REKLAMA

"Die Welt": Żądania reparacji w PL kwestionują porządek europejski i podsycają antyniemieckie uprzedzenia

We wtorek 20 sierpnia na łamach niemieckiego dziennika „Die Welt” pojawił się tekst dotyczący żądania przez Polskę reparacji od Niemiec. Zdaniem autorów Warszawa "kwestionuje porządek Europejski" i "podsyca antyniemieckie uprzedzenia".
 "Die Welt": Żądania reparacji w PL kwestionują porządek europejski i podsycają antyniemieckie uprzedzenia
/ pixabay.com

Stawiając coraz to większe żądania, które zapewne wkrótce przekroczą miliard euro, PiS podsyca antyniemieckie uprzedzenia. Rząd w Warszawie wie, że na drodze prawnej niczego nie może osiągnąć


- ocenia "Die Welt". Dziennik jest przekonany, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego nie ma żadnych podstaw dla polskich roszczeń reparacyjnych wobec Niemiec. Ponadto zarzuca, że roszczenia pod znakiem zapytania stawiają cały powojenny porządek europejski. 
 

Jeżeli kilkakrotnie powtórzona rezygnacja polskich rządów z reparacji nie obowiązuje, to jakie uzasadnienie ma dziś przesunięcie polskich granic w kierunku zachodnim na tereny, które przez wieki były niemieckie, jak Prusy Wschodnie czy Śląsk? A z drugiej strony przesunięcie na zachód granic Białorusi i Ukrainy?


– pyta „Die Welt”. Zdaniem redaktorów "kurs który obrał prawicowo konserwatywny rząd w Warszawie przypomina czasy międzywojenne". 
 

Stawia pod znakiem zapytania europejską współpracę minionych 70 lat na Zachodzie oraz blisko 30 lat na Wschodzie


- konkludują niemieccy publicyści.

źródło: dw.com

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura