Polskie MSZ wzywa Rosję do zaprzestania nielegalnych działań przeciwko Gruzji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej opublikowało oświadczenie w związku z kolejnym aktem „borderyzacji” w regionie Osetii Południowej.
 Polskie MSZ wzywa Rosję do zaprzestania nielegalnych działań przeciwko Gruzji
Flickr

Jak wskazuje polskie MSZ, wznowienie „instalacji sztucznych barier” w wiosce Gugutiantkari, położonej w pobliżu Administracyjnej Linii Granicznej realizowane jest przez nieuznawane władze regionu, które wspiera Rosja.

Proces „borderyzacji”, trwający nieprzerwanie od 2011 r., poważnie wpływa na sytuację ludności mieszkającej w pobliżu linii okupacyjnej (ABL) i skutkuje dalszym ograniczeniem swobodnego przepływu osób i towarów


- czytamy w komunikacie.

Procesem „borderyzacji” określa się budowanie sztucznych ogrodzeń na granicy państw i przesuwanie ich „w głąb” terytorium jednego z nich.

To kolejne nielegalne działanie de facto władz regionu Cchinwali/Osetii Południowej nie tylko pogarsza i tak już dramatyczną sytuację humanitarną miejscowej ludności, ale także stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności w terenie


- wskazuje polskie MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania nielegalnych działań przeciwko Gruzji. Dodatkowo wezwali także do wypełnienia wszystkich zobowiązań wynikających z Porozumienia Pokojowego z 2008 roku. 

Źródło: gov.pl / wpolityce.pl
kpa


Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura