Instagram wypowiada wojnę fake newsom. Stanie się to przykrywką dla blokowania niewygodnych kont?

Instagram zamierza podjąć walkę z fake newsami, na razie tymczasowo wprowadzono nowe systemowe rozwiązanie. 
 Instagram wypowiada wojnę fake newsom. Stanie się to przykrywką dla blokowania niewygodnych kont?
pixabay.com
Wczoraj firma poinformowała, że w Stanach Zjednoczonych wprowadzona zostanie opcja, które będzie pozwalała oznaczać użytkownikom nieprawdziwe wpisy. Początkowo w dziale „eksploruj” i w wyszukiwarce z hasztagami. Przypominamy, że Instagram należy do Facebooka. 

– To nasz pierwszy krok w stronę kompleksowej walki z dezinformacją. Z naszych ekspertyz wynika, że Instagram najprawdopodobniej będzie kluczowym, codziennym polem bitwy


– podkreślała Stephanie Otway, rzeczniczka Facebooka. 

Niedawno Instagram i Facebook znalazły się pod krytyką związaną z brakiem interwencji w wobec profili związanymi  z paramedycyną, medycyną niekonwencjonalną i ruchami antyszczepionkowymi.
 
W poprzednim miesiącu charytatywna organizacja Full Fact wezwała Facebooka do przekazania większej informacji o podawanych dalej fake newsach. 

Otwartym pytaniem pozostaje – czy nowa opcja nie stanie się furtką do zgłaszania jako treści nieprawdziwych tych niewygodnych. Szczególnie, że podobny mechanizm był właśnie w ten sposób wykorzystywany na Facebooku przez liberalne środowiska do blokowania profili o treściach prawicowych i konserwatywnych. 

Instagram to serwis społecznościowy i aplikacja opierająca się głównie na dodawaniu i hostingu zdjęć. W 2012 roku Instagram został zakupiony przez Facebook za 1 mld USD. W czerwcu 2018 r. liczba użytkowników Instagrama na świecie wyniosła miliard osób, w tym czasie w Polsce z aplikacji korzystało 5,9 mln osób.

Źródło: wprost.pl
kos
 

Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura