Marian Banaś, obecny minister finansów zostanie prezesem NIK – zdecydował Sejm

Marian Banaś, minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego będzie prezesem Najwyższej Izby Kontroli. I choć głosowanie wydawało się formalnością Platforma Obywatelska wystawiła swojego kandydata – Borysa Budkę. Banaś wygrał z Budką stosunkiem głosów 234 do 135.
Minsterstwo Finansów Marian Banaś, obecny minister finansów zostanie prezesem NIK – zdecydował Sejm
Minsterstwo Finansów
Ministerstwo Finansów
Kandydaturę Mariana Banasia pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej. 
Po głosowaniu nad kandydaturą w Senacie Marian Banaś obejmie fotel prezesa NIK po Krzysztofie Kwiatkowskim, którego kadencja wygasła 27 sierpnia. I choć Kwiatkowski – człowiek obecnej opozycji – jest chwalony przez Platformę Obywatelską, wiele instytucji uważało, że NIK nie spełniała swojej roli tak, jak powinna. Odpowiedzią na konieczność prowadzenia walki politycznej ze zjednoczoną prawicą miał być Borys Budka, gwarantujący - zdaniem opozycji sejmowej – niezależność polityczną.
- O kandydacie PO-KO na szefa NIK trudno mówić, że jest on bezpartyjny skoro jest, m.in. parlamentarzystą, czynnym politykiem – zauważył Łukasz Schreiber, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Wojciech Szarama, także z PiS, który reprezentował sejmową Komisję do Spraw Kontroli Państwowej, przypomniał, że podczas czwartkowego posiedzenia Marian Banaś zapewnił, że NIK pod jego kierownictwem będzie działać w sposób niezależny i stanowczy, a kontrole będą wnikliwe i będą służyły Polsce.
Banaś był ministrem finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego od czerwca tego roku. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra finansów, oraz szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Był również Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, pełnomocnikiem rządu do spraw zwalczania fraudów i nieprawidłowości finansowych.
Jak informuje Ministerstwo Finansów „W latach 1976-1980 jeden z założycieli i działaczy Akcji na rzecz Niepodległości oraz Instytutu Katyńskiego. Od 1981 do 1983 r. odbywał karę pozbawienia wolności za działalność w 'Solidarności'. W 1990 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez rząd RP na uchodźstwie, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, został też wyróżniony Medalem 'Niezłomnym w Słowie'. W 2015 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności". Był doradcą w rządzie Jana Olszewskiego, zaś swoją karierę rozpoczynał właśnie w Najwyższej Izbie Kontroli.
 
Źródło: Sejm, MF
 

Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura