[Wideo] Dziś 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II

13 maja 1981 roku Jan Paweł II błogosławił pielgrzymów podczas audiencji generalnej na pl. Świętego Piotra w Rzymie. Do tamtego czasu papieski pojazd, Papa Mobile, był jeszcze odkryty. Nagle padły strzały, oddał je turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca. Sprawcę natychmiast ujęto.
Płyta na placu św. Piotra w miejscu, w którym dokonano zamachu na Jana Pawła II [Wideo] Dziś 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II
Płyta na placu św. Piotra w miejscu, w którym dokonano zamachu na Jana Pawła II / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Lucaok

Po postrzale papież osunął się, a na białej sutannie pojawiły się ślady krwi. Sam papież i cały świat katolicki łączą zamach, który nastąpił dokładnie w 64 rocznicę portugalskich objawień z wypełnieniem trzeciej z tajemnic, jakie Matka Boża przekazała dzieciom w Fatimie. Tajemnica ta mówi o biskupie w bieli ginącym od strzałów.

W tłumie wybuchła panika. Papież został ciężko raniony w brzuch i rękę, przewieziono go do kliniki Gemelli. Przez kolejne 5 godzin świat wstrzymywał oddech oczekując na finał tych wydarzeń. Miliony katolików modliło się od uzdrowienie dla Jana Pawła II. W Krakowie zabrzmiał Dzwon Zygmunta.

Papież szybko zaczął powracać do zdrowia, żadne organy wewnętrzne nie zostały uszkodzone. Swoje uzdrowienie Jan Paweł II przypisywał zawsze Matce Bożej Fatimskiej. Pocisk z broni Agcy został potem umieszczony w koronie figury Matki Bożej z Fatimy. Ali Agca został skazany na karę dożywotniego więzienia. 2,5 roku po zamachu papież spotkał się tam z Agcą. Nikt nie wie dokładnie, o czym rozmawiali poza tym, że papież przebaczył swemu prześladowcy. Nigdy także wymiar sprawiedliwości nie dotarł bezpośrednio do mocodawców Turka, choć głośno mówiło się, że rozkazy do ataku na papieża przyszły z Moskwy i wydał je sam Breżniew. Mehmet Ali Agca wyszedł na wolność w 2010 roku. Był jednak sądzony w Turcji za zabójstwo dziennikarza.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe