W Poznaniu odbył się ważny szczyt z udziałem prezydenta, premiera i kanclerz Merkel

W trwającym od środy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele krajów biorących udział w Procesie Berlińskim – inicjatywie służącej wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. Do stolicy Wielkopolski przybyli m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premierzy Francji Edouard Philippe i Wielkiej Brytanii Theresa May oraz premierzy państw Bałkanów Zachodnich.
 W Poznaniu odbył się ważny szczyt z  udziałem prezydenta, premiera i kanclerz Merkel
/ prezydent.pl

Bez pełnej integracji Bałkanów, wraz z ich pięknymi tradycjami oraz różnorodnymi kulturami, Europa nie zacznie oddychać pełną piersią. (...) Polska jest państwem opowiadającym się za polityką rozszerzenia Unii, bo opowiada się za Europą solidarności i otwartości, a nie Europą wzajemnych uprzedzeń, zamykającą się w partykularnych interesach i obawach

– mówił Andrzej Duda podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu.

Podczas wystąpienia Prezydent RP wyraził żal, że nie wszyscy partnerzy w Unii podzielają polski punkt widzenia.

– Dlatego  jestem wyjątkowo zasmucony i rozczarowany, gdy dowiaduję się o kolejnym przełożeniu terminu otwarcia negocjacji akcesyjnych z kandydującymi państwami – w tym przypadku z Albanią i Macedonią Północną

– zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał też swoje słowa wypowiedziane podczas majowego szczytu w Tiranie: Polska nie godzi się na to, aby państwa tego regionu brały udział w biegu, w którym nie widać mety.

–Zachęcam, żeby właśnie to przesłanie stało się jasną deklaracją poznańskiego szczytu

– dodał Andrzej Duda.

O roli polskiego doświadczenia mówił premier Morawiecki.

– Podzielenie się swoimi doświadczeniami i obserwacjami z naszymi partnerami to niezwykle ważny proces

–  zaznaczył premier.

Szef rządu zaznaczył, że Polska dzieli się z uczestnikami Procesu Berlińskiego swoimi doświadczeniami w zakresie budowy sprawnych instytucji państwowych, samorządowych, sprawnych instytucji podatkowych oraz doświadczeniami dotyczącymi zwalczania korupcji. Te nasze doświadczenia są ważne dla państw z południa Europy –  mówił.

Głęboko wierzę w to, że niedługo ta integracja zakończy się pełnym sukcesem i te sześć krajów będzie częścią UE – podkreślił premier mówiąc o: Serbii, Czarnogórze, Albanii, Macedonii, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.

Proces Berliński to inicjatywa, która ma na celu integrację sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską oraz wzmocnienie współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury. W tym roku w Procesie Berlińskim przewodnictwo objęła Polska.

Źródło: premier.gov.pl / prezydent.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe