REKLAMA

Zełenski o spotkaniu z Dudą: Nie odwilż, ale przełom

W sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Była to pierwsza oficjalna wizyta w Polsce ukraińskiej głowy państwa. Zełenski postanowił skomentować wizytę za pośrednictwem mediów społecznościowych.
 Zełenski o spotkaniu z Dudą: Nie odwilż, ale przełom
/ fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Cieszę się bardzo, że dzisiaj mogliśmy także przeprowadzić ważne i owocne rozmowy. (…) Uzyskanie samodzielnej większości w parlamencie – daje Panu Prezydentowi rzeczywiście możliwość realizacji swojej polityki i swojego programu


- mówił na konferencji prasowej po rozmowie „w cztery oczy” z Zełenskim prezydent Polski Andrzej Duda. 

Jak podkreślił polski prezydent, rozmawiano o kwestiach istotnych dla współistnienia obu krajów - od spraw historycznych po kwestie związane z infrastrukturą i rozwojem. Zełenski wyznał także, że jest gotów do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na Ukrainie w zamian za „uporządkowanie ukraińskich miejsc pamięci w Polsce”.

We swoim wpisie na Facebooku Zełenski przyznał, że uważa rozmowy w Polsce za „przełomowe”. Odniósł się także do decyzji związanej ze wznowieniem działalności grupy roboczej, która zajmie się poszukiwaniem i ekshumacją polskich ofiar na Ukrainie.
 

Nie odwilż w relacjach, ale przełom. Tak podsumowałbym pierwszy dzień mojej wizyty w Polsce. (…) To była bardzo bolesna sprawa, ale wielki wzajemny szacunek i polityczna wola budowania przyjaznych stosunków pomogą nam ukończyć tę pracę


- napisał ukraiński prezydent.Źródło: Facebook / president.gov.ua / prezydent.pl
kpa


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura