Prezydent: Jakaż musiała być duma pradziadków, kiedy w odrodzonej ojczyźnie wstępowali do policji...

Wyznacznikiem naszych działań jest silne państwo polskie:  wyrozumiałe i pomocne wobec słabszych, a stanowcze i bezwzględne wobec przestępców – powiedział szef rządu podczas uroczystości 100. rocznicy Święta Policji Państwowej.
 Prezydent: Jakaż musiała być duma pradziadków, kiedy w odrodzonej ojczyźnie wstępowali do policji...
/ prezydent.pl
Podczas wystąpienia, Mateusz Morawiecki zacytował słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: Siła bez sprawiedliwości jest tyranią, a sprawiedliwość i wolność bez siły, to tylko dziecinada i gadulstwo. Jak zaznaczył premier, słowa te są dewizą działań rządu.

Premier podziękował za ofiarną służbę wszystkim funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom Policji. Dziękuję za ogromne poświęcenie i za wszystko, co robicie każdego dnia. Dziękuję za to, że codziennie, idąc do pracy, musicie mieć świadomość narażania własnego życia – podkreślił szef rządu.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że według wskaźników, 98 proc. naszych obywateli czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania.

– Warto się wsłuchać w słowa policyjnego ślubowania. Jeżeli ktoś tego nie zrobił przed chwilą, kiedy składali je warszawscy policjanci, warto wziąć do ręki ten bardzo ważny tekst i przede wszystkim zwrócić uwagę na to, od czego on się zaczyna: „Ślubuję służyć wiernie narodowi”. Ktoś spyta, dlaczego nie Rzeczypospolitej Polskiej? Oczywiście Rzeczypospolitej Polskiej także, ale poprzez służbę narodowi, czyli poprzez służbę człowiekowi – to jest właśnie wielkie zadanie tej niezwykle istotnej służby państwowej, jaką jest policja

– powiedział prezydent Andrzej Duda, który przypomniał początki polskiej policji.

– Po długiej czarnej nocy zaborów, kiedy Polski nie było na mapie, jakaż musiała być duma i radość tych ludzi, naszych pradziadków, dziadków, w 1919 roku, kiedy w odrodzonej ojczyźnie wstępowali do Policji Państwowej po to, by służyć narodowi, po to, by z wielkim przekonaniem służyć ludziom, zapewniać im bezpieczeństwo, stać na straży ich mienia, ścigać przestępców i zapobiegać przestępstwom. Czynić to, co dla zwykłego człowieka jest tak niezwykle ważne, zapewniać poczucie bezpieczeństwa i budować silne państwo

– dodał prezydent.

Podczas obchodów na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się również ceremonia wręczenia nominacji generalskich oraz uroczystość ślubowania policjantów Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, a także promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na pierwszy stopień oficerski. Uhonorowano również pięciu laureatów konkursu Policjant, który mi pomógł.

 Na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali:
insp. Paweł Dzierżak – Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach
insp. Tomasz Klimek – Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie
insp. Andrzej Łapiński – Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi
insp. Henryk Moskwa – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie

Źródło: premier.gov.pl / prezydent.pl
kos

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe