"Nie wyłączamy nikogo z naszej oferty" - nasz wywiad z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim

ARP uruchamia Centra Obsługi Przedsiębiorców dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. O warunkach uzyskania i zabezpieczenia kredytu, leasingu sprzętu specjalistycznego i usłudze international desk pozwalającej wejść na rynki zewnętrzne – z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim rozmawia Jakub Pacan.
 "Nie wyłączamy nikogo z naszej oferty" - nasz wywiad z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim
/ fot. Marcin Żegliński
Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP) to chyba novum w segmencie pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) na polskim rynku. Pierwszy raz agencja rządowa wychodzi bezpośrednio do MSP z takim wsparciem?
 
Paweł Kolczyński: – ARP do tej pory kojarzona była z aktywnością dotyczącą dużych przedsiębiorstw i restrukturyzacją problematycznych branż, na których, często przedwcześnie, stawiano krzyżyk. W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że doświadczenia zdobyte w restrukturyzowaniu, finansowaniu, stawianiu na nogi dużych spółek możemy wykorzystać w segmencie MSP. W COP przedsiębiorca może w oparciu o analizę dobrać najbardziej optymalne rozwiązania pożyczkowe dla swojej firmy, jak również skorzystać z takich instrumentów, jak usługi leasingu przemysłowego oraz pomoc proeksportowa, zwana international desk.
 
 
 Czym się różni oferta leasingu COP od innych ofert proponowanych przez banki komercyjne?
Nasze pożyczki i leasing uzupełniają działalność prowadzoną przez banki. W obszarze leasingu często trudno to dofinansowanie uzyskać. Z czego to wynika? Instytucjom finansowym nie jest tak łatwo wycenić specjalistyczne maszyny czy urządzenia. Bardzo często, jeśli nie same banki, to firmy leasingowe, które są własnością banków, mają problemy w finansowaniu skomplikowanych urządzeń, pojazdów czy maszyn. W wielu przypadkach takie maszyny są trudno zbywalne i instytucje finansowe nie chcą brać na siebie tego ryzyka. Pojawia się zatem pewna luka, którą chcemy wykorzystać, tym bardziej że mamy wieloletnie doświadczenie wspierania rozwoju przemysłu. Nie chcemy przy tym konkurować z bankami na leasing flotowy. U nas nie ma ukrytych opłat, opłat od aneksowania etc. Jest prowizja od udzielonej pożyczki. Wreszcie my, nie podlegając rygorowi KNF, możemy być w pewnych obszarach bardziej elastyczni. Okres karencji, jaki możemy zaproponować, może być kilkunastomiesięczny i trwać nawet 18 miesięcy. To okres, w którym przedsiębiorca może sfinansować inwestycję pożyczką z innego banku, np. w halę czy linię produkcyjną, zacząć uzyskiwać przychody z tego tytułu i tym samym pozyskać środki na spłatę kredytu bankowego.
 
 
Czyli ratujecie przedsiębiorstwa w momencie, gdy zagrażają im zatory płatnicze?
Tak, dajemy pożyczki obrotowe, pożyczki pod finansowanie kontraktów, inwestycyjne, innowacyjne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom firm, które z różnych przyczyn nie mogą przejść bankowego „sita”, ponieważ na przykład istnieją na rynku zbyt krótko. Zdarza się także, że firma kilka lat funkcjonuje sprawnie, ale przychodzi załamanie na jej głównym rynku i z tego powodu  przestaje być „bankowalna”. To też potencjalnie nasz klient.
 

A czy MSP będą chciały otwierać się na eksport? Często są to firmy rodzinne, które nie mają rozeznania, jak „ugryźć” rynek zewnętrzny. Poza tym nie ma już pustych miejsc...
W tej chwili nie ma alternatywy wobec podejmowania wyzwań i wychodzenia na rynki zewnętrzne. Polskie przedsiębiorstwa, jeśli chcą się rozwijać, to ze względu na efekt skali nie mogą tego wzrostu osiągnąć, działając jedynie lokalnie. W obrębie instytucji Polskiego Funduszu Rozwoju istnieje wiele organizacji, które po pierwsze – ułatwiają wejście na rynki zewnętrzne, po drugie – obniżają poziom ryzyka, po trzecie – pomagają sfinansować to przedsięwzięcie.
 

Czy są preferowane kierunki eksportu?
W pionie pożyczkowym, za który odpowiadam,  powstał zespół do spraw współpracy z zagranicą i wyznaczyliśmy sobie trzy główne kierunki. Przede wszystkim kierunek zachodni i kraje NAFTA, potem wschód, czyli wykorzystanie tych doświadczeń, które Polska ma z krajami Europy Wschodniej. Trzeci obszar to kraje tureckojęzyczne, Azja Centralna, Turcja, Uzbekistan, Kazachstan. To kraje, w których ze względu na doświadczenia historyczne mamy jakieś więzi i tutaj jest dużo mniejsza konkurencja.
 
 
Czy jest pożądany profil MSP, którym chcecie pomagać?
Nie wyłączamy nikogo, kto mógłby z naszego finansowania skorzystać. Natomiast są pewne branże, które przez rynki finansowe identyfikowane są jako obarczone pewnym ryzykiem. Trudno mi sobie wyobrazić, byśmy wchodzili w tej chwili w ryzykowny biznes deweloperski, natomiast jesteśmy obecni w branży budownictwa przemysłowego. Ale jak powiedziałem, każdy przypadek będziemy rozpatrywali indywidualnie i będziemy ofertę dostosowywali do potrzeb przedsiębiorcy.
 
 
Czy pomoc oferowana przez ARP nie będzie taką biurokratyczną drogą przez mękę? Wiele MSP nie chce np. wchodzić w dotacje unijne w obawie przed administracyjną mordęgą.
Bardzo staramy się, żeby uprościć proces i ubiegania się o finansowanie. W Centrach Obsługi Przedsiębiorstw wprowadziliśmy dla ułatwienia aplikację  ułatwiającą „sprawdzenie” zdolności finansowej przedsiębiorcy. Umożliwia ona szybką i kompleksową analizę finansów firmy. Jeśli przedsiębiorca chce sam zapoznać się z naszą ofertą, ma dostęp do naszej strony internetowej, na której jest tzw. parametryzator. Wystarczy wpisać dwa elementy: okres, w którym funkcjonuje, i kwotę pożądanego przez siebie dofinansowania. Na tej podstawie przedsiębiorca uzyskuje informację, co do zabezpieczeń i wyjściowego oprocentowania. ARP podpisała też porozumienie z Krajową Grupą Poręczeniową umożliwiające uzyskanie darmowych poręczeń, które będą zabezpieczały pożyczkę.

Wywiad przeprowadził red. Jakub Pacan.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jak Izrael zemści się na Iranie? z ostatniej chwili
Jak Izrael zemści się na Iranie?

Odwet Izraela wobec Iranu prawdopodobnie nie będzie polegał na bezpośrednim ataku na cele w tym kraju; należy spodziewać się raczej uderzenia w irańskie obiekty w Syrii, jednak nie wymierzonego w konkretne osoby, lecz np. w magazyny z bronią - oceniła we wtorek amerykańska stacja NBC.

Biskup zaatakowany przez nożownika. Są nowe informacje w sprawie z ostatniej chwili
Biskup zaatakowany przez nożownika. Są nowe informacje w sprawie

Poniedziałkowy atak nożownika w kościele w Sydney był aktem terroru, a sprawca przypuszczalnie kierował się ekstremizmem religijnym – ogłosiła we wtorek rano czasu miejscowego australijska policja.

Historyk: Podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali ponad 1,5 tys. polskich sportowców z ostatniej chwili
Historyk: Podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali ponad 1,5 tys. polskich sportowców

Niemcy zamordowali podczas II wojny światowej ponad 1,5 tys. polskich sportowców. Ginęli oni również z rąk sowietów. Wśród ofiar zbrodni katyńskiej było ponad 260 sportowców i działaczy sportowych – podkreślili uczestnicy dyskusji z cyklu „Tytani sportu” organizowanej przez stołeczny IPN.

Mazurek nie pozostawił suchej nitki na Protasiewiczu z ostatniej chwili
Mazurek nie pozostawił suchej nitki na Protasiewiczu

Robert Mazurek opublikował nagranie na Kanale Zero, w którym skomentował zachowanie byłego wicewojewody Jacka Protasiewicza.

Paweł Jędrzejewski: Przymusowa relokacja imigrantów. Polska przestanie być bezpiecznym krajem Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Przymusowa relokacja imigrantów. Polska przestanie być bezpiecznym krajem

39-letni Polak, zamieszkały w Szwecji, został - na oczach 12-letniego syna - zamordowany przez członków młodzieżowego gangu. Stało się to przed paroma dniami w Skarholmen - dzielnicy Sztokholmu.

Burza w Pałacu Buckingham. Sąd podjął decyzję ws. księcia Harry’ego z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Sąd podjął decyzję ws. księcia Harry’ego

Brytyjski książę Harry przegrał w poniedziałek pierwszą próbę odwołania się od orzeczenia sądu w sprawie dotyczącej odebrania mu policyjnej ochrony podczas pobytów w Wielkiej Brytanii.

Olbrychski nie poszedł do kościoła ze święconką: „Żona wystawiła koszyczek do ogrodu” z ostatniej chwili
Olbrychski nie poszedł do kościoła ze święconką: „Żona wystawiła koszyczek do ogrodu”

– Ja nigdy nie odchodziłem z Kościoła. Chociaż w tym roku po raz pierwszy nie poszliśmy do kościoła ze święconką – stwierdził w rozmowie z serwisem Onet słynny aktor Daniel Olbrychski.

Marek Sawicki chce wyrzucenia minister ds. równości: „Działanie nawołujące do zabijania” z ostatniej chwili
Marek Sawicki chce wyrzucenia minister ds. równości: „Działanie nawołujące do zabijania”

– My dziś mamy sytuację, w której spóźnioną antykoncepcję próbuje się zastąpić wczesną aborcją i ministra reklamuje coś, co zgodnie z prawem, Konstytucją i ustawami jest zabronione – stwierdził poseł PSL Marek Sawicki.

„Trwało to dwie minuty, nikt o nic nie zapytał”. Kulisy odwołania dyrektora Instytutu Pileckiego z ostatniej chwili
„Trwało to dwie minuty, nikt o nic nie zapytał”. Kulisy odwołania dyrektora Instytutu Pileckiego

„Dymisji się spodziewałam, znam reguły gry, odeszłabym sama. Zwalniała mnie Joanna Scheuring-Wielgus, trwało to dwie minuty, nikt o nic nie zapytał” – pisze Magdalena Gawin, była dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

Trener Polaka zamordowanego w Strefie Gazy: Zginął, wioząc chleb głodującym tylko u nas
Trener Polaka zamordowanego w Strefie Gazy: Zginął, wioząc chleb głodującym

– To był piękny człowiek. Może to zabrzmi górnolotnie, ale uważam, że być może w przyszłości zostanie nawet ogłoszony świętym. Został zamordowany, kiedy wiózł chleb głodującym. Czy można jeszcze pełniej wcielić Ewangelię w życie? – pyta w rozmowie z portalem Tysol.pl Henryk Łaskarzewski, trener śp. Damiana Sobola zamordowanego w Strefie Gazy przez armię izraelską.

REKLAMA

"Nie wyłączamy nikogo z naszej oferty" - nasz wywiad z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim

ARP uruchamia Centra Obsługi Przedsiębiorców dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. O warunkach uzyskania i zabezpieczenia kredytu, leasingu sprzętu specjalistycznego i usłudze international desk pozwalającej wejść na rynki zewnętrzne – z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim rozmawia Jakub Pacan.
 "Nie wyłączamy nikogo z naszej oferty" - nasz wywiad z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim
/ fot. Marcin Żegliński
Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP) to chyba novum w segmencie pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) na polskim rynku. Pierwszy raz agencja rządowa wychodzi bezpośrednio do MSP z takim wsparciem?
 
Paweł Kolczyński: – ARP do tej pory kojarzona była z aktywnością dotyczącą dużych przedsiębiorstw i restrukturyzacją problematycznych branż, na których, często przedwcześnie, stawiano krzyżyk. W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że doświadczenia zdobyte w restrukturyzowaniu, finansowaniu, stawianiu na nogi dużych spółek możemy wykorzystać w segmencie MSP. W COP przedsiębiorca może w oparciu o analizę dobrać najbardziej optymalne rozwiązania pożyczkowe dla swojej firmy, jak również skorzystać z takich instrumentów, jak usługi leasingu przemysłowego oraz pomoc proeksportowa, zwana international desk.
 
 
 Czym się różni oferta leasingu COP od innych ofert proponowanych przez banki komercyjne?
Nasze pożyczki i leasing uzupełniają działalność prowadzoną przez banki. W obszarze leasingu często trudno to dofinansowanie uzyskać. Z czego to wynika? Instytucjom finansowym nie jest tak łatwo wycenić specjalistyczne maszyny czy urządzenia. Bardzo często, jeśli nie same banki, to firmy leasingowe, które są własnością banków, mają problemy w finansowaniu skomplikowanych urządzeń, pojazdów czy maszyn. W wielu przypadkach takie maszyny są trudno zbywalne i instytucje finansowe nie chcą brać na siebie tego ryzyka. Pojawia się zatem pewna luka, którą chcemy wykorzystać, tym bardziej że mamy wieloletnie doświadczenie wspierania rozwoju przemysłu. Nie chcemy przy tym konkurować z bankami na leasing flotowy. U nas nie ma ukrytych opłat, opłat od aneksowania etc. Jest prowizja od udzielonej pożyczki. Wreszcie my, nie podlegając rygorowi KNF, możemy być w pewnych obszarach bardziej elastyczni. Okres karencji, jaki możemy zaproponować, może być kilkunastomiesięczny i trwać nawet 18 miesięcy. To okres, w którym przedsiębiorca może sfinansować inwestycję pożyczką z innego banku, np. w halę czy linię produkcyjną, zacząć uzyskiwać przychody z tego tytułu i tym samym pozyskać środki na spłatę kredytu bankowego.
 
 
Czyli ratujecie przedsiębiorstwa w momencie, gdy zagrażają im zatory płatnicze?
Tak, dajemy pożyczki obrotowe, pożyczki pod finansowanie kontraktów, inwestycyjne, innowacyjne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom firm, które z różnych przyczyn nie mogą przejść bankowego „sita”, ponieważ na przykład istnieją na rynku zbyt krótko. Zdarza się także, że firma kilka lat funkcjonuje sprawnie, ale przychodzi załamanie na jej głównym rynku i z tego powodu  przestaje być „bankowalna”. To też potencjalnie nasz klient.
 

A czy MSP będą chciały otwierać się na eksport? Często są to firmy rodzinne, które nie mają rozeznania, jak „ugryźć” rynek zewnętrzny. Poza tym nie ma już pustych miejsc...
W tej chwili nie ma alternatywy wobec podejmowania wyzwań i wychodzenia na rynki zewnętrzne. Polskie przedsiębiorstwa, jeśli chcą się rozwijać, to ze względu na efekt skali nie mogą tego wzrostu osiągnąć, działając jedynie lokalnie. W obrębie instytucji Polskiego Funduszu Rozwoju istnieje wiele organizacji, które po pierwsze – ułatwiają wejście na rynki zewnętrzne, po drugie – obniżają poziom ryzyka, po trzecie – pomagają sfinansować to przedsięwzięcie.
 

Czy są preferowane kierunki eksportu?
W pionie pożyczkowym, za który odpowiadam,  powstał zespół do spraw współpracy z zagranicą i wyznaczyliśmy sobie trzy główne kierunki. Przede wszystkim kierunek zachodni i kraje NAFTA, potem wschód, czyli wykorzystanie tych doświadczeń, które Polska ma z krajami Europy Wschodniej. Trzeci obszar to kraje tureckojęzyczne, Azja Centralna, Turcja, Uzbekistan, Kazachstan. To kraje, w których ze względu na doświadczenia historyczne mamy jakieś więzi i tutaj jest dużo mniejsza konkurencja.
 
 
Czy jest pożądany profil MSP, którym chcecie pomagać?
Nie wyłączamy nikogo, kto mógłby z naszego finansowania skorzystać. Natomiast są pewne branże, które przez rynki finansowe identyfikowane są jako obarczone pewnym ryzykiem. Trudno mi sobie wyobrazić, byśmy wchodzili w tej chwili w ryzykowny biznes deweloperski, natomiast jesteśmy obecni w branży budownictwa przemysłowego. Ale jak powiedziałem, każdy przypadek będziemy rozpatrywali indywidualnie i będziemy ofertę dostosowywali do potrzeb przedsiębiorcy.
 
 
Czy pomoc oferowana przez ARP nie będzie taką biurokratyczną drogą przez mękę? Wiele MSP nie chce np. wchodzić w dotacje unijne w obawie przed administracyjną mordęgą.
Bardzo staramy się, żeby uprościć proces i ubiegania się o finansowanie. W Centrach Obsługi Przedsiębiorstw wprowadziliśmy dla ułatwienia aplikację  ułatwiającą „sprawdzenie” zdolności finansowej przedsiębiorcy. Umożliwia ona szybką i kompleksową analizę finansów firmy. Jeśli przedsiębiorca chce sam zapoznać się z naszą ofertą, ma dostęp do naszej strony internetowej, na której jest tzw. parametryzator. Wystarczy wpisać dwa elementy: okres, w którym funkcjonuje, i kwotę pożądanego przez siebie dofinansowania. Na tej podstawie przedsiębiorca uzyskuje informację, co do zabezpieczeń i wyjściowego oprocentowania. ARP podpisała też porozumienie z Krajową Grupą Poręczeniową umożliwiające uzyskanie darmowych poręczeń, które będą zabezpieczały pożyczkę.

Wywiad przeprowadził red. Jakub Pacan.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe