REKLAMA

Rozstrzygnięcie TK ws. Mariusza Kamińskiego. Po ułaskawieniu kasacja niezgodna z konstytucją

Przepis pozwalający wnieść kasację na niekorzyść oskarżonego w razie umorzenia postępowania z powodu zastosowania aktu łaski przez prezydenta, jest niezgodny z konstytucją - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. Tym samym rozstrzygnął ostatecznie spór o ułaskawienie Mariusza Kamińskiego. Tym samym TK zamknął drogę do kasacji umorzenia postępowania w sprawie Kamińskiego i Macieja Wąsika.
 Rozstrzygnięcie TK ws. Mariusza Kamińskiego. Po ułaskawieniu kasacja niezgodna z konstytucją
/ T. Gutry - Tygodnik Solidarność

Trybunał Konstytucyjny, na wniosek ministra Zbigniewa Ziobry, rozpatrzył zgodność z konstytucją trzech artykułów przepisu Kodeksu postępowania karnego. Stanowią one, że "kasację na niekorzyść można wnieść jedynie w razie uniewinnienia oskarżonego albo umorzenia postępowania" w zakresie, "w jakim przepis ten dopuszcza możliwość wniesienia kasacji na niekorzyść oskarżonego w razie umorzenia postępowania z powodu zastosowania aktu łaski przez prezydenta". Według TK te normy są niezgodne z konstytucją.

W 2015 roku Sąd Rejonowy w Warszawie skazał byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas organizowania w 2007 roku operacji specjalnej mającej dowodzić, że za łapówki załatwiano w Ministerstwie Rolnictwa odrolnienie ziemi. Skazani - Kamiński i Wąsik - usłyszeli wyrok trzech lat więzienia.

Ułaskawił ich prezydent Andrzej Duda. Sąd postępowanie apelacyjne umorzył. Od umorzenia do Sądu Najwyższego wpłynęły kasacje złożone przez oskarżycieli posiłkowych, czyli rodzinę Leppera.

Pod koniec maja 2017 r. SN uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych. To orzeczenie otwierało droge do rozpatrzenia złożonych kasacji. Zablokował je jednak, składając skargę w tej sprawie do TK, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który we wniosku zaznaczył, że dopuszczalność kasacji, na podstawie przepisów Kpk w sytuacji umorzenia postępowania z powodu aktu łaski prezydenta, prowadziłaby do niedopuszczalnej konstytucyjnie kontroli kompetencji głowy państwa, wyłącznie na podstawie aktu niższego rzędu.

W połowie lipca ubiegłego roku TK rozstrzygnął już późniejszy wniosek Ziobry, dotyczący nieuwzględnienia w Kpk aktu łaski jako powodu niedopuszczalności dalszego prowadzenia sprawy karnej. Przyznał wówczas rację skarżacemu, że jest to niekonstytucyjne. Zdanie odrębne do wyroku zgłosił sędzia Leon Kieres.

Dziś Trybunał Konstytucyjny również przyznał rację skarżącemu. Tym samym zamknął drogę do kasacji umorzenia postępowania w sprawie Kamińskiego i Wąsika.

Źródło: Rzeczpospolita


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura