REKLAMA

Co może grozić za obrażenie uczuć religijnych? Ekspert wyjaśnia

Dr Tymoteusz Zych z Instytutu Na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris w Telewizji Republika zdradził jakie konsekwencje może rodzić obrażanie uczuć religijnych.
 Co może grozić za obrażenie uczuć religijnych? Ekspert wyjaśnia
/ Army.mil
Artykuł 196 Kodeksu Karnego mówi:

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Czy w tym przypadku mogło dość do obrażenia uczuć religijnych?

Mamy dość konsekwentne orzecznictwo na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Przepis funkcjonuje od 1997 r. Biorąc pod uwagę to co się stało w ostatnich tygodniach chyba warto sobie zadać takie pytanie: Jeżeli zestawienie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z symbolem ruchu LGBT i umieszczenie tego zestawu na śmietnikach i toaletach nie jest obrazą uczuć religijnych, to co nim jest?

Czy artykuł 196 KK jest zgodny z Konstytucją?

Nasz Trybunał Konstytucyjny w 2015 r. wydał wyrok dot. zgodności art. 196 KK z Konstytucją i potwierdził tę zgodność opierając się na zapisie, że wolność słowa jest ograniczona ochroną godności człowieka. Jeżeli uderza się świadomie i intencjonalnie w to co jest dla człowieka święte to uderza się w jego godność

– dodał ekspert Ordo Iouris.

 

Źródło: TelewizjaRepublika.pl
kos


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura