[video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"

Przewodniczący NSZZ Solidarność przemawiał dziś podczas 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
 [video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

14 sierpnia rozpoczął się strajk i wtedy pokazano tę prawdziwą Solidarność, solidarność z Anną Walentynowicz, z Lechem Wałęsą. A także jeden z głównych postulatów tej międzyludzkiej solidarności - pamięć o pomordowanych stoczniowcach w 70-tym roku. Co ich łączyło? Przezwyciężyli lęk. I dzisiaj, po 39 latach spotykamy się tutaj w Sali BHP. A jest nas coraz więcej z roku na rok. Aby powiedzieć: dziękujemy, pamiętamy i nie zapomnimy! Bo dla NSZZ Solidarność to kontynuacja drogi, którą wyznaczyli nam bohaterowie Sierpnia '80 r.

Dla tych wszystkich bohaterów z 80-tego roku największym podziękowaniem jest kontynuacja tej drogi i dokończenia realizacji tych postulatów, których oni nie zdążyli zrealizować. I dla nas jest to zadanie numer jeden i codziennie w swojej ciężkiej pracy staramy się to realizować. Porozumienia Sierpniowe to nie jest relikt przeszłości i dokument wpisany na listę UNESCO. Te postulaty mamy w sercu! I co roku o nich mówimy, co roku spotykamy się nie z powodu potrzeby politycznej. My, ludzie Solidarności, byliśmy zawsze - czy nas było dwóch, dwudziestu dwóch, czy tak jak dziś tak wielu. Niejednokrotnie byliśmy sami. Przez lata związek Solidarności stawiał kolejne pomniki i miejsca upamiętnienia tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z nami jest premier najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Ten testament tych postulatów jest dla nas najważniejszy. 

I dziś, w tej sali, mogę oznajmić, że najważniejszy postulat, o wolnych związkach, pluralizmie związkowym, został dawno zrealizowany. Nie! On został zrealizowany niedawno, to Solidarność wyszła z inicjatywą i poprosiła prezydenta Dudę o projekt prezydencki, który poparł rząd pana premiera Morawieckiego. I dzisiaj dopiero możemy powiedzieć, że ten postulat został zrealizowany zgodnie z konwencją MOP. Do tej pory funkcjonariusze wielu służb mieli ograniczanie praw do zrzeszania się w związki zawodowe. I to się wreszcie zmieniło. Za to pana ministrze, na ręce pana prezydenta Dudy, chcemy złożyć podziękowania.

W przyszłym roku będą już wszystkie niedziele dla Boga i rodziny. Panie premierze! Te 4 lata rządów to nieustanny dialog. Dialog trudny, ale prawdziwy. Dialog ze stroną społeczną, ale głównie z Solidarnością, największą organizacją w naszym kraju i najbardziej merytorycznie przygotowaną do rozmów. Dziękuję panu za to, że tak wiele nam się udało wspólnie zrobić.

Ale, panie premierze, nadszedł czas by dokończyć 14-ty postulat, który mówi o obniżeniu wieku emerytalnego, który w części przywróciliśmy, ale jest tam druga część, o emeryturach stażowych. Skoro dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość mówi, że wsłuchuje się w głos społeczeństwa, to dzisiaj z tego miejsca, jako szef "S", chciałbym przekazać: cieszymy się, że emerytury stażowe mają policjanci, wojskowi. Ale chcemy, by wszyscy obywatele mogli z tego skorzystać. Dlatego czas na realizację tego postulatu! 

Tych postulatów i uprawnień, które udało nam się wywalczyć trzeba bronić. A najlepszą obroną jest pójście 14 października do wyborów. 

39 lat temu robotnicy tak zdecydowali, że strajk rozpoczynają modlitwą, że jest ksiądz, msza święta, spowiedź i do dziś związkowcy Solidarności każde swoje spotkanie rozpoczynają modlitwą. To dla nas bardzo ważne. Ale dziś trzeba powiedzieć, że ci, którzy powołują się na ideały Solidarności przyzwalają, nie robiąc nic, na to, by były profanowane nasze najcenniejsze wartości. Jak Matka Boska Częstochowska, czy Ojciec Święty Jan Paweł II. To niedopuszczalne zjawiska, którym musimy się przeciwstawiać. Po 39. latach jako związkowcy musimy wykazać wielką solidarność z naszym Kościołem i naszymi kapelanami. Bo to dla nas bardzo ważne, aby iść przez drogę życia, czy w zakładzie pracy, czy w życiu osobistym, wspólnie z Bogiem. Tak jak robili to robotnicy w 1980 roku. Dziękuję wszystkim za obecność


- mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Podczas uroczystości ogłoszono także powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

Czytaj więcej: "Nie będziemy kwiatkiem do kożucha ECS". Powołano Instytut Dziedzictwa Solidarności
 
raw/adg

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe