REKLAMA

Jerzy Bukowski: Godnie pożegnajmy dowódcę batalionu "Zośka"

Bardzo proszę Prezydenta RP o harcerskim rodowodzie, aby przyjął honorowy patronat nad ceremonią pogrzebową.
 Jerzy Bukowski: Godnie pożegnajmy dowódcę batalionu "Zośka"
/ pixabay.com
            W imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluję do Pana Prezydenta RP, aby zaplanowany na 31 lipca pogrzeb sprowadzanych właśnie z Argentyny szczątków kapitana Ryszarda Białousa-„Jerzego” - dowódcy batalionu „Zośka” Armii Krajowej odbył się z pełnym ceremoniałem państwowym i stał się wielką manifestacją patriotyzmu kilku pokoleń Polaków.
             Ten oddział AK, w skład którego wchodzili głównie harcerze Szarych Szeregów, chwalebnie zapisał się w najnowszej historii Polski, pogrzeb jego dowódcy w batalionowej kwaterze na Powązkach Wojskowych powinien więc mieć najwyższą rangę.
            Odnosząc się z ogromną wdzięcznością do inicjatorów sprowadzenia szczątków kpt. Białousa, czyli Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” oraz organizujących pogrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej bardzo proszę Prezydenta RP o harcerskim rodowodzie, aby przyjął honorowy patronat nad ceremonią pogrzebową, wziął w niej udział i rozważył pośmiertne uhonorowanie dowódcy legendarnego oddziału wysokim odznaczeniem państwowym oraz awansem oficerskim.
            Do wszystkich organizacji harcerskich kieruję serdeczną prośbę o jak najliczniejsze - pomimo sezonu obozowego -  uczestnictwo ich członków w pogrzebie kapitana Ryszarda Białousa-„Jerzego” i o wzniesienie się w tym dniu ponad dzielące ich różnice.  
            Niechaj wszyscy szanujący narodowe imponderabilia i wierni hasłu naszych przodków: „Bóg-Honor-Ojczyzna” Polacy pochylą 31 lipca głowy nad urną bohatera, który wspaniale dowodził młodymi ludźmi gotowymi rzucić na stos swój życia los.
            Czuwaj!
            W imieniu Rady POKiN - harcmistrz Jerzy Bukowski Harcerz Rzeczypospolitej 
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura