Mediacje trwają, Amazon daje podwyżki

Od maja w Amazon trwa spór zbiorowy. 18 czerwca w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem mediatora. Tego samego dnia, zanim doszło do rozmów, Amazon ogłosił, że od początku lipca podnosi płace.
 Mediacje trwają, Amazon daje podwyżki
/ Informacja prasowa
W sporze związki domagają się podwyżek płac, zmiany sposobu oceny pracowniczej, ograniczenia ilości umów tymczasowych i na czas określony. Pracodawca nie przyjął do tej pory żadnego proponowanego przez stronę związkową rozwiązania. W dniu mediacji pracodawca przekazał za to pracownikom komunikat dotyczący wzrostu wynagrodzeń. Amazon zrównał zarobki we wszystkich magazynach w Polsce, czego związki domagały się od dawna. Konieczność podwyżek oraz zrównania płac była podnoszona zarówno podczas sporu, jak i na wielu wcześniejszych spotkaniach z pracodawcą.

- Stąd z zadowoleniem przyjmujemy informację o decyzji spółki. Jednak stanowczo kwestionujemy wprowadzenie podwyżek bez uzgodnienia ich ze stroną związkową. Podczas wcześniejszych rozmów przedstawiciele Amazon nie chcieli negocjować żadnej kwoty. Organizacje nie godzą się na pomijanie strony związkowej w zakresie negocjacji płacowych. Ponadto zaproponowane przez pracodawcę kwoty znacząco odbiegają od oczekiwań pracowników oraz zgłoszonego przez nas postulatu oraz rynkowych realiów. Należy nadmienić, że średnia podwyżka płac ma wynieść 60 eurocentów za godzinę. To uwidacznia olbrzymie dysproporcje w wynagrodzeniach pomiędzy pracownikami Amazon w zachodniej części Europy mimo wykonywania tych samych obowiązków i takiego samego, jeśli nie większego, nakładu pracy. Ponadto utrzymujemy, że oprócz kwestii płacowej, palącą kwestią jest zmiana oceny pracowniczej obowiązującej w Amazon. Według związków jej celem jest wyłącznie dyscyplinowanie i karanie pracownika. Domagamy się również ograniczenia umów agencyjne i zatrudniania pracowników na umowach na czas nieokreślony. Uważamy, że standardy pracy w polskich oddziałach Amazon odbiegają od tych, jakie funkcjonują w innych krajach. Naszym zdaniem dialog praktycznie nie istnieje, a dotychczasowe rozmowy miały pozorowany charakter. Jeżeli pracodawca nadal będzie stosował taką strategię negocjacyjną i nie będzie kontynuował mediacji z wolą porozumienia, spór się zaostrzy, co biorąc pod uwagę determinację pracowników, może zakończyć się strajkiem

- piszą w swoim oświadczeniu przedstawiciele NSZ solidarność i OZZ Pracownicza z Amazon Fulfillment Poland Sp.z.o.o.
mk/źródło: informacja prasowa

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Na tę wiadomość czekali wszyscy. Dawid Kubacki przekazał nowe wieść ws. stanu zdrowia żony Wiadomości
Na tę wiadomość czekali wszyscy. Dawid Kubacki przekazał nowe wieść ws. stanu zdrowia żony

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Wicelider PŚ nie weźmie udziału w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

Komisarz praw człowieka Rady Europy zaniepokojona wydarzeniami we Francji Wiadomości
Komisarz praw człowieka Rady Europy zaniepokojona wydarzeniami we Francji

We Francji trwają ogólnokrajowe protesty przeciwko reformie emerytalnej i sposobowi jej wprowadzenia. W związku z tym komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović wyraziła w piątek zaniepokojenie "nadmiernym użyciem siły” francuskich służb wobec protestujących.

Nowy sondaż. Sześć partii w Sejmie Wiadomości
Nowy sondaż. Sześć partii w Sejmie

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę wygrałaby je Zjednoczona Prawica z wynikiem 36,4 proc., na 2. miejscu byłaby Koalicja Obywatelska z 27,9 proc. głosów. Poparcie dla obu ugrupowań zmalało – wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl.

Załamanie kursu akcji Deutsche Banku. Jest reakcja Olafa Scholza Wiadomości
Załamanie kursu akcji Deutsche Banku. Jest reakcja Olafa Scholza

Niepokój wokół Deutsche Bank. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zabrał głos.

Co się dzieje na Krymie? Ukraińcy: Nadano komunikat o ewakuacji Wiadomości
Co się dzieje na Krymie? Ukraińcy: Nadano komunikat o ewakuacji

Ewakuacja na Krymie? Z informacji, które przekazał Andrij Jusow – przedstawiciel ukraińskiego wywiadu – wynika, że niektórzy urzędnicy już wyprzedają swój majątek na półwyspie w obawie przed możliwym zagrożeniem.

W kierownictwie PO rozważano start w wyborach pod własnym szyldem, a nie szyldem Koalicji Obywatelskiej Wiadomości
"W kierownictwie PO rozważano start w wyborach pod własnym szyldem, a nie szyldem Koalicji Obywatelskiej"

W kierownictwie PO rozważano start w wyborach pod własnym szyldem, a nie szyldem Koalicji Obywatelskiej - wynika z informacji PAP. W takim przypadku koalicjanci Platformy z KO musieliby wystartować z jej list. Jesteśmy i będziemy za formułą koalicyjną - mówi Urszula Zielińska z Zielonych.

Borys Budka uderza w Konfederację: To jest umacnianie władzy PiS-u Wiadomości
Borys Budka uderza w Konfederację: "To jest umacnianie władzy PiS-u"

Borys Budka wypowiedział się na temat Konfederacji, która w ostatnim czasie umacnia się w sondażach wyborczych.

Robert Lewandowski szczery do bólu. Kapitan zaskoczył swoimi słowami Wiadomości
Robert Lewandowski szczery do bólu. Kapitan zaskoczył swoimi słowami

Reprezentacja Polski przegrała z Czechami w pierwszym meczu w ramach eliminacji do Euro 2024. Po meczu głos na temat spotkania zabrał Robert Lewandowski.

Rosyjska wiosenna ofensywa blisko punktu kulminacyjnego Wiadomości
"Rosyjska wiosenna ofensywa blisko punktu kulminacyjnego"

Wygląda na to, że rosyjska wiosenna ofensywa przeciwko Ukrainie zbliża się do punktu kulminacyjnego - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Kurdej-Szatan zapytana o powrót do TVP. Stawia warunek Wiadomości
Kurdej-Szatan zapytana o powrót do TVP. Stawia warunek

Barbara Kurdej-Szatan ponownie w TVP? Aktorka w jednym z wywiadów postawiła warunek, który mógłby sprawić, że ponownie pojawi się na antenie publicznego nadawcy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe