REKLAMA

Te sieci handlowe praktycznie nie płacą w Polsce podatku dochodowego

W publikacji Jacka Frączyka na portalu money.pl czytamy, iż - mimo wielomiliardowych przychodów - zagraniczne sieci handlowe prawie nie płacą w Polsce podatku dochodowego.
 Te sieci handlowe praktycznie nie płacą w Polsce podatku dochodowego
/ pixabay.com

Przychody wielomiliardowe, a zysków żadnych. Patrząc na wyniki działalności wielu sieci handlowych w Polsce aż dziw, że opłaca im się tę działalność prowadzić. Budżet wciąż musi się obejść smakiem. Konkretne pieniądze płacą tylko nieliczni


- pisze red. Frączyk. Z tekstu dowiadujemy się, iż wyniki działalności sieci handlowych w Polsce wskazują na to, że wiele firm działa... "charytatywnie". Sumarycznie sieci handlowe wypracowały 231 miliardów złotych przychodów, ale tylko 8,4 mld zł zysku brutto. Podatku dochodowego zapłacono jedynie 1,6 mld zł.

Jakie firmy nie odprowadziły do polskiego budżetu ani złotówki w ubiegłym roku? Auchan, Tesco, Macro Cash and Carry, Intermarche i Drogerie Natura. Nie jest to sytuacja wyjątkowa - dzieje się tak od lat. Z zestawienia wynika, że podatków nie płaci również niemiecki Lidl, który dochód miał uzyskać ostatnio w 2016 roku, jednak w oświadczeniu przesłanym redakcji przez Aleksandrę Robaszkiewicz, menadżera ds. komunikacji w Lidl Polska, firma przekonuje, że Lidl Polska na przestrzeni ostatnich lat (2015-2018) w każdym roku obrotowym odprowadzał około 1 mld zł podatków - CIT, VAT, PIT i innych danin publicznych.

Firmami, które były "przyjaźnie" nastawione do budżetu były m.in Jeronimo Martins (zapłacono 510 mln zł podatku CIT, co stanowi 1% obrotu), Rossmann (237 mln zł podatku, 2,85% obrotu), LPP SA (144,8 mln zł podatku, 2,09% obrotu), Pepco (122 mln zł, 2,67% obrotu), Castorama (118 mln zł, 1,72% obrotu).

źródło: money.pl

raw/k

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura