Planujesz urlop nad Bałtykiem? W tych miejscach przez sinice zamknięto kąpieliska...
Opublikowano dnia 22.07.2019 16:25
Planujesz wakacje nad Bałtykiem? Niestety, ale musisz się spodziewać kłopotów z sinicami. Część kąpielisk jest zamknięta.
Sinice (cyjanobakterie) taksonomicznie należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura może dochodzić do 90°C. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników. Szczególną uwagę poświęca się cyjanobakteriom, które produkują związki toksyczne. W Morzu Bałtyckim toksyczne zakwity tworzy gatunek Nodularia spumigena, chociaż w przybrzeżnych wodach odnotowuje się również liczne występowanie typowo słodkowodnych gatunków zwłaszcza z rodzaju Dolichospermum jak i Microcystis.
Zakwitem wody nazywamy zmianę zabarwienia wody spowodowaną masowym namnażaniem się glonów. Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego. Zabarwienie kożuchów sinicowych jest różne: niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe oraz niekiedy czerwono-brązowe. Zależy to od gatunków tworzących kożuch, intensywności światła i wieku zakwitu. Wiele gatunków może wydzielać zapachy zatęchłe, ziemiste, lub trawiaste. Takie zakwity glonów czasami mogą tworzyć piany na brzegu zbiornika.
Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Kożuchy sinicowe mogą szybko tworzyć się podczas bezwietrznych dni, jednak tak samo szybko mogą zniknąć, gdy nagle zerwie się wiatr i wzrośnie falowanie. Zakwity wody mogą być spowodowane masowym występowaniem jednego, dwóch lub wielu gatunków mikroorganizmów - zazwyczaj są to sinice, jednak w sprzyjających warunkach mogą to być również zielenice, złotowiciowce, kryptofity lub bruzdnice i okrzemki (zwłaszcza w morzach i oceanach).
U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości:
• wysypka na skórze,
• swędzenie i łzawienie oczu,
• wymioty,
• biegunka,
• gorączka,
• bóle mięśni i stawów
Według Serwisu Kąpielisk Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zamknięte są kąpieliska:- Darłówko Zachodnie kąpielisko nr 6
- Kąpielisko nr 3 - "Mała Plaża" na Helu
- Gdynia Redłowo
- Sopot-Kamienny Potok-Koliba
- Sopot-Hotel Sopot-Beach Club
- Sopot-Hotel Haffner-Esentra
- Sopot-Park Północny I
- Sopot-Park Północny II
- Sopot-K22
- Sopot-Łazienki Południowe
- Sopot-EKO-Tropikalna Wyspa
- Sopot-32A-33
- Mikoszewo
Źródło: wprost.pl/ sk.gis.gov.pl