REKLAMA

Ryszard Czarnecki: PO przesuwa się w lewo. Czy Kosiniak-Kamysz gra w totka?

Zapraszam do lektury wywiadu, którego udzieliłem w tym tygodniu dla Polskiego Radia Program Pierwszy, w ramach „Sygnałów Dnia”. Rozmowę przeprowadziła red . Katarzyna Gójska. Rozmowa została spisana, a jej tekst został autoryzowany.
 Ryszard Czarnecki: PO przesuwa się w lewo. Czy Kosiniak-Kamysz gra w totka?
/ Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność
A kolejnym gościem „Sygnałów Dnia” jest Ryszard Czarnecki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, witam Pana bardzo serdecznie. 
 - Witam Panią, witam Państwa równie serdecznie. 
Panie Pośle, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski tak skomentował Paradę Równości: „było radośnie i kolorowo, dziękuję za mnóstwo pozytywnej energii”. Do tej pory nie doczekaliśmy się stanowczego komunikatu do tych wydarzeń, które miały miejsce na Paradzie Równości, do bluźnierczej prowokacji, satyry z Mszy Świętej, były też wypowiedzi uczestników tej parady – bardzo wulgarne i pogardliwe wobec wyborców Prawa i Sprawiedliwości. I były też wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej, którzy mówili, że sprawie należy się przyjrzeć, że może te wydarzenia jednak wymagają potępienia. Czy Pan oczekuje, że prezydent Warszawy, który objął patronatem paradę równości, odniesie się w sposób jednoznaczny do tych wydarzeń? 
 - Powinien, minęło już 48 godzin, a nadal tego nie uczynił, więc to jest takie głośne i haniebne milczenie. Powiedział, że było radośnie – no ,pewnie dla ludzi wierzących nie było radośnie, gdy Msza Święta została sparodiowana, żeby nie powiedzieć sprofanowana w  ramach tegoż marszu równości, kiedy po raz kolejny pokazano pogardę dla uczuć osób wierzących w Polsce. Zatem jeżeli ktoś zachwala „Paradę  Równości” i jednocześnie pokazuje, jak się gardzi ludźmi wierzącymi w Boga, to ja dziękuję za takie parady, dziękuję za taką pseudo-tolerancję. 
Politycy PO mówią, że to były wydarzenia marginalne. Idea była zupełnie inna. 
- Bardzo przepraszam, ale nie chodzi o to jaka była idea, a jaki był polityczny wymiar,jaka była praktyka. Jeżeli uczestnicy tegoż marszu określają mianem k**** wyborców PiS, ja nie będę zreszta cytował innych skandalicznych napisów, wulgarnych i obrzydliwych, bo nie chcę tego czynić, w internecie można to łatwo znaleźć. (...). A ci, którzy domagają się tolerancji dla osób o innej orientacji seksualnej powinni właśnie w pierwszym szeregu walczyć o tolerancję w ogóle, chociażby dla osób wierzących. Jeżeli nie ma takiej tolerancji, to ich walka o tolerancję jest po prostu hucpą i czymś nie do przyjęcia, bo tak naprawdę widać, że chodzi o tolerancję, ale tylko dla niektórych.  
A jak Pan patrzy w ogóle na to wydarzenie, bo po raz pierwszy prezydent stolicy objął patronatem tzw. paradę równości. Czy to jest tak, że to wydarzenie wpisuje się w aktywność Rafała Trzaskowskiego, jego poglądy i zapatrywania w jaki sposób mają wyglądać relacje w Polsce, czy to ma szerszy kontekst i jest to element strategii politycznej Platformy Obywatelskiej czy szerokiego środowiska Koalicji Europejskiej bez względu na to, kto tam jest w tej koalicji, bo zdaje się, że PSL jest tam już jedną nogą, a SLD to zdaje się, że już dwoma, to też nie jest pewne. 
I jedno i drugie, pan prezydent Trzaskowski robi to, co mu w duszy gra, a gra mu karta LGBT+, którą niestety sprezentował warszawiakom. Mówię to ,niestety, z wielką przykrością, bo ta inicjatywa prezydenta PO  będzie dyskryminować polskich przedsiębiorców , przedsiębiorców z Warszawy, którzy jej nie podpiszą i nie będą mogli przez to zawierać z Urzędem Miasta w Warszawie umów. Jest to wiec dyskryminacja natury ekonomicznej i biznesowej, ale też jest to pewnie element szerszej strategii PO, która chce zmarginalizować partię „Wiosna”, walczy o ten elektorat i przesuwa się - i próbuje całą scenę polityczną przesunąć - w lewo. 
Ale przepraszam, ja wejdę w słowo, Grzegorz Schetyna i nie tylko on, bo politycy PO mówili w czasie kampanii, że jest w Koalicji Europejskiej taka konserwatywna kotwica i tą kotwicą miał być PSL. Jeżeli wszystko jest przesuwane na lewo, to ta kotwica ma rację bytu, czy siłą rzeczy zostanie wyrwana i będzie musiała podryfować za tym głównym okrętem? 
Konserwatywna kotwica do dna, jak to określił tutaj pan Leszek Jażdżewski, a więc alter ego Donalda Tuska. PSL wyszedł z Koalicji Europejskiej… 
 …nie, przepraszam, PSL nie wyszedł, tylko powiedział, że Koalicja Europejska była zawiązana tylko na czas wyborów europejskich, więc nie wyszedł, a koalicja się skończyła. 
 - PSL jest więc teraz samodzielne i ciekawe, jak długo wytrwa w tym postanowieniu, zważywszy, że członek sztabu PSL pan poseł Piotr Zgorzelski powiedział, że PSL do tej koalicji poszedł, ponieważ pieniędzy nie miał na kampanię. Zobaczymy. 
A na następną kampanię będzie miał pieniądze? 
- Myślę, że jeśli pan Kosiniak-Kamysz wygra w totolotka ze 100 razy z rzędu, to będzie miał. I  może będzie tłumaczył swoim działaczom, że może nie bardzo chce LGBT, no ,ale musi, bo „pieniędzy ni ma”, cytując pana Rostowskiego w trochę innej sprawie. Natomiast myślę, że to jest szerszy problem, PO łyka te przystawki typu SLD czy Nowoczesna i PSL, w olbrzymiej ilości sondaży te formacje nie mają żadnych szans idąc samodzielnie, w związku z tym widać,ze PO i Schetyna czyści teren koalicyjny. Pytanie czy to przyniesie przyszły elektorat – moim zdaniem niekoniecznie, zwracam uwagę, że partie tworzące Koalicję Europejską, a więc PO, SLD i PSL miały w sumie dotad 28 europosłów :  19 PO, 5 SLD i 4 PSL, a teraz po wyborach mają 22, a więc minus sześć mandatów. 
Dobrze, a teraz temat z drugiej strony sceny politycznej, czy jest możliwa koalicja, sojusz wyborczy Zjednoczonej Prawicy i ruchu Kukiz’15. Czy w ogóle jest taki temat? 
 - Wiemy o rozmowach pana Kukiza z częścią Konfederacji, chociaż na Korwina się już krzywi, rozmawiał też z PSL-em, pan Kukiz sam powiedział wczoraj, że prezes Kaczyński jest sceptyczny co do przyjęcia postulatów programowych na przykład… 
 …no ,ale powiedział, że pan prezes Kaczyński jest mniej sceptyczny na przykład na wspólny start. 
- Tak, ale warunkiem Kukiz’15, który ma ok. 3-4% w ostatnich sondażach, jest to, żeby przyjąć jego postulaty programowe, a to będzie dosyć trudne. Natomiast ,no cóż, jeżeli pan Kukiz uważa, że PO jest dla Polski nieszczęściem, to powinien wyciągnąć z tego polityczne wnioski i współpracować z PiS-em. 
 I tu stawiamy kropkę, Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS, był gościem „Sygnałów Dnia”, dziękuję bardzo. 
 Dziękuję bardzo.

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura