[Tylko u nas] Krzysztof Świątek: Transparent z Donaldem do galerii sztuki

"Każde doskonałe dzieło sztuki jest moralnym postępem ludzkości" uważał Ludwig van Beethoven. Czy zatem jest wizją artystyczną , jak twierdzi Donald Tusk, zniekształcenie jednoczącego polską wspólnotę wizerunku Matki Boskiej z Jasnej Góry, przed którym gromadzili się i gromadzą Polacy w chwilach próby?
 [Tylko u nas] Krzysztof Świątek: Transparent z Donaldem do galerii sztuki
/ screen YouTube
Nie jestem znawcą sztuki i przyjmuję, że należy najpierw poznać biografię artysty i prądy współczesne, do których nawiązuje. Jednak możemy się zgodzić, że obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej jest skończonym dziełem. Czy dodanie jakiegokolwiek elementu do tegoż wizerunku jest procesem twórczym par excellence? Tworzeniem nowego dzieła? Czy dodania dwóch kresek do obrazu Chełmońskiego albo Boznańskiej nie uznalibyśmy za akt wandalizmu, a nie kreacji twórczej? 

Jeżeli ta pani, której nazwisko pominę, by nie wpisywać się w jej plan autopromocji, dokonuje regresu moralnego wspólnoty narodowej, to przysługuje jej tytuł artystki? A może to nie sztuka, a ... sztuczka? Trick dla podmycia tożsamości Polaków, by łatwiej nimi pogrywać? Zaczęło sìę od filmu "Kler", a to tylko kolejny etap. "Gdy idąc za głosem natchnienia tworzą dzieła naprawde wartosciowe i piękne, nie tylko wzbogacają dziedzictwo kulturowe kazdego narodu i całej ludzkości, ale pełnią także cenną posługę społeczną na rzecz dobra wspolnego" napisał Jan Paweł II , papież, ale także artysta. A jest wzbogacaniem dziedzictwa kulturowego profanacja? A może pani, która aureolę przerobiła na flagę LGBT to tylko aktywistka , skoro protestowała przed budynkiem TVP ? I jaki  wówczas realizuje scenariusz? Optowałbym za oddzieleniem aktywistów od artystów, a wtargnięcia na teren kościoła celem wysypania jakichś kartek nie nazwałbym tzw. performencem , a jedynie happeningiem. Jeśli zaś akcja tej pani, która zdeformowała święty wizerunek Matki Boskiej, była kreacją artystyczną, to domagam się, by transparent z twórczością ścienną kibiców sprzed lat z napisem "Donald matole..." wstawić do Galerii Sztuki Współczesnej do ekspozycji stałej.

Krzysztof Światek

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe