REKLAMA

„Agenturalna przeszłość Kamińskiego?” Gmyz: „Szmaciarze ze stajni qnia". Cenckiewicz: „Można sprawdzić”

Jan Piński zapowiedział publikację książki o Mariuszu Kamińskim, szefie MSWiA. Według zapowiedzi w książce ma być zawarta informacja o rzekomej współpracy Mariusza Kamińskiego z SB. Do sprawy odniósł się historyk prof. Sławomir Censkiewicz i dziennikarz Cezary Gmyz.
 „Agenturalna przeszłość Kamińskiego?” Gmyz: „Szmaciarze ze stajni qnia". Cenckiewicz: „Można sprawdzić”
/ prezydent.pl

- Oto wszystkie informacje i zapisy kartoteczne o Mariuszu Kamińskim - wszędzie kategorie II i III czyli rozpracowania, sprawy śledcze, prokuratorskie i sądowe! Był wrogiem SB i PRL!


- komentuje historyk Sławomir Cenckiewicz publikując link do katalogu IPN

- Ci szmaciarze z qńskiej stajni mają tego pełną świadomość.  To chamska zemsta za odcięcie ich od nielegalnego finansowania z funduszu operacyjnego Agencji Wywiadu i złożenie zawiadomienia w sprawie tego przekrętu do do prokuratury. Oraz za ściganie przebierańców udających służby


- dodaje Cezary Gmyz 

Sprawa ma dotyczyć Kwestionariusza Ewidencyjnego ps. "Marek" nr. ew. 4477 Czym były KE? Na stronie IPN czytamy na ten temat:

„Kategoria sprawy operacyjnej i akt jej dotyczących. KE zakładano na osoby nieprowadzące w chwili wszczęcia sprawy »wrogiej« działalności, które jednak: »[…] były w przeszłości karane za wrogą działalność, były podejrzane o organizowanie wrogich manifestacji, wystąpień, podsycanie nastrojów niezadowolenia, prowadzenie wrogiej propagandy, swoim zachowaniem i postawą nasuwają uzasadnione podejrzenie, że mogą podjąć wrogą działalność w chwili powstania sprzyjających ku temu warunków, zajmowały eksponowane stanowiska w instytucjach i organizacjach prowadzących lub inspirujących działalność przeciwko PRL albo innym krajom socjalistycznym«. (...) Celem prowadzenia KE było rutynowe kontrolowanie działalności osób znajdujących się niegdyś w zainteresowaniu operacyjnym SB bądź notowanych za »antypaństwowe« wystąpienia, kategorie osób podlegających inwigilacji w ramach KE »z klucza« określali w odrębnych dla każdego z pionów SB zarządzeniach dyrektorzy departamentów II, III i IV MSW”

Źródło: TT/IPN.gov.pl/TVP.info

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura