GW: "Apel współpracowników Tadeusza Mazowieckiego o udział w wyborach". A na zdjęciu TW "Ketman"

- Dzisiaj jest ona zagrożona. Od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość dzieją się w Polsce rzeczy budzące głęboki niepokój. PiS przejęło władzę legalnie. Dostało prawo do rządzenia krajem zgodnie z udzielonym przez wyborców mandatem, wykroczyło jednak poza ten mandat wielokrotnie, nadużywając i łamiąc Konstytucję. By móc zmieniać ustrój państwa, PiS Konstytucję praktycznie zawiesiło - piszą w apelu opublikowanym przez Gazetę Wyborczą byli współpracownicy Tadeusza Mazowieckiego. Na zdjęciu [zdjęcie już jest zmienione, ale przetrwało w tweetach i screenach] obok innych współpracowników Mazowieckiego również Lesław Maleszka tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa ps. "Ketman"
 GW: "Apel współpracowników Tadeusza Mazowieckiego o udział w wyborach". A na zdjęciu TW "Ketman"
/ screen TT
Historię trzech przyjaciół Bronisława Wildsteina, Stanisława Pyjasa i Lesława Maleszki, którzy współpracowali ze sobą w ramach działalności opozycyjnej, opowiada wstrząsający film Ewy Stankiewicz i Anny Ferens "Trzech kumpli". Lesław Maleszka okazał się tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Ketman". Od początku współpracował z Gazetą Wyborczą i współpraca ta była również kontynuowana po ujawnieniu jego przeszłości. Gazeta Wyborcza twierdziła, że wykonywał jedynie prace redakcyjne, w rzeczywistości jednak publikował pod pseudonimem "Elem".

Według IPN Lesław Maleszka współpracował w znacznie większym zakresie niż był gotów się przyznać, współpracował dobrowolnie i aktywnie, donosząc nawet na funkcjonariuszy, którzy nie brali pod uwagę jego sugestii. Dzięki donosom miał dostać pracę w bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego i mieszkanie w Krakowie.

Sam Maleszka przyznawał później, że jego donosy mogły mieć związek ze śmiercią Stanisława Pyjasa.

- Najdelikatniej mówiąc, wybór tego akurat zdjęcia do ilustracji apelu nie jest mądry.


- komentuje Michał Majewski

- T.w. "Nowak" też podpisała? A współpracownicy wice premiera Kiszczaka z niekomunistycznego rządu? 'Powiedzmy dość, póki to możliwe'. Apel współpracowników Tadeusza Mazowieckiego o udział w wyborach


- pyta Krzysztof Wyszkowski

TW "Nowak" to Małgorzata Niezabitowska rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego cyk

Źródło: TT/Wikipedia/WP.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe