Prezydent na stulecie Powstań Śląskich: Powstańcy chcieli mówić w swojej polskiej, a śląskiej gwarze

Z okazji zainaugurowanych w tym w roku obchodów stulecia Powstań Śląskich Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z przedstawicielami mieszkańców Śląska. – Trzy razy trzeba było walczyć, by Śląsk mógł należeć do Polski – podkreślał Prezydent.
 Prezydent na stulecie Powstań Śląskich: Powstańcy chcieli mówić w swojej polskiej, a śląskiej gwarze
/ prezydent.pl

– Co to nam dzisiaj mówi, kiedy patrzymy na karty historii? Na pewno, że bardzo chcieli być w Polsce. Bardzo chcieli, żeby Śląsk był polski, że bardzo chcieli mówić w swojej polskiej, a śląskiej gwarze. Że bardzo chcieli tej wolności, możliwości mówienia, że jesteśmy Polakami

– akcentował Andrzej Duda. Jak dodał, fakt, że aż trzy razy trzeba było walczyć o Śląsk dowodzi, jak bardzo jest on cenny.

Prezydentowi RP przekazano replikę proporca powstańczego „Tobie Polsko”. – Sztandar będzie eksponowany w Pałacu Prezydenckim jako widomy znak i dowód, czym jest Śląsk i kim są Ślązacy – mówił Andrzej Duda. Prezydent wręczył Wojewodzie Śląskiemu i Marszałkowi Województwa Śląskiego flagę Rzeczypospolitej Polskiej, która zostanie wywieszona na gmachu Sejmu Śląskiego.

– Bardzo dziękuję, żeście z tym darem – tak bardzo cennym – przyjechali tutaj, do Warszawy, do Pałacu Prezydenckiego, i że dzięki Wam ten sztandar tu, w Pałacu Prezydenckim, będzie mógł być eksponowany jako widomy znak i dowód tego, czym jest Śląsk i kim są Ślązacy. Że są synami śląskiej ziemi i polskiej ziemi – z własnego pragnienia, z własnego wyboru i własnej krwi. To są właśnie powstania śląskie – to kwintesencja tego wielkiego śląskiego czynu polskiego i niepodległościowego

– powiedział prezydent Duda.

Rok 2019 Sejm ustanowił Rokiem Powstań Śląskich. – Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego – głosi przyjęta przez Sejm uchwała. Wyrażano w niej wdzięczność za „wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość RP”.
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe