REKLAMA

Sąd w Berlinie: żona i dzieci terrorysty z IS muszą wrócić do Niemiec

Jak informuje BBC za niemieckimi mediami, sąd w Berlinie uznał, że obywatelska Niemiec, żona wojownika samozwańczego Państwa Islamskiego oraz jej trójka dzieci powinna wrócić do Niemiec. Sprowadzenie jej jest obowiązkiem niemieckiego rządu.
Wikimedia Common Sąd w Berlinie: żona i dzieci terrorysty z IS muszą wrócić do Niemiec
Wikimedia Common / Wikimedia Creative Commons
To pierwszy taki wyrok w Niemczech. I zaskakujący – bo dotychczas europejskie kraje, które zmagały się z podobnymi problemami, swoich obywateli, którzy w taki, czy inny sposób zbliżali się do ISIS byli traktowani z daleko posuniętą ostrożnością. Bywały również przypadki, kiedy rządy decydowały się uznać swoich obywateli za zagrażających publicznemu bezpieczeństwu. Również władze niemieckie były skłonne przyjmować dzieci islamistów – jednak bez matek, a to dlatego że ich możliwa radykalizacja stwarzała zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Tym razem niemiecki sąd uznał, że dzieci kobiety ucierpiałyby, gdyby dalej musiały pozostawać w syryjskim obozie dla uchodźców w miejscowości Al.-Hol. To dzieci w wieku dwóch, siedmiu i ośmiu lat, które urodziły się na Bliskim Wschodzie zaś ich związek z Niemcami to wyłącznie urodzenie z matki pochodzącej z Dolnej Saksonii.
Decyzja sądu nastąpiła po pozwie, jaki władzom wytoczyła rodzina kobiety. I nie jest to pierwszy pozew w tej sprawie. W syryjskich obozach przebywa kilkadziesiąt niemieckich żon islamskich terrorystów. I ponad setka dzieci.
Po powrocie czeka ją śledztwo w sprawie ewentualnej współpracy z ISIS.

P. źródło: BBC, SZ
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura