Wystawa malarstwa Andrzeja Jana Piwarskiego w ECS otwarta

Ślady – Nadzieje – Polska 1970 – 1980 – 2016” – to tytuł wystawy malarstwa Andrzeja Jana Piwarskiego, która 16 grudnia 2016 r. została otwarta w Europejskim Centrum Solidarności.
 Wystawa malarstwa Andrzeja Jana Piwarskiego w ECS otwarta
/ fot. www.solidarnosc.gda.pl
Ekspozycja składa się z blisko 30 obrazów autora poświęconych najważniejszym wydarzeniom z historii „Solidarności” i Polski od lat 70. Organizatorami wystawy są Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Europejskie Centrum Solidarności oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ „S” Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. Józefa Piłsudskiego, z której zbiorów pochodzi większość prezentowanych prac Andrzeja Piwarskiego.
 
Wernisaż rozpoczął tradycyjny happening autora, do którego Andrzej Piwarski zaprosił także gości. Na dwóch obrazach, które zamiast na ścianie zostały wyeksponowane na podłodze, artysta i publiczność zapalili świeczki. Andrzej Piwarski wpisał na jednym z dzieł datę i miejsce wernisażu. W ten sposób z wystawy na wystawę obraz staje się swoistą kroniką jego twórczości.
 
– Ta wystawa robi ogromne wrażenie. Powinna mieć w nazwie dopisek „sercem malowane”, ponieważ widać, że powstawała nie tylko pędzlem, ale także właśnie sercem, pod wpływem emocji. Autor nie planował wcześniej tych dzieł, malował je w reakcji na historyczne, dramatyczne wydarzenia – podkreślił podczas wernisażu wystawy wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Tadeusz Majchrowicz.

– Zawsze, gdy oglądam obrazy Andrzeja Piwarskiego, towarzyszą mi te same ogromne emocje. To zapis polskiej drogi do wolności, zapis cierpienia i walki. Wysiłek autora warto docenić tym bardziej, że tworząc dzieła o takiej tematyce musiał mieć świadomość, że nie są to prace komercyjne. Jako związek zawodowy „Solidarność” cieszymy się, że tak wybitny artysta to właśnie z nami od wielu lat współpracuje – zaznaczył Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S”.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który w sposób szczególny podkreślił obecność na wernisażu młodzieży. – Z obrazów mistrza Andrzeja Piwarskiego wyłania się trudna historia Polski, a to właśnie młode pokoleniu będzie miało za zadanie ponieść pamięć o tej historii dalej – powiedział wojewoda pomorski.

Biografię autora wystawy przedstawiła prowadząca uroczystość Małgorzata Kuźma, redaktor naczelna „Magazynu Solidarność”. – Obrazy z cyklu „Ślady – Nadzieje – Polska” po raz pierwszy zostały zaprezentowane w 1981 r. w Olpe w Niemczech. Ponieważ Andrzej Piwarski w latach 80. przebywał na emigracji i miał zakaz wjazdu do Polski, w naszym kraju zostały pokazane dopiero w 1990 roku. Jeszcze w październiku 1989 r., kilka miesięcy po tzw. wolnych wyborach czerwcowych, Andrzej Piwarski otrzymał zakaz wjazdu do Polski. Warto podkreślić, że wspólna wystawa Andrzeja Piwarskiego i jego żony Barbary Piwarskiej Ur jako jedyna ekspozycja artystyczna towarzyszyła w 1983 r. uroczystości wręczenia pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie – powiedziała Małgorzata Kuźma.

Stanisław Seyfried, krytyk sztuki, wprowadził zebranych w arkana twórczości autora wystawy „Ślady – Nadzieje – Polska 1970 – 1980 – 2016”. – Andrzej Piwarski stosuje unikatową technikę wzbogacając używane farby malarskie piaskiem. Dzięki temu jego dukty malarskie, czyli pociągnięcia pędzlem, są pełniejsze, głębsze i bardziej trwalsze. To oznacza, że również przedstawiane przez niego postaci i wydarzenia historyczne na dłużej zostaną w przestrzeni publicznej – podkreślił Stanisław Seyfried.

Dyrektor ECS Basil Kerski określił Andrzej Piwarskiego mianem „kosmo-Polaka”, który mimo długiej emigracji nie zatracił poczucia polskości.

Wzruszony autor podziękował żonie Barbarze Piwarskiej Ur za blisko pięćdziesiąt lat wspólnego życia i pracy artystycznej. – Dzisiejszy wernisaż sam w sobie jest kolejnym happeningiem, który można nazwać „214”. Tyle metrów dzieli Europejskie Centrum Solidarności od Sali BHP, w której moja wystawa została pokazana w 2014 r. Można powiedzieć, że po dwóch latach połączyłem ECS i Salę BHP – dodał Andrzej Piwarski. Artysta zdradził również, skąd rok 2016 w tytule wystawy. – Powstają kolejne dzieła z cyklu – zapowiedział Andrzej Piwarski.

Autor wystawy „Ślady – Nadzieje 1970 – 1980 – 2016” jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wykładał malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Münster w Niemczech oraz w Europejskiej Letniej Akademii Sztuk Pięknych w Luksemburgu. Był stypendystą Zarządu Komunalnego Zagłębia Ruhry w Essen. Stworzył Europejskie Laboratorium Sztuki w Tuchomiu.

Brał udział w około 350 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, i w większości państw Europejskich. Jego prace znajdują się państwowych i prywatnych zbiorach sztuki w Polsce, Niemczech, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Luksemburgu, Norwegii, Szwecji, USA, Watykanie, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Andrzej Piwarski to także organizator i uczestnik różnego rodzaju manifestacji, imprez i sympozjów przeciwko stanowi wojennemu w Polsce i walki o suwerenność i niepodległość naszego kraju w RFN, Norwegii, Francji i Wielkiej Brytanii. Odznaczony Medalem Senatu RP i Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

– Ze wszystkich cykli, które malowałem, cykl „Ślady – Nadzieje 1970 – 1980 – 2016” jest najważniejszy i powstawał na fali wielkiego uniesienia i entuzjazmu, z wielkiej potrzeby zapisania tych momentów. Czuję się gdańszczaninem, jak mógłbym w takiej chwili przejść obok, wiedziałem, że dzieje się coś wielkiego i ważnego. To nie było zlecenie, trudno obecnie dokładnie umiejscowić to w czasie, kiedy był namalowany pierwszy obraz. Tworzyłem „na gorąco”, jeszcze w dniach Grudnia 1970 roku w Gdańsku. „Ślady” to artystyczna wypowiedź o Grudniu 1970, zaś „Nadzieje” – to Sierpień i „Solidarność”, czas od 1980 roku do dzisiaj –mówi Andrzej Jan Piwarski.

ACH
www.solidarnosc.gda.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wybory w Rosji: jest reakcja Parlamentu Europejskiego z ostatniej chwili
Wybory w Rosji: jest reakcja Parlamentu Europejskiego

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski potępił "wybory" prezydenckie w Rosji i na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy, nazywając je "farsą".

Sikorski nie wyklucza zgody Polski na zmianę traktatów UE. To koniec niezależnej Polski z ostatniej chwili
Sikorski nie wyklucza zgody Polski na zmianę traktatów UE. "To koniec niezależnej Polski"

"Radosław Sikorski oznajmił, że rząd Tuska jest otwarty na zmianę Traktatów Europejskich i pozbawienie Polski oraz innych krajów UE prawa weta" – komentuje exposé szefa MSZ Radosława Sikorskiego była premier Beata Szydło.

TSUE nałożyło karę na Polskę z ostatniej chwili
TSUE nałożyło karę na Polskę

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wcielić do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. W związku z tym nasz kraj ma zapłacić 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

Halo? Pomocy!. Zaskakujący incydent po występie w Tańcu z gwiazdami z ostatniej chwili
"Halo? Pomocy!". Zaskakujący incydent po występie w "Tańcu z gwiazdami"

Roksana Węgiel i Michał Kassin po zakończonym treningu do "Tańca z gwiazdami" natknęli się na nieprzewidziane trudności. (24 kwietnia) wieczorem na InstaStory piosenkarki pojawił się apel o pomoc.

z ostatniej chwili
Jak wybrać białą szafkę RTV do salonu?

Telewizor bez szafki RTV? Trendy się zmieniają, jednak pewne elementy wystroju wnętrz są niezastąpione. Jeśli planujesz zakup szafki RTV, białe meble powinny przykuć twoją uwagę. Dlaczego? Pasują w zasadzie do wszystkich stylów aranżacyjnych, a przy okazji optycznie powiększają pomieszczenie.

Tomasz Sekielski odchodzi z „Newsweeka” z ostatniej chwili
Tomasz Sekielski odchodzi z „Newsweeka”

Tomasz Sekielski podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska redaktora naczelnego „Newsweek Polska” – poinformował w czwartek Ringier Axel Springer Polska. Do czasu powołania nowego kierownictwa p.o. szefa redakcji będzie Michał Szadkowski.

Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety odnalezionej na Krupówkach z ostatniej chwili
Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety odnalezionej na Krupówkach

Policjanci próbują ustalić tożsamość kobiety, która w sobotę z Krupówek trafiła do szpitala. Nie ma z nią logicznego kontaktu. Osoby mogące pomóc w identyfikacji kobiety proszone są o kontakt. Zakopiańska komenda opublikowała zdjęcia.

Tusk: 10 maja rekonstrukcja rządu z ostatniej chwili
Tusk: 10 maja rekonstrukcja rządu

Premier Donald Tusk poinformował na platformie X (dawniej Twitter), że 7 maja odbędzie się Europejski Kongres Gospodarczy, na którym wraz z szefową KE Ursulą von der Leyen przedstawi plan dla Europy. 3 dni później – w dniu, w którym odbędzie się wielka manifestacja NSZZ „Solidarność” przeciwko wprowadzeniu Zielonego Ładu w Polsce i Europie – Tusk przedstawi swój rząd po rekonstrukcji.

Beata Szydło: Sikorski w sejmowym exposé oddał się pogadance o swoich fobiach z ostatniej chwili
Beata Szydło: Sikorski w sejmowym exposé oddał się pogadance o swoich fobiach

„Zamiast mówić o strategii polskiej polityki międzynarodowej, Sikorski przez wiele minut oddawał się swoim obsesjom na temat PiS” – komentuje w mediach społecznościowych czwartkowe exposé szefa MSZ Radosława Sikorskiego była premier Beata Szydło.

Niepokojące informacje na temat stanu zdrowia Donalda Tuska z ostatniej chwili
Niepokojące informacje na temat stanu zdrowia Donalda Tuska

Centrum Informacyjne Rządu przekazało niepokojące informacje na temat stanu zdrowia Donalda Tuska.

REKLAMA

Wystawa malarstwa Andrzeja Jana Piwarskiego w ECS otwarta

Ślady – Nadzieje – Polska 1970 – 1980 – 2016” – to tytuł wystawy malarstwa Andrzeja Jana Piwarskiego, która 16 grudnia 2016 r. została otwarta w Europejskim Centrum Solidarności.
 Wystawa malarstwa Andrzeja Jana Piwarskiego w ECS otwarta
/ fot. www.solidarnosc.gda.pl
Ekspozycja składa się z blisko 30 obrazów autora poświęconych najważniejszym wydarzeniom z historii „Solidarności” i Polski od lat 70. Organizatorami wystawy są Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Europejskie Centrum Solidarności oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ „S” Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. Józefa Piłsudskiego, z której zbiorów pochodzi większość prezentowanych prac Andrzeja Piwarskiego.
 
Wernisaż rozpoczął tradycyjny happening autora, do którego Andrzej Piwarski zaprosił także gości. Na dwóch obrazach, które zamiast na ścianie zostały wyeksponowane na podłodze, artysta i publiczność zapalili świeczki. Andrzej Piwarski wpisał na jednym z dzieł datę i miejsce wernisażu. W ten sposób z wystawy na wystawę obraz staje się swoistą kroniką jego twórczości.
 
– Ta wystawa robi ogromne wrażenie. Powinna mieć w nazwie dopisek „sercem malowane”, ponieważ widać, że powstawała nie tylko pędzlem, ale także właśnie sercem, pod wpływem emocji. Autor nie planował wcześniej tych dzieł, malował je w reakcji na historyczne, dramatyczne wydarzenia – podkreślił podczas wernisażu wystawy wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Tadeusz Majchrowicz.

– Zawsze, gdy oglądam obrazy Andrzeja Piwarskiego, towarzyszą mi te same ogromne emocje. To zapis polskiej drogi do wolności, zapis cierpienia i walki. Wysiłek autora warto docenić tym bardziej, że tworząc dzieła o takiej tematyce musiał mieć świadomość, że nie są to prace komercyjne. Jako związek zawodowy „Solidarność” cieszymy się, że tak wybitny artysta to właśnie z nami od wielu lat współpracuje – zaznaczył Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S”.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który w sposób szczególny podkreślił obecność na wernisażu młodzieży. – Z obrazów mistrza Andrzeja Piwarskiego wyłania się trudna historia Polski, a to właśnie młode pokoleniu będzie miało za zadanie ponieść pamięć o tej historii dalej – powiedział wojewoda pomorski.

Biografię autora wystawy przedstawiła prowadząca uroczystość Małgorzata Kuźma, redaktor naczelna „Magazynu Solidarność”. – Obrazy z cyklu „Ślady – Nadzieje – Polska” po raz pierwszy zostały zaprezentowane w 1981 r. w Olpe w Niemczech. Ponieważ Andrzej Piwarski w latach 80. przebywał na emigracji i miał zakaz wjazdu do Polski, w naszym kraju zostały pokazane dopiero w 1990 roku. Jeszcze w październiku 1989 r., kilka miesięcy po tzw. wolnych wyborach czerwcowych, Andrzej Piwarski otrzymał zakaz wjazdu do Polski. Warto podkreślić, że wspólna wystawa Andrzeja Piwarskiego i jego żony Barbary Piwarskiej Ur jako jedyna ekspozycja artystyczna towarzyszyła w 1983 r. uroczystości wręczenia pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie – powiedziała Małgorzata Kuźma.

Stanisław Seyfried, krytyk sztuki, wprowadził zebranych w arkana twórczości autora wystawy „Ślady – Nadzieje – Polska 1970 – 1980 – 2016”. – Andrzej Piwarski stosuje unikatową technikę wzbogacając używane farby malarskie piaskiem. Dzięki temu jego dukty malarskie, czyli pociągnięcia pędzlem, są pełniejsze, głębsze i bardziej trwalsze. To oznacza, że również przedstawiane przez niego postaci i wydarzenia historyczne na dłużej zostaną w przestrzeni publicznej – podkreślił Stanisław Seyfried.

Dyrektor ECS Basil Kerski określił Andrzej Piwarskiego mianem „kosmo-Polaka”, który mimo długiej emigracji nie zatracił poczucia polskości.

Wzruszony autor podziękował żonie Barbarze Piwarskiej Ur za blisko pięćdziesiąt lat wspólnego życia i pracy artystycznej. – Dzisiejszy wernisaż sam w sobie jest kolejnym happeningiem, który można nazwać „214”. Tyle metrów dzieli Europejskie Centrum Solidarności od Sali BHP, w której moja wystawa została pokazana w 2014 r. Można powiedzieć, że po dwóch latach połączyłem ECS i Salę BHP – dodał Andrzej Piwarski. Artysta zdradził również, skąd rok 2016 w tytule wystawy. – Powstają kolejne dzieła z cyklu – zapowiedział Andrzej Piwarski.

Autor wystawy „Ślady – Nadzieje 1970 – 1980 – 2016” jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wykładał malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Münster w Niemczech oraz w Europejskiej Letniej Akademii Sztuk Pięknych w Luksemburgu. Był stypendystą Zarządu Komunalnego Zagłębia Ruhry w Essen. Stworzył Europejskie Laboratorium Sztuki w Tuchomiu.

Brał udział w około 350 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, i w większości państw Europejskich. Jego prace znajdują się państwowych i prywatnych zbiorach sztuki w Polsce, Niemczech, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Luksemburgu, Norwegii, Szwecji, USA, Watykanie, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Andrzej Piwarski to także organizator i uczestnik różnego rodzaju manifestacji, imprez i sympozjów przeciwko stanowi wojennemu w Polsce i walki o suwerenność i niepodległość naszego kraju w RFN, Norwegii, Francji i Wielkiej Brytanii. Odznaczony Medalem Senatu RP i Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

– Ze wszystkich cykli, które malowałem, cykl „Ślady – Nadzieje 1970 – 1980 – 2016” jest najważniejszy i powstawał na fali wielkiego uniesienia i entuzjazmu, z wielkiej potrzeby zapisania tych momentów. Czuję się gdańszczaninem, jak mógłbym w takiej chwili przejść obok, wiedziałem, że dzieje się coś wielkiego i ważnego. To nie było zlecenie, trudno obecnie dokładnie umiejscowić to w czasie, kiedy był namalowany pierwszy obraz. Tworzyłem „na gorąco”, jeszcze w dniach Grudnia 1970 roku w Gdańsku. „Ślady” to artystyczna wypowiedź o Grudniu 1970, zaś „Nadzieje” – to Sierpień i „Solidarność”, czas od 1980 roku do dzisiaj –mówi Andrzej Jan Piwarski.

ACH
www.solidarnosc.gda.pl



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe