcje na wydarzenia z Paryża w dłuższej perspektywie. Może to będzie przebudzenie, może to będzie wake-up, pobudka dla francuskiego społeczeństwa, że trzeba wracać do korzeni i dawać świadectwo wiary? Francja jest krajem laickim, poza dwoma regionami. Mało kto o tym wie, ale w Alzacji i Lotaryngii dalej obowiązuje konkordat. W reszcie Francji, po uchwalanym prawie, po przekazie płynącym z mediów i kierunku dyskursu publicznego widać wyraźnie, że przyznawanie się do wartości chrześcijańskich jest uznawane za margines, za obciach. Może to co się wydarzy będzie pobudką dla Francuzów, powrotem do chrześcijańskiej ery.

W rozmowie z Telewizją Republika powiedział pan, że Francuzi prywatnie mówią, że za pożarem mogą stać muzułmanie. Słowa te wzbudziły kontrowersje. 
To są dość powszechne odczucia. Nie wiem, czy zgodne z rzeczywistością. Ja mówię o odczuciach, nie przesądzam, czy to było podpalenie, czy przypadek. Opisuję atmosferę, która jest wśród Francuzów których znam, z Paryża czy Strasburga. "To pewnie muzułmanie" - oni tak zareagowali. Nawet jeśli nie jest to prawdą, pytanie, skąd takie podejście się wzięło? Widocznie mamy tutaj poczucie swoistej wojny cywilizacji. Nie należy takich reakcji zagłuszać. Te reakcje wpisują się w pewną nieufność wobec muzułmanów. Wielu z nich nie integruje się z francuskim społeczeństwem, dokonuje systematycznie różnych aktów przemocy czy dewastacji. To jest fakt, widać tutaj pewną konfrontację, wzajemną niechęć, czy nawet wrogość. Jestem przeciwnikiem politycznej poprawności, która nakazuje ten temat przemilczeć.

Wspomniał pan, że wartości chrześcijańskie stają się we Francji marginesem i widać to nawet po uchwalanym prawie. Wiemy, że kościoły we Francji nie należą do Kościoła Katolickiego, a do państwa. Dlatego trwają spekulacje, czy Katedra nie zostanie odbudowana w nowej formule, jako "świątynia wielokulturowości, czy swoiste "centrum wielokulturowe"...
To decyzja Francuzów, ale stworzenie tam jakiegoś centrum międzyreligijnego byłoby zaprzeczeniem przez władze Francji dziedzictwu tego kraju. Katedra Notre Dame była świadkiem historii, przez niemal IX wieków towarzyszyła życiu Francuzów, mówimy tutaj o dziejach i historii całego narodu. Nie mówię o tym czy ktoś wierzy czy nie, ale przekreślanie chrześcijańskiego dziedzictwa Katedry byłoby gwałtem na ciele społeczeństwa i historii. Mam nadzieję, że władze francuskie tego nie uczynią. 

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zderzenie dwóch wojskowych helikopterów. Co najmniej 10 osób zginęło [WIDEO] z ostatniej chwili
Zderzenie dwóch wojskowych helikopterów. Co najmniej 10 osób zginęło [WIDEO]

Co najmniej 10 osób zginęło we wtorek na zachodzie Malezji, kiedy dwa wojskowe helikoptery zderzyły się w powietrzu w trakcie przygotowań do defilady - przekazała w oświadczeniu marynarka wojenna tego kraju.

Dr Wojciech Szewko: Czy polski MSZ już przeprosił ambasadora Izraela? tylko u nas
Dr Wojciech Szewko: Czy polski MSZ już przeprosił ambasadora Izraela?

– Z ambasady sprawców nie było na pogrzebie śp. Damiana Sobola nikogo. Może nie mieli czasu – zapewne w tym czasie ktoś z polskiego MSZ przepraszał ambasadora Liwne za to,  że Polacy i ich przyjaciele śmieli przybyć tak licznie na pogrzeb bohatera – mówi dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, w rozmowie z portalem Tysol.pl.

UEFA ugnie się pod naciskiem trenerów? Coraz bliżej ważnej decyzji ws. Euro 2024 z ostatniej chwili
UEFA ugnie się pod naciskiem trenerów? Coraz bliżej ważnej decyzji ws. Euro 2024

Na poniedziałkowym posiedzeniu Komisja Rozgrywek Drużyn Narodowych UEFA opowiedziała się za rozszerzeniem listy z 23 do 26 nazwisk piłkarzy podczas tegorocznego Euro – donoszą francuskie media.

Uwaga: GIF podjął decyzję o wycofaniu popularnego leku przeciwbólowego ze sprzedaży z ostatniej chwili
Uwaga: GIF podjął decyzję o wycofaniu popularnego leku przeciwbólowego ze sprzedaży

Na terenie całego kraju decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wstrzymana została sprzedaż popularnego leku przeciwbólowego – Ibuprofen Dr. Max.

Paweł Jędrzejewski: „Mowa nienawiści”. Kodeks karny w służbie wojny kulturowej Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: „Mowa nienawiści”. Kodeks karny w służbie wojny kulturowej

Tzw. mowa nienawiści jest ścigana z urzędu przez polskie prawo. Jednak z pojęciem „mowy nienawiści” mamy do czynienia tylko wtedy, gdy nienawistny przekaz kierowany jest z określoną motywacją i do wybranych grup w społeczeństwie.

Rząd likwiduje CBA. Mocny komentarz prezydenta Andrzeja Dudy z ostatniej chwili
Rząd likwiduje CBA. Mocny komentarz prezydenta Andrzeja Dudy

– Chcą doprowadzić do tego, żeby walce z korupcją w Polsce został przetrącony kark poprzez likwidację CBA. Widocznie mają w tym interes – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, pytany o projekt ustawy zakładający likwidację CBA, przygotowany przez rząd.

Jest porozumienie – nowe unijne sankcje na Iran z ostatniej chwili
Jest porozumienie – nowe unijne sankcje na Iran

– Ministrowie spraw zagranicznych UE osiągnęli w poniedziałek porozumienie w sprawie rozszerzenia istniejących sankcji nałożonych na Iran – powiedział dziennikarzom w Luksemburgu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Szefem zespołu śledczego ds. Pegasusa został prokurator, który w 2014 roku wtargnął wraz z ABW do redakcji „Wprost” z ostatniej chwili
Szefem zespołu śledczego ds. Pegasusa został prokurator, który w 2014 roku wtargnął wraz z ABW do redakcji „Wprost”

Na czele zespołu prokuratorskiego zespołu śledczego ds. Pegasusa stanął prokurator Józef Gacek, który w przeszłości wspólnie z ABW brał udział we wtargnięciu do redakcji tygodnika „Wprost”.

Broń atomowa dla Polski? Radosław Sikorski zabrał głos z ostatniej chwili
Broń atomowa dla Polski? Radosław Sikorski zabrał głos

– Decyzję o ewentualnym rozmieszczeniu broni atomowej w Polsce musiałaby bardzo dokładnie przedyskutować Rada Ministrów RP, ponieważ to ona odpowiada za politykę zagraniczną – powiedział w poniedziałek w Luksemburgu szef MSZ Radosław Sikorski, komentując wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy.

Eksperci zaskoczeni. Załamanie produkcji przemysłowej w Polsce z ostatniej chwili
Eksperci zaskoczeni. Załamanie produkcji przemysłowej w Polsce

Business Insider zauważa, że mamy do czynienia z załamaniem w polskim przemyśle. Portal ocenia, że chociaż zapowiadany był mały spadek, to okazuje się, że nie jest on taki słaby.

REKLAMA

[Tylko u nas] Ryszard Czarnecki: Hejt na prawicę za opinie o #NotreDame? Kolejny przykład mowy nienawiści

- We Francji mamy silne tendencje, by usuwać elementy chrześcijańskie, a cztery kościoły dziennie są dewastowane, profanowane. Proszę zauważyć jaka to jest skala! Mówimy o niszczeniu około 1300. kościołów w ciągu jednego roku. I oto następuje pożar katedry, która symbolizuje chrześcijańską Francję, Europę, coś co nazywa się "Europą katedr", a reakcją na to są z jednej strony publiczne modły ludzi, którzy nagle przestali wstydzić się swojej wiary i uznali, że muszą dać świadectwo. Z drugiej strony widzimy nienawistne posty w mediach społecznościowych, także muzułmanów, wyrażających radość z tego, że Katedra płonie - mówił specjalnie dla Tysol.pl eurodeputowany Ryszard Czarnecki w rozmowie o tragicznym pożarze Katedry Notre Dame we Francji. Rozmawiał Robert Wąsik.
 [Tylko u nas] Ryszard Czarnecki: Hejt na prawicę za opinie o #NotreDame? Kolejny przykład mowy nienawiści
/ Ryszard Czarnecki, screen YT
Panie pośle, czy pan także należy do prawicowego ciemnogrodu, który w płonącej katedrze Notre Dame widzi jakąś symbolikę?
Takie epitety to kolejny przykład mowy nienawiści. Ale także pokazanie stanu umysłu różnych liberałów i lewicowców, którzy mają gębę pełną haseł o tolerancji, ale nie mogą ścierpieć swobodnej dyskusji. 

Czytaj więcej: "Po***ało ich? (…) Są popiep***ni moralnie". Wulgarny atak Krytyki Politycznej na prawicowego Twittera

Na łamach "Krytyki Politycznej" pojawił się tekst, w którym redaktor wulgarnie atakuje prawicowych komentatorów za skojarzenie pożaru Katedry ze stanem chrześcijaństwa w tym kraju. 
Cenzorzy asocjacji, skojarzeń ludzkich, czyli coś, co nawet Orwellowi się nie śniło. To żenujący poziom debaty publicznej, który proponują państwo kosmopolici.

A pan osobiście widzi jakąś symbolikę w płonącej Katedrze Notre Dame?
Wczoraj widzieliśmy ludzi, którzy modlili się na ulicach Paryża po raz pierwszy bodaj od pielgrzymek polskiego papieża do Francji. Klęczeli i wznosili publicznie modły do Boga. To absolutne novum. Odbywa się to w czasie, gdy we Francji mamy silne tendencje, by usuwać elementy chrześcijańskie, a cztery kościoły dziennie są dewastowane, profanowane. Proszę zauważyć jaka to jest skala! Mówimy o niszczeniu około 1300. kościołów w ciągu jednego roku. I oto następuje pożar katedry, która symbolizuje chrześcijańską Francję, Europę, coś co nazywa się "Europą katedr", a reakcją na to są z jednej strony publiczne modły ludzi, którzy nagle przestali wstydzić się swojej wiary i uznali, że muszą dać świadectwo. Z drugiej strony widzimy nienawistne posty w mediach społecznościowych, także muzułmanów, wyrażających radość z tego, że Katedra płonie. 

Niektórzy mówią, że następuje koniec ery chrześcijańskiej Europy, a nadchodzi Europa "multi-kulti". 
Nie zgadzam się z tym, to stwierdzenie zbyt pesymistyczne i deterministyczne. Zobaczymy, jakie będą reakcje na wydarzenia z Paryża w dłuższej perspektywie. Może to będzie przebudzenie, może to będzie wake-up, pobudka dla francuskiego społeczeństwa, że trzeba wracać do korzeni i dawać świadectwo wiary? Francja jest krajem laickim, poza dwoma regionami. Mało kto o tym wie, ale w Alzacji i Lotaryngii dalej obowiązuje konkordat. W reszcie Francji, po uchwalanym prawie, po przekazie płynącym z mediów i kierunku dyskursu publicznego widać wyraźnie, że przyznawanie się do wartości chrześcijańskich jest uznawane za margines, za obciach. Może to co się wydarzy będzie pobudką dla Francuzów, powrotem do chrześcijańskiej ery.

W rozmowie z Telewizją Republika powiedział pan, że Francuzi prywatnie mówią, że za pożarem mogą stać muzułmanie. Słowa te wzbudziły kontrowersje. 
To są dość powszechne odczucia. Nie wiem, czy zgodne z rzeczywistością. Ja mówię o odczuciach, nie przesądzam, czy to było podpalenie, czy przypadek. Opisuję atmosferę, która jest wśród Francuzów których znam, z Paryża czy Strasburga. "To pewnie muzułmanie" - oni tak zareagowali. Nawet jeśli nie jest to prawdą, pytanie, skąd takie podejście się wzięło? Widocznie mamy tutaj poczucie swoistej wojny cywilizacji. Nie należy takich reakcji zagłuszać. Te reakcje wpisują się w pewną nieufność wobec muzułmanów. Wielu z nich nie integruje się z francuskim społeczeństwem, dokonuje systematycznie różnych aktów przemocy czy dewastacji. To jest fakt, widać tutaj pewną konfrontację, wzajemną niechęć, czy nawet wrogość. Jestem przeciwnikiem politycznej poprawności, która nakazuje ten temat przemilczeć.

Wspomniał pan, że wartości chrześcijańskie stają się we Francji marginesem i widać to nawet po uchwalanym prawie. Wiemy, że kościoły we Francji nie należą do Kościoła Katolickiego, a do państwa. Dlatego trwają spekulacje, czy Katedra nie zostanie odbudowana w nowej formule, jako "świątynia wielokulturowości, czy swoiste "centrum wielokulturowe"...
To decyzja Francuzów, ale stworzenie tam jakiegoś centrum międzyreligijnego byłoby zaprzeczeniem przez władze Francji dziedzictwu tego kraju. Katedra Notre Dame była świadkiem historii, przez niemal IX wieków towarzyszyła życiu Francuzów, mówimy tutaj o dziejach i historii całego narodu. Nie mówię o tym czy ktoś wierzy czy nie, ale przekreślanie chrześcijańskiego dziedzictwa Katedry byłoby gwałtem na ciele społeczeństwa i historii. Mam nadzieję, że władze francuskie tego nie uczynią. 

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe