REKLAMA

Na oficjalnym BiP-ie Gdańska wśród honorowych obywateli sylwetka... Adolfa Hitlera

Oficjalny BiP Miasta Gdańsk chwali się bardzo długą listą honorowych obywateli tego miasta. Wśród biogramów możemy znaleźć między innymi: Adolfa Hitlera, Hermann Göringa i Bolesława Bieruta.
 Na oficjalnym BiP-ie Gdańska wśród honorowych obywateli sylwetka... Adolfa Hitlera
/ YT, print screen
Na BIP-ie Gdańska możemy przeczytać krótki biogram przywódcy III Rzeszy, który przedstawia okoliczności nadania mu honorowego obywatelstwa. 

20 kwietnia 1939 r. całe Niemcy uroczyście obchodziły 50-lecie urodzin swego przywódcy. Z tej okazji Senat Wolnego Miasta Gdańska zaliczył go w poczet honorowych obywateli miasta. 20 kwietnia 1939 r. w kancelarii Rzeszy w Berlinie, gauleiter Albert Forster wręczył pamiątkowy dyplom jubilatowi. A.Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1945 r. w bunkrze pod kancelarią kanclerza w Berlinie. 


Aktualizacja: Na stronie podani są wszyscy honorowi obywatele od 1814 roku. Pod listą poinformowano, że tytuł honorowego obywatela dla Hitlera i Göringa stracił ważność na mocy dekretu KRN z 30 marca 1945 r. 

A co z BIP-u dowiemy się o Bierucie? 


Od kwietnia 1945 r. interesował się stanem Gdańska po zniszczeniach wojennych. Kilkakrotnie przebywał w nim z członkami rządu. Był zwolennikiem odbudowy zabytkowego centrum. Jak wynika z wielu wspomnień, osobiście zatwierdził koncepcję rewaloryzacji Głównego Miasta wspierając to przedsięwzięcie dodatkowymi funduszami rządowymi. Licząc na wsparcie finansowe przez rząd obchodów 950-lecia powstania Gdańska, na wniosek Prezydium 7 lipca 1947 r. Rada Miejska przez aklamację przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. Powiadomiony o tym B.Bierut poinformował władze, że nie będzie uczestnikiem obchodów rocznicowych, a ich program z braku środków finansowych należy ograniczyć do realnych możliwości. 10 sierpnia 1947 oddano tylko do użytku odbudowany budynek przy ul. Legnickiej 14 z mieszkaniami dla kombatantów z września 1939 r., a w Bibliotece Miejskiej /dziś Biblioteka Gdańska PAN/ przy ul. Wałowej otwarto wystawę "Stary Gdańsk w grafice". 

Dyplom Honorowego Obywatela wręczyła B. Bierutowi w Belwederze delegacja władz miasta z prezydentem Bolesławem Nowickim i przewodniczącym MRN Alfredem Mossakowskim na czele. Delegacja poinformowała także prezydenta o pracach przy odbudowie miasta jak i obchodach rocznicowych. 

A co możemy dowiedzieć się o otrzymaniu tego zaszczytnego tytułu przez Hermanna Göringa?
 

12 stycznia 1943 r. marszałek Rzeszy obchodził pięćdziesięciolecie urodzin. Wśród wielu prezentów i wyróżnień z inicjatywy swego przyjaciela gauleitera Alberta Forstera, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. Akt jego nadania podpisany przez nadburmistrza Georga Lippke wręczony został jubilatowi 12 stycznia 1943 r. w Berlinie. Na czele gdańskiej delegacji stali: gauleiter Albert Forster i nadburmistrz G.Lippke. Sam dyplom, zaprojektowany przez architekta dr Bruno Fendricha, wypisany został na starym pergaminie z kopią pieczęci miejskiej z 1233 r. odciśniętej w czerwonym wosku. Za futerał służyła podstawa modelu dawnego gdańskiego statku "Piotr z Gdańska". Ciekawostką jest fakt, iż sam dyplom zachował się do dnia dzisiejszego. Znajduje się w zbiorach niemieckiego kolekcjonera Tomasza Niewodniczańskiego i była pokazywana na jego wystawie w Berlinie, a w 2003 r. w Warszawie i Wrocławiu. Model statku zapewne zaginął. 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura