Von der Leyen o "praworządności": Nikogo nie wskazywać palcem. Wszyscy oceniani wg tych samych metod

Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie z dziennikarzami Faktu i Bilda wypowiedziała się nt aktualnych problemów w Unii, m.in. o budowie gazociągu Nord Stream 2, kwestii imigrantów, a także przedstawiła swoją wizję Europy.
 Von der Leyen o "praworządności": Nikogo nie wskazywać palcem. Wszyscy oceniani wg tych samych metod
/ screen You Tube
Według nowej przewodniczącej KE „praworządność jest jednym z fundamentów Unii Europejskiej i musimy o nią walczyć”. Von der Leyen podkreśliła, że żeby chronić tę wartość, Unia Europejska posiada obecnie wiele istotnych narzędzi, które zapewniają przestrzeganie praworządności. Jedną z nich jest zastosowanie art. 7 – który jak podkreśliła, powinien być ostatnim i ostatecznym środkiem.
 

Nie powinniśmy przy tym nikogo wskazywać palcem. Sytuacja w krajach członkowskich powinna być oceniana wg tych samych metod

 
- mówi von der Leyen.
 
Jednym z tematów poruszonych w rozmowie była także sprawa gazociągu Nord Stream 2. Dziennikarze zapytali przewodniczącą, co sądzi o tym, że dla wielu krajów, w tym Polski czy państw bałtyckich, NS2 jest projektem politycznym. Według von der Leyen, najważniejszym celem jest dywersyfikacja źródeł energii i uniknięcie zależności – zwraca uwagę, że właściwym posunięciem w przypadku Nord Streamu byłoby rozdzielenie działalności dystrybucyjnej od przesyłowej. 
 

Istnieje ryzyko zbyt dużego uzależnienia dostaw energii od Rosji. Aby zdywersyfikować źródła dostaw, kluczowe są dla nas inne formy energii

 
- zwraca uwagę przewodnicząca, podkreślając, że dywersyfikacja źródeł energii jest kluczowa dla bezpieczeństwa Unii.
 
Zapytana o kwestię migracyjną, von der Leyen, inaczej niż w przypadku kanclerz Merkel, mówiła o pomocy i inwestycji w krajach pochodzenia migrantów. „Musimy dać tym ludziom jakieś perspektywy” – uważa przewodnicząca KE. Jednocześnie podkreśliła, że nasze granice muszą być chronione poprzez agencję Frontex. 
 

Migracja to wyzwanie długotrwałe i nie mamy tu prostych odpowiedzi

 
- przyznaje von der Leyen.
 
Źródło: Fakt.pl
kpa/k
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe