REKLAMA

Rosja. Bez zmian w standardach wyborczych. Komisja wyborcza blokuje opozycję

Czterech kandydatów do rady miejskiej Moskwy nie weźmie udziału w wyborach – deklaruje Rosyjska Komisja Wyborcza zarzucając im przedstawienie list poparcia pod kandydaturami z niepewnymi podpisami wyborców. To, że kandydaci są popularnymi w Rosji opozycjonistami oraz ostatnie antyputinowskie manifestacje z ich udziałem mają nie mieć z decyzją Komisji nic wspólnego.
Jabloko Rosja. Bez zmian w standardach wyborczych. Komisja wyborcza blokuje opozycję
Jabloko / Wikimedia Commons
Chodzi o byłego deputowanego do rosyjskiej dumy Dimitrija Gudkova, Lubowa Sobola i Iwana Żdanowa, którzy są współpracownikami Aleksieja Nawalnego oraz Siergieja Mitrochina, współzałożyciela partii Jabłoko i jednocześnie szefa moskiewskiego oddziału partii. To najsilniejsze kandydatury opozycji wystawione w najbliższych wyborach do rady miejskiej rosyjskiej stolicy i jedna piąta opozycyjnych kandydatów w ogóle.
Według rosyjskiej administracji ponad 10 proc. podpisów poparcia zgłoszonych przez tych kandydatów można zakwestionować co do ich ważności. A zgodnie z rosyjskim prawem to wyklucza ich z możliwości kandydowania. Kandydaci nie mieli szans na złożenie wyjaśnień, ani odwołanie się od decyzji komisji wyborczej. Deklarują jednak, że mają dowody na prawdziwość podpisów, tyle że nikt tych dowodów nie chce rozpatrzeć. Ponownie wzywają swoich sympatyków do organizowania codziennych wieców, które od wtorku odbywają się w Moskwie. Rosyjski OMON jest przygotowany na to, aby siłowo rozpędzać demonstracje opozycji.
P, źródło: RTV, Jabłoko
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura